niedziela, 28 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Chińska wymiana handlowa pod lupą

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

Dane gorsze od oczekiwań

Zgodnie z najnowszym raportem, w grudniu 2018 roku chiński eksport spadł o 4,4% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Rynek oczekiwał wzrostu o 3%. Import natomiast spadł o 7,6% rdr. Jest to najgorszy wynik od 2,5 roku. W całym 2018 roku wartość chińskiej wymiany handlowej wyniosła 4,46 bln USD. Oznacza to wzrost o 12,6% w stosunku do ubiegłego roku.

Nadwyżka handlowa nadal się utrzymuje

W ubiegłym miesiącu nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 57,06 mld USD. Rok temu w grudniu wynosiła 53,85 mld USD. W całym 2018 roku chiński eksport wzrósł o 9,9%, do 2,52 bln USD, co jest najwolniejszym wzrostem od siedmiu lat. Zdecydowanie bardziej wzrósł import, o 15,8%, do 1,92 bln USD.

Dane dotyczące wymiany handlowej sugerują, że w poprzednich miesiącach Chińczycy sprzedawali więcej do USA, chcąc zdążyć z upłynnieniem towaru przed podwyżką ceł. W całym 2018 roku eksport z Chin do USA wzrósł o 11,3%. W grudniu natomiast spadł o 3%. Z kolei import produktów z USA w ubiegłym roku wzrósł zaledwie o 0,7%. Chińska nadwyżka w wymianie handlowej wyniosła 351,8 mld USD, z czego z samymi Stanami Zjednoczonymi 323,32 mld USD. Stanowi to około 90% całej nadwyżki handlowej Chin.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Negocjacje handlowe z nowymi argumentami

Tak duża nadwyżka w handlu między dwiema największymi gospodarkami świata daje paliwo Trumpowi, aby kontynuować swoją politykę, bądź nawet ją zaostrzyć. Słabnąca wymiana handlowa może natomiast wpłynąć na politykę Pekinu. Dzięki tym danym może będzie bardziej zdeterminowany do zawarcia porozumienia handlowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Najwięksi partnerzy Chin

Stany Zjednoczone, pomimo trwającego konfliktu pozostają największym partnerem handlowym Chin. W 2018r. Wymiana handlowa miała wartość 633,5 mld USD. Na drugim miejscu uplasowała się Japonia z wymianą o wartości 327,66 mld USD. Trzecie miejsce na podium z wynikiem 313,4 zajęła Korea Południowa, która jednocześnie jest źródłem największego importu dla Chin.

Na uwagę zasługuje wzrost wymiany handlowej o 27,1% z Rosją. Odpowiada za to głównie zwiększony o 42,7% import. Największy wzrost eksportu o 24,3% nastąpił do Indonezji.

Chińską gospodarkę czekają problemy

Ograniczenie aktywności przemysłowej w Chinach może sugerować nie tylko pogorszenie koniunktury za Wielkim Murem. Część firm mogła już przenieść część swoich operacji poza Chiny, by uniknąć wyższych ceł. Po raz pierwszy od 2010 roku spadły zakupy żelaza. Jak twierdzi Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics eksport spadł z powodu słabnięcia globalnego wzrostu gospodarczego.

Słabe dane z Państwa Środka na nowo rozbudziły obawy inwestorów o stan chińskiej gospodarki, która może pociągnąć w dół inne kraje. Dane jasno wskazują, że wojna handlowa coraz mocniej uderza w kraj za Wielkim Murem. W dniu jutrzejszym poznamy dane z USA. Jeśli również te będą nie najlepsze, nastroje na rynkach mogą ponownie ulec pogorszeniu. Rok zaczął się nie najgorzej dla rynków akcji, jednak stare demony nie zniknęły, ponownie mogą zacząć straszyć.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły