środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czy warto inwestować w fizyczne złoto inwestycyjne?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak powszechnie wiadomo, złoto określane jest jako bezpieczna przystań na rynku finansowym, czyli długoterminowa lokata kapitału chroniąca jego wartość nabywczą. Ponadto, ten kruszec powszechnie uznawany jest za doskonałą płynną i fizyczną inwestycję, szczególnie w niepewnych czasach.

Mało tego, przez swoją wyjątkowo wysoką wartość w stosunku do masy, złoto jest aktywem, które może być całkowicie prywatne. Jak zatem wygląda inwestowanie w fizyczne złoto? Jak bezpiecznie je kupić i gdzie przechowywać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Rekordowy popyt na złoto

Zacznijmy od tego, iż ze wstępnych raportów polskich mennic wynika, że ilość sprzedanego złota Polakom była w 2021 roku rekordowa i wyniosła około 20 ton. A warto przy tym zauważyć, że już wcześniej 2021 oraz 2020 rok były rekordowe.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Podobnie prezentują się trendy na całym świecie. Według ich danych, pierwsze trzy kwartały także okazały się rekordowe. W samym okresie od początku lipca do końca wrześni sztabek i złotych monet sprzedano ponad 351 ton – o 36% więcej niż w analogicznym kwartale 2021 roku.

Ten rekordowy popyt na złoto najprawdopodobniej utrzymał się także w czwartym kwartale 2022 roku. Neil Vance, główny menedżer renomowanej australijskiej mennicy Perth Mint, ogłosił nawet, iż październik 2022 był najlepszym miesiącem w historii Perth Mint. Mennica sprzedała wówczas 183 102 uncje złota w postaci monet i sztabek.

Zakup fizycznego złota – najważniejsze informacje

Zacznijmy od tego, że fizyczne złoto sprzedawane jest przede wszystkim w dwóch formach – sztabek i monet. Co bardzo istotne, jeżeli chcemy traktować złoto jako aktywo inwestycyjne, musimy je nabywać z jak najmniejszą marżą w stosunku do ceny giełdowej.

Wielkość sztabek zaczyna się od 1 grama. Trzeba jednak pamiętać, że w tych niewielkich sztabkach marża mennic sięga nawet 20%, a w przypadku sztabek o wadze 1 uncji jest to 6-7%.

Najpopularniejszą fizyczną formą tego surowca zdecydowanie są monety i sztabki o masie 1 uncji. Specjaliści sygnalizują, że właśnie te produkty warto wybierać, ponieważ zazwyczaj marża na nie jest już na stosunkowo rozsądnym poziomie.

Sztabki czy monety?

Ponadto, eksperci doradzają, iż jeśli dysponujemy większym kapitałem, warto także pomyśleć o cięższych sztabkach, zwłaszcza tych o wadze 1 kilograma. Trzeba również wiedzieć, że moneta zawsze będzie droższa od sztabki o tej samej masie. Dlaczego? Ponieważ koszt jej wybicia jest po prostu wyższy.

Należy jednak mieć świadomość, że moneta jest przy tym uznawana za najpewniejszą i najbezpieczniejszą formę fizycznego złota. Wynika to z prostego faktu – łatwo sprawdzić czy nie jest falsyfikatem.

Jej zabezpieczenia są bowiem niezwykle precyzyjne. W praktyce, oryginalność popularnej złotej monety można bez problemu sprawdzić nawet za pomocą testu rezonansowego, który znajduje się w aplikacjach na telefon.

Warto tutaj dodać, że w przypadku kupna od osób fizycznych, zakup wiąże się z opłaceniem podatku PCC w wysokości 2%. Co więcej, inwestycja w czyste złoto nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Dlatego z podatkowego punktu widzenia kupowanie złota jest korzystne.

Kiedy warto kupić złoto?

Złoto przez stulecia wyrobiło sobie swój status bardzo rozsądnej inwestycji. To polisa ubezpieczeniowa dla nas, swego rodzaju wehikuł do przenoszenia wartości w czasie. Jego główną funkcją jest zabezpieczenie siły nabywczej naszego kapitału.

Złoto w funkcji pieniądza funkcjonuje od kilku tysięcy lat będąc podstawą systemów monetarnych na długo przed pieniądzem papierowym, powinniśmy więc traktować ten surowiec jako inwestycję “rdzenną”, ponadczasową.

Nie można także zapominać, że mamy tutaj do czynienia z surowcem nieodnawialnym, o ograniczonych zasobach. Oznacza to, że jego podaż, zwłaszcza w formie aktywa inwestycyjnego powinna z każdym rokiem maleć, a z kolei popyt na tym rynku, zwłaszcza ze względów spekulacyjnych, z całą pewnością z dekady na dekadę będzie rosnąć.

W efekcie, powszechnie uważa się, że złoto fizycznie to inwestycja długoterminowa. Oznacza to, że powinniśmy przechowywać zakupiony kruszec co najmniej kilka lat, aby zyskiwał on na wartości.

Jak bezpiecznie kupić złoto? Sztabki złota

Gdy interesuje nas zakup złota, w pierwszej kolejności warto zacząć od wizyty u znanego dealera tego kruszcu. Eksperci informują, że zawsze powinniśmy rozważyć zakup od ręki, choć wtedy cena zawsze jest trochę wyższa w porównaniu do zamówienia produktu. Co więcej, w takiej sytuacji, transakcji powinno się dokonywać w miejscu niewidocznym dla osób postronnych – aby nie paść choćby ofiarą rabunku tuż po niej.

Jeśli jednak rozważamy zakup złota od osób prywatnych, przed zawarciem transakcji zawsze powinniśmy zwrócić się z produktem do specjalisty w celu weryfikacji. Ponadto, jeśli zamierzamy kupić sztabkę, to najlepiej zdecydować się na produkt w oryginalnym próżniowym opakowaniu z certyfikatem. Powszechnym rodzajem oszustwa jest bowiem podrabianie złota wolframem, który ma identyczną wagę jak złoto.

Absolutnie należy z kolei unikać ofert ze zbyt niskimi cenami w stosunku do rynkowego kursu złota, oraz ofert ze zbyt długim czasem oczekiwania na dostawę – już oferty odroczone na 45 dni roboczych bywają podejrzane.

Warto również dodać, że zakup złota wymaga rejestracji przez sprzedawcę. Jeżeli jednak chcemy zachować anonimowość, to do kwoty 15 tysięcy euro jest to możliwe – wystarczy zapłacić gotówką.

Sprzedaż złotej sztabki lub monety

Złoto – zwłaszcza w przypadku popularnych monet takich jak krugerrand, uncjowy liść klonowy czy kangur australijski – jest bardzo płynnym aktywem. Oznacza to, że jej godną wycenę otrzymamy na całym świecie. Jeżeli tylko wiemy jaki produkt ze złota posiadamy, to łatwo nam prześledzić wycenę jego skupu w sieci obecnie. Złoto i dolary

Ponadto, eksperci mówią jasno – nie należy oferować wartości niższej niż 5% poniżej niej, ponieważ w takiej sytuacji bez problemu powinniśmy znaleźć kupca. Mało tego – z reguły pojawią się nawet chętni by zapłacić więcej niż ta wskazana kwota.

Wycena złota w czasie rzeczywistym jest jawna i dostępna, nie należy więc chodzić z monetami lub sztabami do lombardów, gdzie zaoferowana nam zostanie znacznie niższa cena.

Co bardzo istotne, zbycie sztabek i monet nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli zostanie dokonane po upływie pół roku od daty ich zakupu.

Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne?

Oczywiście istnieją specjalistyczne firmy depozytowe, depozyty bankowe czy skrytki biometryczne przeznaczone do przechowywania złota lub innych kosztowności. Eksperci zaznaczają jednak, że mimo wszystko nie jest to pożądane rozwiązanie dla większości z nas. Dlaczego?

Ponieważ w takiej sytuacji zamiast fizycznego posiadania złota mamy tylko stały dostęp do dokumentu o jego posiadaniu. W konsekwencji, w sytuacji kryzysowej – jaką byłby upadek systemu bankowego w naszym kraju, wybuch wojny czy trwający co najmniej kilkanaście godzin blackout – nie udałoby nam się naszego złota od takiej instytucji odzyskać.

Z tego powodu, zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie złota w domu. W takiej sytuacji trzymanie naszych sztabek lub monet w sejfie wydaje się koniecznością. Inna, nawet nieoczywista skrytka, może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem – zwłaszcza, że większą sztabkę złota znacznie trudniej sprytnie ukryć niż banknoty.

Czy zatem warto kupować fizyczne złoto? Kurs złota

Jak już zostało wspomniane, złoto przez stulecia wyrobiło sobie swój status bardzo rozsądnej inwestycji. Ostatnie dekady udowodniły natomiast, że kruszec w pełni zasługuje również na miano safe haven, czyli sposób na bezpieczne przechowywanie wartości nabywczej naszych oszczędności.

Na dodatek, przez swoją wyjątkowo wysoką wartość w stosunku do wagi, mamy tutaj do czynienia z instrumentem finansowym, który można przechowywać nie w formie papierów wartościowych, tylko pod postacią monet lub sztabek.

Wydaje się zatem, że biorąc pod uwagę wszystkie wyżej opisane czynniki, złoto w formie fizycznej stanowi doskonałe narzędzie do dywersyfikacji naszego portfela inwestycyjnego – zwłaszcza w okresie recesji, bessy na rynkach finansowych czy nadchodzącego cyklu obniżek stóp procentowych.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły