poniedziałek, 29 maja, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Złoty interes na inwestowaniu w akcje Allegro – czy to kolejne oszustwo?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego zamieścił we wtorek 24 stycznia ostrzeżenie dotyczące e-oszustów i Allegro. Oszuści korzystają z ostatniego wzrostu kursu akcji tego giganta e-commerce i zachęcają do “zainwestowania w papiery wartościowe” Allegro.

Fałszywe reklamy zachęcają do dokonania rejestracji na niebezpiecznych stronach internetowych, aby w kolejnym kroku okraść osoby, które pragną zainwestować w akcje tej spółki.

Oszustwo na akcje Allegro – KNF ostrzega KNF

W mediach społecznościowych w ostatnim czasie pojawiły się konta z ogłoszeniami zachęcającymi do zainwestowania w akcje Allegro. Reklama zawiera zachętę: „Zainwestuj w Allegro. Oblicz swój potencjalny zysk!”

Następnie, po kliknięciu w link, reklama przekierowuje nas do miejsca witryny, w której należy podać dane umożliwiające obliczenie rzekomych zysków. Jednak zamiast nich użytkownicy narażeni są na straty.

Estetyka fałszywych stron nawiązuje do layoutu kojarzonego z Allegro. Jak czytamy na stronie oszuści zachęcają do „zainwestowania w polskie marzenie. Firmy, która zaczynała w garażu, a teraz pokonuje światowych gigantów”.

W reakcji na te niebezpieczne reklamy, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego opublikował we wtorek na Twitterze specjalne ogłoszenie, w którym zwrócił uwagę na nową metodę ataków cyberprzestępców. Oto jego treść:

„Uwaga na fałszywe reklamy zamieszczane przez cyberprzestępców w mediach społecznościowych. W tym przypadku oszuści podszywają się pod Allegro_Group i na niebezpiecznych stronach zachęcają do dokonania rejestracji, aby w kolejnym kroku Was okraść. Nie wierzcie w tego typu oferty!”

Aby kupować akcje, trzeba posiadać konto maklerskie

Warto tutaj przypomnieć, iż aby inwestować w akcje należy posiadać konto maklerskie. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób nad przepływem naszych środków czuwa Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Rachunek maklerski służy do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Jest on elektronicznym zapisem prowadzonym przez uprawniony dom lub biuro maklerskie na rzecz klienta, który może być osobą fizyczną lub prawną. Na koncie zapisywane są informacje o posiadanych przez nas akcjach i dokonanych transakcjach.

Obecnie w Polsce działa ponad 30 domów lub biur maklerskich. Co więcej, łączna liczba prowadzonych rachunków maklerskich na koniec grudnia 2022 roku w Polsce przekroczyła 1,6 miliona. To najwięcej w historii. Mało tego – w ubiegłym roku przybyło aż 230 380 kont maklerskich w naszym kraju.

Jak otworzyć rachunek maklerski? Makler giełdowy

Aby otworzyć konto maklerskie, inwestor indywidualny musi spełnić kilka poniższych warunków:

  • Posiadać status osoby fizycznej lub prawnej
  • Ukończyć 18. rok życia
  • Posiadać dokument, który potwierdzi tożsamość

Ponadto, przed podpisaniem umowy z domem lub biurem maklerskim, trzeba wypełnić unijny formularz MIFID, który sprawdza poziom wiedzy dotyczącej inwestowania. Wiele domów/biur maklerskich przy zakładaniu konta wymaga dodatkowo potwierdzenia poprzez dokonanie przelewu bankowego, nawet na symboliczną kwotę.

Jak zatem widzimy, zainwestowanie w akcje Allegro – czy jakąkolwiek inną spółkę notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – za pomocą wypełnienia krótkiego formularza na stronie niewiadomego pochodzenia, gdzie na dodatek musimy podać nasze dane wrażliwe, jest absolutnie nierealne. W takiej sytuacji, w każdym przypadku będziemy mieli do czynienia z oszustwem.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Straty indeksów z Europy. Sytuacja DAX 40, CAC 40 i FTSE 100.

Ostatni tydzień handlowy maja upłynął pod znakiem negatywnych nastrojów inwestorów. Przełożyło się to na rynki i odnotowano straty najważniejszych...

Podobne artykuły