Analiza rynku metali szlachetnych. Notowania srebra, złota i platyny.

0

W kolejnym tygodniu przyglądamy się rynkom głównych metali szlachetnych. Dziś, w środę 19 października spoglądamy na notowania srebra, złota i platyny. Jak kształtuje się analiza rynku każdego z głównych kruszców?

Metale szlachetne w większości tracą

Ostatnio o rynkach metali szlachetnych pisaliśmy tydzień temu, w środę 12 października. Od tego czasu główne kruszce w większości traciły. Na przestrzeni tygodnia notowania obniżyły złoto i srebro. Najgorzej przez tydzień wypadło właśnie srebro, które do dziś, 19 października straciło blisko 3%. Platyna natomiast zaskoczyła i w tym czasie zyskała.

Inwestorzy reagują na niepewności

Jednak metale szlachetne notowały też dobre sesje. W poniedziałek, 17 października główne kruszce podrożały w wyniku narastających niepewności. Inwestorzy na całym świecie reagowali jeszcze na dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo niepewność budzi kryzys energetyczny w Europie oraz problemy inflacyjne w tym rejonie.

Złoto stabilizowało się przy wsparciu

Ostatnie sesje handlowe złoto poświęciło na stabilizację. Notowania złota poruszały się głównie w obszarze cenowym 1648-1658 USD. Jest to strefa wsparcia, która jak na razie spełnia swoje zadanie. To właśnie ten zakres cenowy stanowi główny punkt odniesienia dla rynku w najbliższym czasie.

Scenariusz wzrostowy

Tak długo jak strefa cenowa: 1648-1658 USD jest utrzymywana, rynek generować może podejście. Złoto najbliższe dni ma szansę wykorzystać właśnie jako ucieczkę z niższych zakresów. Warto będzie zatem przyglądać się, czy kupujący przeważą na wsparciu. Gdyby tak się stało, warto będzie rozglądać się za re-testem od góry omawianego obszaru (1648-1658 USD). Wygenerowany impuls z tego zakresu potencjalnie jest w stanie przełamać zakres średniej kroczącej. W takim wypadku złoto otworzyłoby sobie drogę powrotu do 1700 USD.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 19.10.2022

Scenariusz spadkowy

Natomiast z obecnego wsparcia, rynek utworzyć może ruch na wygaszenie popytu. Innymi słowy, cena rzeczywiście ma szansę podejść, jednak wyłącznie do zakresu średniej. Wówczas podaż przejęłaby kontrolę nad rynkiem. Pełne przełamanie zakresu wsparcia skutkowałoby zejściem do tegorocznych minimów.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 19.10.2022

Srebro z szansą powrotu do średniej?

Również srebro znajduje się nieopodal właściwej sobie strefy rynkowego wsparcia. Mowa o zakresie cenowym 18,20-18,45 USD. W piątek, 14 października rynek nadbił tę strefę, lecz szybkim ruchem powrócił powyżej niej. Obecnie, w środę 19 października rynek oscyluje dalej nieco powyżej wsparcia.

Scenariusz wzrostowy

W możliwości wzrostowej zwracamy uwagę na to, że obecne położenie rynku srebra pozwala przypuszczać powrót do średniej. Taki ruch mógłby wyglądać następująco. Rynek ma szansę testować teraz od góry obszar wsparcia (18,20-18,45 USD). Dopóki srebro utrzymuje ten zakres, kreowane może być właśnie podejście.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 19.10.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak również wariant spadkowy zakłada, że rynek spotka się ze średnią kroczącą SMA 77. Srebro ma szansę w najbliższym czasie szybko podbić do innej strefy cenowej – oporu. Wyznacza go przedział 19,20-19,45 USD. Tam również dojść może do spotkania ze wspomnianą średnią. Wówczas pobudzona zostałaby podaż, która skierowałaby rynek na południe. Po przełamaniu zakresu obecnego wsparcia (18,20-18,45 USD), celem dla rynku byłyby nawet okolice dołków z 2022 roku.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 19.10.2022

Platyna poniżej 900 USD

Ciekawie prezentuje się sytuacja na rynku platyny. Cena bowiem oscyluje poniżej strefy, której przeznaczenie nie zostało jeszcze w pełni określone. Mowa o cenowym rejonie: 900-908 USD. Ten zakres zdaje się być oporem, jednak bardzo szybko może się to zmienić. Niemniej jednak ten obszar stanowi istotny punkt odniesienia dla rynku platyny.

Scenariusz wzrostowy

Teraz od rynku platyny oczekuje się, aby jeżeli chce wzrastać, pokazała powrót do strefy 900-908 USD. Następnie stanowcza stabilizacja na tym zakresie stanowić będzie najprawdopodobniej podstawę dla ruchu wzrostowego. Wówczas każdorazowy re-test od góry tego zakresu dałby potencjał podejścia do nawet 940 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 19.10.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak opisany wyżej powrót do strefy cenowej 900-908 USD wiązać się może jedynie z chęcią potwierdzenia podaży na zakresie średniej. Wówczas z jej obszaru rozpocząłby się ruch w stylu impuls-korekta-impuls. Celem dla rynku byłoby istotne wsparcie, czyli przedział 868-875 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 19.10.2022

Podsumowanie

Metale szlachetne korzystać mogą z obecnej sytuacji, aby wykonać wzrost. Warto będzie obserwować, jak zachowa się cena w podanych dla rynkach istotnych obszarach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj