czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Cena ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii. Cena baryłki ropy WTI poniżej 58 USD

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie. Po wystrzale w górę cen ropy na początku poniedziałkowej sesji, późniejsze godziny przyniosły systematyczne spadki notowań. Dzisiaj rano również na rynku ropy przeważa strona podażowa.

Z jednej strony, blokad ropociągów i ważnych pól naftowych w Libii nie należy bagatelizować – są one dużym ciosem dla lokalnej produkcji ropy naftowej i dla całej libijskiej gospodarki, która opiera się na przychodach pozyskiwanych z eksportu tego surowca. Blokada kluczowych portów eksportowych dodatkowo zwiększa skalę problemu. O ile ostatnio Libia produkowała około 1,2 mln baryłek ropy naftowej dziennie, po blokadach tankowce szybko się zapełnią i produkcja ropy może spaść poniżej 100 tys. baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z drugiej strony, bieżąca sytuacja nie jest wyjątkowa na tle wydarzeń w Libii w ostatnich latach. Od czasów arabskiej wiosny w 2011 r. sytuacja wewnętrza w tym kraju jest wyjątkowo niestabilna. Ostatnie lata to czas nieustannych walk o przejęcie władzy w całej Libii. Obecnie walki te toczą się pomiędzy wspieranym przez kraje zachodnie i sporą część państw Bliskiego Wschodu premierem Fayezem as-Serradżem, urzędującym w Trypolisie – a samozwańczą Libijską Armią Narodową pod wodzą generała Khalifa Haftara.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Serradż obecnie prowadzi rozmowy ze swoimi sojusznikami w Berlinie. Niemniej, sytuacja w kraju jest i zapewne jeszcze długo pozostanie trudna. Inwestorzy już się do tego przyzwyczaili – w ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się przerwy w produkcji i eksporcie ropy naftowej z Libii, co uodporniło notowania ropy naftowej na wpływ tego czynnika.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły