niedziela, 5 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tokeny – odrębna dziedzina sektora krypto walutowego

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Kryptowaluty na przestrzeni ostatnich kilku lat ewoluowały i rozprzestrzeniły się w olbrzymim stopniu. Powstało wiele coinów, które zdobyły sporą popularność i zrewolucjonizowały informatyczny świat. Oprócz nich powstała rewolucyjna koncepcja, która pozwala ciekawym projektom ujrzeć światło dzienne. Przemysł cyfrowy stworzył rozwiązanie w postaci tokenów oraz ICO. Dzięki nim możemy uzyskać niezły zastrzyk finansowy i wsparcie naszego pomysłu w przypadku, gdy inni ludzie poprą naszą koncepcję.

Czym jest token?

Samo scharakteryzowanie i znaczenie  słowa „token” nie może nastąpić poprzez określenie go jedną definicją. W przestrzeni informatycznej występuje on pod kilkoma postaciami, które w zależności od sytuacji mają inne znaczenie. W zastosowaniu kryptowalutowym wyróżnić możemy głównie dwa przykłady tokenów:

1. Token dostępowy – należy go rozumieć jako rodzaj klucza kryptograficznego dającego nam prawo do wstępu dla np. danej sieci komputerowej. Tokenizacja występuje tutaj po to aby zabezpieczyć dane informatyczne. Takie zastosowanie ma bardzo często miejsce
w technologii blockchain.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

2. Token jako wirtualny żeton – jego powstanie związane jest ściśle z procesem tokenizacji. W takim przypadku może on spełniać taką samą rolę jak pieniądz. Można go używać jako środka płatniczego ale z reguły w ściśle określonych usługach. Sam rodzaj tokenu pochodzi głównie od jakiegoś projektu, firmy, bądź osoby, która go stworzyła. Należy wskazać, że tokena można używać jako środka płatniczego w danej firmie, płacąc nim za jej usługi poprzez specjalną aplikację.

Płatności tego rodzaju mają swoje zalety w postaci szybkości dokonywania transakcji, zdecentralizowanej formie rozliczania oraz zastosowaniu inteligentnych umów przy użyciu technologii blockchain.

Czym się różnią tokeny od coinów?

Samo pojęcie tokenu jest stosunkowo młodą technologią, która odnosi się do wartości jednostki wydanej przez osobę prywatną. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zarówno token jak i coin są pojęciami tożsamymi, jednak w gruncie rzeczy token jest pojęciem znacznie szerszym. Większość tokenów oparta jest na protokole Blockchain Ethereum. W przeciwieństwie do coinów, token służy głównie do interakcji z produktami biznesowymi oraz ułatwieniem dystrybucji i dzielenia się sukcesami finansowymi
z wszelkimi podmiotami, które taki token nabyły. Można porównać go do udziału w spółce. Prywatna sieć może za pośrednictwem tokenów przyznawać prawo własności, udziału
w zyskach, czy nawet dawać większe uprawnienia do świadczonych usług firmy, która tworzy dany token. Coiny kryptowalutowe służą natomiast głównie do dokonywania transakcji i płacenia za usługi. Nie dają możliwości partycypowania w zyskach oraz możliwości realnego wpływania na rozwój projektu informatycznego. Umożliwieniem realnego wpływania na dany projekt jest branie udziału za pośrednictwem tokenów w ICO.

Czym jest ICO?

Initial Coin Offering (ICO) jest alternatywą dla finansowania projektu działalności gospodarczej z pominięciem większości regulacji prawnych wynikających z kodeksu spółek handlowych.
W takim przypadku przedsiębiorcy oferują na rynku zakup tokenów (zamiast udziałów), a inwestorzy dokonują ich kupna płacąc za nie kryptowalutą. Patrząc na rynek technologii blockchain warto wskazać, że dzięki ICO w okresie od marca 2016 roku do marca 2017 roku uruchomiono i opłacono projekty technologiczne za kwotę ponad 300 mln dolarów.
Niestety sam rynek ICO niesie za sobą nie tylko potencjalne zyski i możliwość rozwinięcia start upów, ale również zagrożenia w postaci wielu rodzajów oszustw. Firmy zabiegające
o dofinansowanie powinny posiadać i przedstawić wskaźniki finansowe takie jak P/E, EBITDA, bądź dochód netto, a nie jedynie koncepcję swojego rozwoju niepopartą żadnymi statystykami i dowodami.

Zalety ICO

Nowoczesny sposób dający możliwość zdobycia środków na swój projekt posiada wiele zalet, którymi są:

  • szybkie zdobycie finansów na start-up,
  • możliwość zainwestowania środków w projekt dla osób finansujących w bardzo wczesnym jego etapie,
  • szybka możliwość stopy zwrotu zainwestowanych w inwestycję środków,
  • międzynarodowy charakter inwestycji sprawia, że możemy pozyskać finanse z wielu krajów,
  • nieskomplikowana procedura nabywania tokenów sprawia, że osoba zainteresowana danym ICO nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu technologii blockchain.

Wady ICO

Z powodu problematycznej regulacji prawnej związanej z samym działaniem ICO może dojść do licznych sporów w tym zakresie.  Z zainwestowaniem środków wiążą się następujące główne zagrożenia:

  • możliwość utraty środków finansowych z powodu hakowania portfeli na które inwestor ma dokonać płatności,
  • wątpliwa uczciwość samych założycieli danego ICO, którzy z góry zakładają jedynie szybkie uzyskanie środków bez zamiaru otworzenia projektu.

Wady występują w każdym biznesie natomiast moim zdaniem ilość zalet znacząco przewyższa ryzyko związane z taką formą inwestycji.

Na co zwrócić uwagę inwestując środki w ICO?

Uniknięcie oszustwa nie jest możliwe w 100%. Można jednak zminimalizować ryzyko ewentualnej utraty środków. W tym celu należy przestrzegać następujących reguł:

  • sprawdzać czy zespół stojący za ICO identyfikuje się za pomocą prawdziwych zdjęć, danych, linków do profili na LinkedIn,
  • przeczytać treść danego ICO w jego White Paper, roadmapie czy reklamie i sprawdzić, czy ukierunkowanie projektu nie skupia się głównie na osiągnięciu zysków finansowych danego projektu,
  • zbadać marketing danego projektu i ustalić, czy nie jest on ukierunkowany na sztuczne pompowanie ICO,
  • zapoznać się z zasadami pre-sale i wystrzegać się projektów, które na wstępie oferują możliwość przesadnych zysków za sam zakup tokena,
  • ustalić do kogo należy większość tokenów i zwrócić szczególną uwagę na projekty w których twórcy posiadają zbyt dużą przewagę liczby tokenów nad innymi użytkownikami.

Tokeny są jeszcze świeżym narzędziem skonstruowanym na blockchainie, które służy do zdobywania inwestorów. Sama forma inwestycji jak i partycypowania w projekcie i jego zyskach ze względu na liczbę zalet jest bardzo pociągająca. Przy inwestowaniu swoich środków warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia płynące z kupowania tokenów i inwestowania w ICO, ponieważ wszystko jest dla ludzi, którzy korzystają z tego
z umiarem i zdrowym rozsądkiem.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły