piątek, 17 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Bioton opracuje podawanie insuliny za pomocą plastrów? Akcje wystrzeliły

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Polska firma biofarmaceutyczna Biotts oraz giełdowa spółka Bioton podpisały umowę o współpracy, na mocy której giełdowa spółka dostarczy insulinę do plastrów umożliwiających aplikację leków przez skórę dzięki transdermalnemu systemowi od Biotts.

Spółki podkreśliły, że insulina w postaci transdermalnej opracowana przez Biotts przy współpracy z Bioton będzie przełomem na rynku leków stosowanych w cukrzycy. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje Biotonu drożeją dziś o ponad 5%.

Bioton i Biotts dokonają przeprowadzą “cukrzycową rewolucję”? Cukrzyca

W oficjalnym komunikacie o zawarciu współpracy możemy przeczytać, że “wrocławska spółka biofarmaceutyczna Biotts to jeden z globalnych pionierów innowacyjnych nośników, umożliwiających aplikację leków przez skórę metodą transdermalną (przez skórę, w postaci plastrów, bez zastrzyków) i zwiększających biodostępność substancji czynnych”.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Z komunikatu wynika ponadto, że “teraz Biotts planuje zastosowanie przełomowej technologii w aplikacji powszechnie stosowanych leków przeciwcukrzycowych – w ten sposób nie tylko ograniczy negatywne skutki uboczne leków doustnych i zastrzyków, ale także zmniejszy dawki i zwiększy skuteczność podawanych farmaceutyków”.

W komunikacie wyjaśniono również, że “w tym celu Biotts zawarł umowę o współpracy PoC (Proof of Concept) z giełdowym Biotonem. Bioton to jeden z ośmiu światowych producentów na skalę komercyjną rekombinowanej insuliny ludzkiej i lider produkcji insuliny w Polsce”.

Na koniec stwierdzono, że “cel jest jasny: w niedalekiej przyszłości rozwiązanie Biotts i Biotonu ma zrewolucjonizować codzienne życie osób z cukrzycą, zastępując leki doustne, pompy insulinowe czy bolesne zastrzyki”.

Co istotne, do 2027 roku Biotts planuje stworzenie gotowego produktu w postaci plastrów, przygotowanego do wprowadzenia na globalny rynek farmaceutyczny. W rozwój i finansowanie tego projektu zaangażowany jest również amerykański oddział spółki – Biotts US.

Bioton i Biotts podkreślają, że sukces zapewni im “znaczący i sprawiedliwie podzielony zysk”, ponieważ pacjenci szukają przyjaźniejszych metod podawania leków i są skłonni za to zapłacić.

Kluczowe zalety technologii transdermalnej Cukrzyca

Współzałożyciel Biotts Paweł Biernat oznajmił, że “choć wciąż w fazie badań, wczesne wyniki potwierdzają skuteczność opatentowanego uniwersalnego systemu nośnika przezskórnego MTC-Y. Insulina przenika przez skórę niemal natychmiast i osiąga okno terapeutyczne w ciągu kilku minut”.

Współzałożyciel Biotts dodał, że “insulina następnie utrzymuje się na stałym poziomie przez okres aż do 72 godzin, oferując pacjentom możliwość zastąpienia kilku wstrzyknięć jednym prostym plastrem”.

Paweł Biernat wyjaśnił, że dwie kluczowe zalety technologii MTC-Y to fakt, że “jest ona całkowicie nieinwazyjna, a przez to przyjazna dla pacjenta oraz zapewnia stały poziom insuliny w osoczu krwi przez dłuższy czas. To sprawia, że system nośników przezskórnych Biotts jest naprawdę wyjątkowy”.

CEO Biotonu o współpracy z firmą Biotts

CEO Biotonu Jeremy Launders powiedział z kolei, że “współpraca pomiędzy dwoma firmami z Polski jest niezwykle istotna. Po pierwsze, pokazuje innowacyjność, która trwa w polskiej branży biotechnologicznej i technologii medycznych”.

CEO Biotonu zaznaczył, że “co najważniejsze, technologia transdermalna daje pacjentom szerszy wybór systemów podawania leków. Insulina jest doskonałym pierwszym kandydatem dla tej technologii, a Bioton, ma ogromne doświadczenie w tym obszarze”.

Jeremy Launders wytłumaczył, że “Bioton dostarcza insulinę osobom wymagającym takiego leczenia od ponad 20 lat i rozumie bariery związane z leczeniem insuliną oraz potrzeby pacjentów. Spółka widzi również potencjał zastosowania tej technologii w produktach, które ma w fazie rozwoju”. Cukrzyca

CEO Biotonu przypomniał też, że “150-200 milionów osób na świecie wymaga leczenia insuliną, która po 100 latach wciąż jest podawana podskórnie, za pomocą zastrzyku. Wprowadzenie insuliny transdermalnej zapewni pacjentom wygodniejsze, dyskretniejsze stosowanie, a także poprawi przestrzeganie terapii”.

Na koniec Jeremy Launders dodał, iż “wierzy, że ta metoda będzie preferowana przez wielu z nich, co pozwoli spółce dotrzeć do większej liczby chorych na cukrzycę”.

Akcje zwyżkują

Informacja o podpisaniu umowę o współpracy, na mocy której Bioton dostarczy insulinę do plastrów umożliwiających aplikację leków przez skórę wywołała prawdziwą euforię wśród uczestników rynku. W efekcie, akcje Biotonu drożeją w tej chwili o 5,2% – i to przy ponadprzeciętnie wysokich obrotach.

Wykres akcji spółki Bioton

O spółce

Bioton to polskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne zajmujące się produkcją oraz dystrybucją produktów biotechnologocznych oraz leków generycznych. Założone zostało w 1989 roku, a jego siedziba znajduje się w Warszawie.

Bioton wytwarza również rekombinowaną insulinę ludzką i jej formy farmaceutyczne, hormon wzrostu o powolnym uwalnianiu – Somatropinę, suplementy diety z linii Prodiab oraz suplementy dla diabetyków.

Warto zaznaczyć, że Bioton jest jednym z zaledwie 8 światowych producentów (na skalę komercyjną) rekombinowanej insuliny ludzkiej oraz jej niekwestionowanym liderem w Polsce.

Spółka zatrudnia obecnie około 400 osób. Bioton zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2005 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły