Uspokojenie euforii na metalach. Złoto, srebro i platyna zwolniły.

0

Wybiła środa, 26 kwietnia zatem czas na cotygodniowe rozważania dotyczące metali szlachetnych. Ostatni tydzień zaliczyć można do tych spokojniejszych. Choć niektóre sesje były zmienne, rezultat w skali tygodnia jest jednak nieznaczny. Tym samym inwestorzy obserwowali uspokojenie ostatniej euforii na metalach szlachetnych. Wzrosty cen popularnych, inwestycyjnych kruszców nieco zgasł. Złoto, srebro i platyna zwolniły pod koniec miesiąca i pytanie, jak rynki metali wejdą w maj. Przyjrzyjmy się sytuacji wymienionych surowców.

Fed musi trzymać stopy powyżej 5% przez jakiś czas

W miniony czwartek, 20 kwietnia pojawiła się wypowiedź Loretty Mester, czyli szefowej Fed z Cleveland. Podczas wystąpienia urzędnik przekonywała, iż inflacja w Stanach Zjednoczonych jest wciąż zbyt wysoka. Z tego powodu, jej zdaniem, Rezerwa Federalna ma do wykonania jeszcze pracę w kwestii stóp procentowych. Mester zauważyła, iż Fed musi trzymać kluczowe stopy powyżej 5% „przez jakiś czas”Bankier zasygnalizowała jednak, iż bank centralny bliski jest zakończenia cyklu podwyżek. Optymizmu w wypowiedzi Loretty Mester nadała również prognoza dotycząca inflacji, która według szefowej z Cleveland spadnie do 3,75% do końca tego roku.

Niebawem odczyt kluczowego wskaźnika dla Fed

Warto spojrzeć na wydarzenia, które mogą wpłynąć na najbliższe ruchy cen metali szlachetnych. Za dwa dni, w piątek 28 kwietnia podany zostanie odczyt kluczowego wskaźnika dla Fed. Mowa o indeksie cen wydatków konsumpcyjnych, czyli popularnym PCE. Zdaniem analityków, indeks odzwierciedlający zmiany w zachowaniu konsumentów pozostanie bez zmian względem poprzedniego miesiąca.

Notowania złota poniżej strefy 2001-2014 USD

W ostatnich dniach głównym obszarem, który interesował rynek złota były rejony średniej SMA 88 oraz strefa cenowej 2001-2014 USD. Rynek na obu tych zakresach znajduje podaż, która skutecznie uniemożliwia przedostanie się ceny wyżej. Co więcej, ruch ograniczył się do dość wąskiego obszaru około 30 dolarów.

Teraz warto będzie oczekiwać reakcji właśnie w podanej strefie (2001-2014 USD). Dziś, w środę 26 kwietnia w południe notowania złota znajdują się tuż poniżej tej strefy. Tym samym w krótkim ujęciu można rozważyć spadek na rynku. Dobrze byłoby poczekać najpierw na nadbicie wspomnianej strefy, a następnie jej re-test od dołu (jak na wykresie poniżej). Taka sytuacja otworzyłaby drogę zejścia do przedziału cenowego 1944-1958 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD
Wykres XAUUSD (kurs złota) H4 26.04.2023

Srebro zwolniło w rejonach średniej

W przypadku srebra notowania skupiły się na oscylowaniu wokół strefy 24,92-25,16 USD. Rynek zejściem do średniej zwolnił tempo ostatnich ruchów. Żadna ze stron nie przejmuje inicjatywy i zdaje się, że wiele zależy od tego, która siła wygra na średniej.

Z tego względu kluczowa wydaje się obserwacja zarówno podanego wyżej obszaru (24,92-25,16 USD) oraz zakresu średniej. Rynek wczoraj pokazał wyraźne zejście z tych miejsc, ale może pokusić się o głębsze cofnięcie. Dobrze, aby takie zostało poprzedzone dokładną negacją ruchu wzrostowego. Byłoby to zatem nadbicie strefy oraz zakresu średniej, a następnie re-test okolic 25 USD od dołu. Wówczas srebrny kruszec mógłby cofnąć do 24,10-24,35 USD.

Wykres XAGUSD
Wykres XAGUSD (srebro) H4 26.04.2023

Platyna buduje niższy szczyt?

Spośród głównych metali najmniejszy zastój pokazuje platyna. Choć również na tym rynku nastroje nie były w ostatnich dniach jednakowe, widoczna była zmienność. Platyna skupiła się na badaniu zakresu cenowego 1092-1100 USD. Finalnie zdołała się nad nim utrzymać, ale presja podażowa zdaje się nieco ciążyć.

W najbliższym czasie należałoby skupić się na zachowaniu sił w rejonach 1092-1100 USD. Jeżeli rynek wróci poniżej tego zakresu i pokaże stabilizację, będzie można mówić o tym, że platyna ma miejsce do spadku. Jeżeli rzeczywiście platyna buduje niższy szczyt, potencjał do zejścia istnieje i to w rejony 1055 dolarów za uncję.

Wykres XPTUSD
Wykres XPTUSD (kurs platyny) H4 26.04.2023

Podsumowanie

Na rynkach metali zauważyć możemy pewne uspokojenie ruchu wzrostowego ostatnich tygodni. Uwaga skupia się przede wszystkim na dolarze i to, czy zdoła on wyhamować swoją deprecjację. Metalom przydałaby się korekta rozciągnięta w czasie. Czy złoto, srebro i platyna wybiorą takie rozwiązanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj