poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Ceny gazu wystrzeliły! To jeszcze nie koniec kryzysu energetycznego?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Możliwość zakłócenia globalnych dostaw skroplonego surowca z Australii doprowadziła do wystrzału ceny gazu ziemnego w Europie.

Ceny kontraktów terminowych na to paliwo w holenderskim hubie TTF, notowanych na giełdzie w Amsterdamie wzrosły wczoraj o ponad 28%, do okolic 40 euro za megawatogodzinę, co jest najwyższą ceną od połowy czerwca.

Ceny gazu w Europie mocno w górę przez plany strajku w Australii

Wzrost cen kontraktów terminowych na gaz ziemny w holenderskim hubie TTF o 28,2% został wywołany doniesieniami, że pracownicy ważnych zakładów gazu skroplonego (LNG) w Australii – należących do spółek Woodside Energy Group i Chevron – planują akcję strajkową w walce o wyższe płace i większe bezpieczeństwo zatrudnienia.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wykres gazu TTF

Eksperci twierdzą jednak, że australijskie dostawy LNG rzadko trafiają bezpośrednio do Europy, ale faktem jest, że Unia Europejska staje się coraz bardziej zależna od globalnych ładunków LNG z morza, aby zastąpić rosyjskie dostawy przerwane od czasu wojny na Ukrainie.

Unia Europejska w ubiegłym roku była bowiem największym importerem gazu skroplonego na świecie. Rosja niegdyś zaspokajała około 40% tego zapotrzebowania. Australia z kolei jest kluczowym dostawcą LNG do Azji, która konkuruje o dostawy z Europą.

Jak bardzo ceny gazu mogą wzrosnąć w sezonie grzewczym?

Ograniczona podaż gazu z Australii może więc doprowadzić do tego, że kraje azjatyckie będą musiały przekierować import tego paliwa, czyli kupować LNG od Stanów Zjednoczonych czy krajów Zatoki Perskiej, potencjalnie wpływając na spadek podaży w Europie, co samo w sobie doprowadzi do dalszych wzrostów cen.

Brytyjski dziennik Financial Times wskazuje, że opisywany wzrost ceny gazu ziemnego podkreśla, że pomimo zapełnienia magazynów gazu w Unii Europejskiej w około 90% (a we wrześniu mają osiągnąć poziom 100% zapełnienia), kryzys energetyczny, który wstrząsa kontynentem od prawie dwóch lat, jeszcze się nie skończył, a rynki nadal są zaniepokojone.

Mało tego, analitycy Citigroup ostrzegają, że jeśli australijskie strajki będą trwać przez całą zimę, to problem jednak może być poważny. Specjaliści z tego banku dodali, że europejskie ceny mogą w takiej sytuacji podwoić się do stycznia, osiągając 62 euro za megawatogodzinę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły