piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tether – czy grozi nam upadek w świecie kryptowalut?

Polecane

Marek Idziak
Marek Idziak
Z rynkiem kryptowalut związany od 2016 roku. Entuzjasta nowych technologii. Wierzy, że waluty cyfrowe wraz z technologią Blockchain zrewolucjonizują świat.

Kryptowaluta, której celem jest zrównanie bądź maksymalne zbliżenie swojego kursu w stosunku do dolara amerykańskiego. Patrząc na wykres Tether rzeczywiście można zauważyć, że kurs mimo lekkich wahań utrzymuje się w granicach jednego dolara. Twórcy na swojej stronie internetowej zapewniają że Tether jest stabilny i w 100% ma pokrycie w dolarze. Jednakże, czy na pewno?

Gdyby zastanowić się w jaki sposób twórcy chcą panować nad rynkiem i jego wahaniami to swoje przemyślenia musielibyśmy podzielić na dwie części. W pierwszej musielibyśmy ustalić co będą robić twórcy gdy kurs będzie spadać, a w drugiej wersji jakie działania podejmą w wypadku wzrostu.  Otóż w pierwszym przypadku twórcy mają zamiar skupować swoją walutę by wywołać zjawiska deflacyjne a w drugim przypadku – odwrotnie – wypuścić na rynek jej więcej by wywołać zjawiska inflacyjne. Niestety wszystko wygląda prosto i przejrzyście ale zapala się pewna czerwona lampka – a co jeśli tego nie zrobią?

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jeżeli wyobrazimy sobie sytuację, w której kurs zaczyna iść w dół, a twórcy nie skupują swojej waluty – jej wartość ulega załamaniu w przeciągu kilku godzin. To znaczy, że wszyscy ci, którzy mieli za cel nie płacić podatku (wymieniając kryptowaluty na pieniądz fiducjarny) i zamiast tego wymienili swe kryptowaluty na Tether, tracą wszystko.

Oprócz tego trzeba się zastanowić co dzieję się z pieniędzmi, za który jest kupowany Tether. Czy na pewno leżą one w bankach? Czy może są dalej inwestowane, przez co tworzy nam się iluzja dzisiejszego market capu? Bo jeśli do niego zaliczymy marketcap Tethera i innych kryptowalut, które zostały skupione za pieniądze z Tethera (a jest to nie mała suma 3 mld $) to mamy praktycznie 1% sztucznego market capu wszystkich kryptowalut. Gdyby w takiej sytuacji twórcy zaczęli wyprzedawać wszystkie te kryptowaluty zakupione za pieniądze z Tethera, to mimo tego, że stanowi on tylko 1% marketcapu, mogliby spowodować kryzys w całym kryptowalutowym świecie.

Niestety ale twórcy Tethera tnie dążą do tego, żeby wyklarować całą sytuację, gdyż na prośby przeprowadzenia zewnętrznego audytu nie wyrażają zgody i podają do wiadomości publicznej raporty / audyty zrobione przez swoją firmę. Czyli takie, z których de facto nie wiadomo czy można dowiedzieć się prawdy. Czy czeka na upadek na rynku kryptowalut? A może twórcy mają dobre intencje? Czas pokaże ale już dziś powstały alternatywy dla Tethera (inne Stablecoiny) takie jak choćby TrueUSD u których regularnie są przeprowadzone audyty przez firmy zewnętrzne.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły