środa, 18 maja, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Amerykańskie indeksy po dość burzliwej sesji kończą czwartkową kolejny raz pod kreską

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Dow Jones Industrial stracił na wartości 2,13% i spadł do poziomu 25.052,83 pkt. W przeciągu dwóch dni indeks ten stracił ponad 1300 pkt.

Indeks SP500 spadł o 2,06% do poziomu 2.728,37 pkt. Po przebici w tym tygodniu średnich 50- i 100- sesyjnej, indeks teraz oparł się o średnią 200- sesyjną, ustanawiając jednocześnie najniższy poziom od kwietnia.

Nasdaq Comp stracił 1,25% i znalazł się około 10% poniżej szczytu z sierpnia tego roku.

Za spadki indeksów akcyjnych rynek obwinia rosnące rentowności amerykańskich obligacji. W środę benchmark dziesięciolatek US10Y osiągnął rentowność 3,244% co stanowi poziom bliski siedmioletnich maksimów. W czwartek rentowność papierów dłużnych nieznacznie spadła, co można wiązać z udaną aukcją długu, jednakże nie zmieniło to obrazu handlu na rynkach akcji. Rynek boi się, iż wzrost kosztów finansowania może mieć negatywnie wpłynąć na wyniki spółek i gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Patrząc na historyczne poziomy stóp procentowych, można odnieść wrażenie, iż trend wzrostowy na rentownościach wcale się nie zakończył i może być dalej kontynuowany w kierunku 4%.

Giełdy chińskie zakończyły piątkową sesję wzrostami. Shanghai Composite wzrósł o 0,91%, a SZSE Component zyskał 0,45%.

Poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie poziomów na EURUSD, co sprzyja rynkom wschodzącym w tym złotemu. EURPLN kwotowany jest na poziomie 4,3050, a USDPLN 3,7470. Dziś po sesji możemy spodziewać się decyzji agencji S&P oraz Fitch odnośnie polskiego ratingu. Konsensus rynkowy zakłada brak rewizji i utrzymanie bieżącego poziomu ocen kredytowych.

Po południu poznamy dane nt. wskaźnika Uniwersytetu Michigan za październik. Są to tzw. dane wyprzedzające koniunkturę powstające w oparciu o telefoniczne ankiety 500 gospodarstw domowych, oceniających bieżącą kondycję gospodarczą i zapatrywania na przyszłość. Pozwala on na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów. Odczyt o godzinie 16:00, prognoza 100,5 pkt.

O 15:30 zaplanowane jest wystąpienie szefa FED z Chicago, Charlesa Evansa, natomiast o 17:45 szefowej FED z Atlanty, Raphael Bostic. Nie wiadomo jednak czy będą oni komentować obecną politykę monetarną FED.

O 19:00 poznamy zyskujący na popularności tygodniowy wskaźnik ilości wierz wiertniczych w USA (prognoza 861).

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły