czwartek, 11 sierpnia, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Październikowe prognozy dotyczące podaży i popytu na towary rolne

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Jak co miesiąc, amerykański Departament Rolnictwa (United States Department of Agriculture) opublikował raport WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates). Jest to najważniejsza publikacja dla inwestorów dla rynku rolniczego. Raport ten bada nie tylko sytuacje i kondycję roli w Stanach Zjednoczonych, ale też i na całym świecie. Dzięki temu, raport ten to najaktualniejsze informacje o podstawowych informacjach towarowych.

Pszenica

Październikowa prognoza na sezon 2018/2019 w USA dla pszenicy pokazuje większe zapasy, mniejsze zużycie w gospodarstwach domowych oraz wyższe zapasy końcowe. Produkcja pszenicy została zwiększona o 7 milionów buszli do 1884 milionów. Prognozowane zapasy końcowe uległy zwiększeniu do 956 milionów buszli, lecz nadal są one mniejsze o 13% w porównaniu do zrewidowanych zapasów początkowych. Średnia cena dla producentów nie uległa zmianie i wynosi 5,10 USD/b, lecz jej zakres został zwężony do 4,80-5,40 USD/b.

Globalnie, prognozy dostawy pszenicy na sezon 2018/2019 uległy zmniejszeniu, głównie w związku z niższymi prognozami produkcji dla Australii i Rosji. Prognoza produkcji w Australii zmniejszyła się o 1,5 miliona ton do 18,5 miliona przy ciągłych suchych warunkach upraw i możliwych nadchodzących przymrozkach. Jeśli prognozy sprawdzą się, będzie to najmniejsza produkcja w Australii od 11 lat. Produkcja pszenicy w Rosji zmniejszyła się o 1 milion ton do 70 milionów na skutek niższych od oczekiwanych plonów w niektórych obszarach produkcji pszenicy jarej. Prognozowana konsumpcja na świecie jest nieco niższa, spowodowana przede wszystkim mniejszym zużyciu w Azerbejdżanie, Bangladeszu, Nigerii i Stanach Zjednoczonych. Światowe zapasy końcowe zostały obniżone o 1,1 miliona ton do 260,2 miliona, co stanowi spadek o 5% w stosunku do zeszłorocznego rekordu.

Kukurydza

Prognozy dla kukurydzy w USA dotyczą mniejszej produkcji, zwiększonego eksportu, mniejszej ilości paszy i pozostałego wykorzystania oraz zwiększonych zapasów końcowych. Produkcja kukurydzy jest prognozowana na 14,778 miliarda buszli, co oznacza spadek o 49 milionów ze względu na mniejsze prognozy rentowności zbiorów. Powierzchnia zbiorów praktycznie nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłego miesiąca. Podaż kukurydzy jest prognozowana na rekordowo wysokim poziomie, ponieważ mniejszy plon jest z nawiązką kompensowany wzrostem zapasów początkowych. Prognozowana średnia cena kukurydzy dla producentów pozostaje niezmieniona, z zakresem 3,00-4,00 USD/b.

Prognozy globalnej produkcji kukurydzy są nieco wyższe, co jest odzwierciedleniem wyższych prognoz dla Egiptu, Mali, Kenii, Kanady, Serbii i USA. Wyższa produkcja w tych krajach jest jednak równoważona przez spadek produkcji w Rosji i Malawi. Światowe zapasy końcowe są wyższe o 2,3 miliona w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynoszą 159,4 miliona ton, głównie za sprawą wzrostów w Meksyku, Egipcie i Iranie.

Soja

Produkcja soi w USA w sezonie 2018/2019 prognozowana jest na 4 690 milionów buszli, co daje spadek o 3,5 miliona w stosunku do poprzednich prognoz. Wyższe plony są kompensowane przez mniejszy obszar zbiorów. Wydajność plonów prognozowana jest na 53,1 buszli na akr, co stanowi wzrost o 0,3 buszli w porównaniu do wrześniowej prognozy. Powierzchnia zbiorów zmniejszyła się o 0,6 miliona akrów do 88,3 miliona. Wzrosty w Północnej Dakocie, Nebrasce i Iowie są z nawiązką kompensowane redukcjami w innych stanach. Podaż soi prognozowana jest na rekordowym poziomie 5 153 milionów buszli za sprawą wyższych zapasów początkowych. Przy niezmienionym wykorzystaniu soi, zapasy końcowe prognozowane są na 885 milionów buszli. Średni przedział cenowy dla producentów nie uległ zmianie i wynosi 7,35-9,85 USD/b.

Globalna produkcja stoi prognozowana jest na rekordową wartość 369,5 miliona ton, co jest zasługą wyższej produkcji o 0,2 miliona dla Kanady, częściowo zrekompensowanej niższymi prognozami dla Indii, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Światowe zapasy końcowe stoi wzrosty o 1,8 miliona ton do 110 milionów.

Najnowsze wpisy

Platyna zyskuje blisko 6%. Metale szlachetne zwyżkują ostatnio.

Metale szlachetne zyskiwały w ciągu tygodnia. Od 3 sierpnia platyna zyskała do dziś, 10 sierpnia blisko 6%. Najmniej w...

Podobne artykuły