czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Za nami najbardziej burzliwy tydzień na rynkach od kilkunastu lat. Inwestorzy liczą na interwencję banków centralnych

Polecane

Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecieńhttps://www.xtb.com/pl
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium.

Za nami najbardziej burzliwy tydzień na rynkach od kilkunastu lat. Poniedziałek zaczynamy jednak w kolorze zielonym. Inwestorzy liczą na interwencję banków centralnych. Koronawirus rozprzestrzenia się jednak coraz szybciej.

Wysyp nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Rekordowa liczba 1775 nowych przypadków poza Chinami w rekordowych 37 krajach – to statystyki za wczoraj, pokazujące, że na ten moment nie ma mowy o stabilizacji sytuacji w zakresie globalnej pandemii. Co więcej, nowe przypadki w poszczególnych krajach mają swoje źródło już niekoniecznie w Chinach, ale coraz częściej w takich krajach jak Włochy czy Iran. Doszło do tego, że w Chinach zdiagnozowano pierwsze przypadki zachorowań u osób, które wróciły z zagranicy.  A to odciśnie się na gospodarce. Opublikowane dane z Chin dotyczące aktywności ekonomicznej są fatalne, potwierdzają to, o czym pisaliśmy w ostatnich komentarzach, w tym w publikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie specjalnym – w lutym chińska gospodarka stanęła. Teraz pozostaje kwestia tego, jak szybko będzie w stanie wrócić do pracy oraz (a wręcz przede wszystkim), na ile obawy związane z wirusem uderzą w aktywność ekonomiczną w innych częściach globu.

Banki centralne zareagują na paniczną wyprzedaż?

Załamanie na globalnych giełdach w ubiegłym tygodniu wywołało błagalne wołania o pomoc ze strony banków centralnych, które w tym tygodniu mają naradzać się, w jaki sposób zareagować. Jak na razie amerykański Fed wydał jedynie lakoniczne oświadczenie, że w razie potrzeby będzie działać, a decyzja planowo ma być podjęta dopiero 18 marca. Rynki liczą jednak na interwencję już w tym tygodniu, stąd mocne odbicie indeksów dziś rano. Pewnym przedsmakiem może być posiedzenie RBA dziś w nocy, który to do tej pory odżegnywał się od luzowania. Rynki są jednak przekonane, że obniży stopy o 25 punktów bazowych. Czy luzowanie monetarne w tej sytuacji jest zasadne? Jak najbardziej – biznes i konsument potrzebuje wsparcia w trudnych chwilach. Czy będzie skuteczne? Z tym może być problem – banki centralne utrzymywały zdecydowanie zbyt luźną politykę w czasach lepszej koniunktury i obecnie ich możliwości działania są ograniczone.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Fed obniży stopy procentowe?

Ogromny nacisk położony jest na Fed, który ma jeszcze przestrzeń do cięcia stóp, a to nakłada presję na mocnego ostatnio dolara. Może to pomóc ograniczyć osłabienie złotego. Dziś na fali oczekiwań na luzowanie zyskują wszystkie waluty rynków wschodzących – najbardziej rand (2,2%) i meksykańskie peso (1,8%). Złoty zyskuje mniej, ale nadal jest to zauważalne umocnienie. O 9:15 dolar kosztuje 3,8928 złotego, euro 4,3143 złotego, frank 4,0378 złotego, zaś funt 4,9735 złotego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły

CREATED