poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

UPS rozczarował wynikami kwartalnymi i zapowiedział masowe zwolnienia – akcje zanurkowały

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. Wczoraj inwestorzy mogli zapoznać się z jednym z najbardziej wyczekiwanych raportów z branży transportowej – swoje wyniki za czwarty kwartał 2023 roku zaprezentował United Parcel Service (UPS).

Okazało się, że spółka nie spełniła oczekiwań analityków w kontekście przychodów i zaraportowała spadki wolumenu przesyłek, zarówno na rynku międzynarodowym, jak i krajowym. Co więcej, w celu dostosowania zasobów w 2024 roku UPS ogłosił, że zwolni aż 12 tysięcy pracowników.

Powyższe informacje wywołały istną panikę wśród inwestorów. W efekcie, akcje UPS potaniały wczoraj aż o 8,2%.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Przychody kwartalne UPS niższe od oczekiwań UPS

Z opublikowanego wczoraj raportu finansowego za czwarty kwartał 2023 roku wynika, że United Parcel Service wypracował w tym okresie 24,9 miliarda dolarów przychodów.

Dla porównania, w analogicznym kwartale rok wcześniej przychody tej spółki kurierskiej sięgnęły 27,01 miliarda USD. Co gorsza, wynik ten był również niższy od prognoz analityków, którzy spodziewali się, że przychody wyniosą 25,43 miliarda dolarów.

Zysk na akcję UPS w czwartym kwartale wyniósł z kolei 2,47 USD. Wartość ta co prawda przewyższa o 1 cent rynkowy konsensus, ale zarazem jest znacznie słabsza od zysku na akcję wypracowanego w czwartym kwartale 2022 roku, który sięgnął 3,62 USD.

W raporcie United Parcel Service możemy ponadto przeczytać, że średnia dzienna liczba przesyłek krajowych spadła o 7,4%, zaś na rynku międzynarodowym średnia dzienna liczba przesyłek obniżyła się nawet o 8,3%.

Carol Tomé, dyrektor generalna UPS oznajmiła podczas wtorkowej telekonferencji z inwestorami, że “rok 2023 był wyjątkowy i szczerze mówiąc, trudny i rozczarowujący. UPS odnotowało spadki wolumenu, przychodów i zysków operacyjnych we wszystkich trzech segmentach działalności”.

Jako przyczyny tych spadków dyrektor generalna UPS wskazała otoczenie makroekonomiczne, sytuację w Europie, zakłócenia związane z negocjacjami spółki w sprawie umów o pracę oraz komplikacje związane z frachtem w regionie Morza Czerwonego, a także kanałami Panamskim i Sueskim.

UPS ogłosił zwolnienie 12 tys. pracowników UPS

Wraz z publikacją wyników kwartalnych United Parcel Service zapowiedział, że w 2024 roku spodziewa się osiągnięcia od 92 do 94,5 miliarda dolarów przychodu. Analitycy oczekiwali natomiast prognozy przychodów na poziomie 95,57 miliarda USD.

Co więcej, spółka kurierska ogłosiła jednocześnie, że podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych. W związku z tym pracę straci około 12 tysięcy zatrudnionych osób. Dyrektor generalna UPS, Carol Tomé podkreśliła, że “redukcja siły roboczej pozwoli firmie zaoszczędzić około 1 miliarda dolarów kosztów”.

United Parcel Service poinformował również, że rozważa sprzedaż swojego biznesu brokerskiego Coyote. Dyrektor generalna UPS zapowiedziała ponadto, że firma planuje poprosić pracowników o powrót do biura na pełne pięć dni w tygodniu w 2024 roku.

Akcje ostro w dół

Informacja o niższych od oczekiwań przychodach oraz rozczarowujące prognozy na 2024 rok, w przypadku spółki o kapitalizacji przekraczającej 120 miliardów dolarów, nie mogły przejść bez echa na Wall Street.

I rzeczywiście, na amerykańskim rynku mogliśmy dostrzec prawdziwą panikę. Akcje United Parcel Service potaniały wczoraj aż o 8,2%, osiągając tym samym najniższą wartość od 15 listopada.

Wykres akcji UPS

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły