piątek, 1 lipca, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Strategia CMM dla początkujących – Wstęgi Bollingera część 1

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Wstęgi Bollingera to wskaźnik opracowany przez Johna Bollingera jeszcze w latach 80. XX wieku. Składają się z n-okresowej średniej ruchomej – obrazowanej przez środkową wstęgę, oraz  k-krotnością n-okresowego odchylenia standardowego powyżej oraz poniżej  środkowej wstęgi, odpowiednio nazywane górną i dolną wstęgą.

Wstęgi Bollingera to wskaźnik przez wielu zapomniany, przez wielu niedoceniany, istnieje jednak nadal grono inwestorów, którzy pomagają sobie wstęgami w swoich codziennych zmaganiach na rynku. Metod wyznaczania sygnałów przy pomocy wstęg jest być może tyle, ilu inwestorów nimi się posługuje. My skupimy się zastosowaniu wstęg w metodologii CMM.

Ustawienia

W strategii CMM korzystamy ze standardowych ustawień czyli okres ustalamy na 20, odchylenie powinno wynosić 2. Oczywiście jestem zwolennikiem badania różnych wariantów tych ustawień, celem optymalizacji strategii. Nikt nie powiedział, że standardowe ustawienia są najlepsze. Ja nie zadałem sobie wystarczająco trudu aby testować inne warianty. Co nie oznacza, że również nie powinieneś.

Wstęgi Bollingera - ustawienia
Wstęgi Bollingera – okno ustawień na platformie MetaTrader4

Wstęgi Bollingera – interpretacja

Kiedy cena testuje środkową wstęgę po odbiciu od dolnej wstęgi, wówczas celem wynikającym z właśnie powstałego sygnału jest  górna wstęga.
Kiedy cena testuje środkową wstęgę po odbiciu od górnej wstęgi, wówczas celem wynikającym z właśnie powstałego sygnału jest dolna wstęga.
Ubierając powyższe w jedno zdanie: kiedy cena odbija od jednej ze skrajnych wstęg, następnie testuje środkową wstęgę, wówczas celem jest przeciwna wstęga.

Interpretacja na wykresach

Wstęgi Bollingera wykres 1
Po odbiciu od dolnej wstęgi, cena testuje środkową wstęgę i to właśnie w momencie testu środkowej wstęgi, powstaje sygnał wzrostowy który zostanie zrealizowany (osiągnie sygnalizowany cel) w momencie testu górnej wstęgi. Zobaczmy co dzieje się dalej.

Wstęgi Bollingera wykres 2
Cena osiąga sygnalizowany cel po około miesiącu. Możemy zaobserwować, że cena już dwa dni po wygenerowaniu sygnału, zbliżyła się na kosmetyczną odległość do górnej wstęgi. Brak testu górnej wstęgi spowodował, że sygnał był cały czas aktywny. Cena popadła w konsolidację, po czym ostatecznie i tak zrealizowała target na poziomie górnej wstęgi. Wielu z Was w tej sytuacji zapyta, czy zanim wstęga osiągnęła cel na górnej wstędze, nie pojawił się sygnał spadkowy na środkowej wstędze. NIE POJAWIŁ się sygnał spadkowy ponieważ cena nie odbiła od górnej wstęgi. Gdyby dwa dni po pojawieniu się sygnału, cena osiągnęła górną wstęgę , wówczas w momencie testu średniej środkowej, mielibyśmy do czynienia z sygnałem spadkowym.

Wstęgi Bollingera wykres 3
Dzień po zrealizowaniu targetu z sygnału wzrostowego, pojawia się sygnał spadkowy, który kolejnego dnia zostaje zrealizowany. W tym przypadku sygnał spadkowy powstaje, ponieważ po odbiciu od skrajnej wstęgi testujemy średnią – targetem jest przeciwna skrajna wstęga.

Odległość między skrajnymi wstęgami mówi nam o zmienności

Wstęgi Bollingera wykres 4
Kolejna sesja przynosi nam sygnał wzrostowy, po odbiciu od dolnej wstęgi, testujemy średnią, celem będzie górna wstęga.

Wstęgi Bollingera wykres 5
Cena szybko osiąga sygnalizowany cel.

Wstęgi Bollingera wykres 5
Po odbiciu od górnej wstęgi, cena testuje wstęgę środkową, sygnalizując cel na poziomach dolnej wstęgi. Sygnał zrealizowalismy tego samego dnia.

Wstęgi Bollingera wykres 6
Kolejny dzień przyniósł sygnał wzrostowy, którego zasięg zostaje osiągnięty zaledwie 2 sesje później.

Wstęgi Bollingera wykres 7
Kilka dni później znów pojawia się sygnał spadkowy, jest to pierwszy test środkowej wstęgi, od czasu realizacji targetu na poziomach górnej wstęgi z poprzedniego sygnału. Cena odbiła od górnej wstęgi? Odbiła  Cena testuje środkową wstęgę? Testuje. Mamy więc sygnał z celem na dolnej wstędze.

Po kilkudniowej konsolidacji, pojawia się momentum spadkowe, które niedźwiedzie wykorzystują do zrealizowania targetu na poziomie dolnej wstęgi z ostatniego sygnału. Jeszcze podczas tej samej sesji, cena odbija, następnie testuje środkową wstęgę. Co to oznacza? Nic innego jak sygnał wzrostowy z targetem na górnej wstędze.

Tym razem sygnał  zanegowali. Po odbiciu od dolnej wstęgi i przetestowaniu środkowej sygnał wzrostowy który omawialiśmy wykres wyżej, sygnał zanegowali już na kolejnej sesji. Gdy cena odbiła od skrajnej, następnie przetestowała środkową, po czym wróciła na skrajną z której rozpoczął się impuls – sygnał jest negowany. Cena jednak parę dni później tworzy ponownie sygnał wzrostowy z targetem na górnej wstędze…

Osiągnęliśmy cele wzrostowe.

Sygnał spadkowy…

Cel dla sygnału spadkowego osiągnięty

Sygnał wzrostowy

Cel osiągnięty

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przedstawiłem wystarczającą ilość wykresów kończąc ten etap podsumujmy.
Kiedy cena po odbiciu od dolnej wstęgi testuje środkową wstęgę, powstaje sygnał wzrostowy którego celem jest górna wstęga. Sygnał zostaje deaktywowany jeśli cena po przetestowaniu środkowej wstęgi wróci na dolną.
Kiedy cena po odbiciu od górnej wstęgi testuje środkową wstęgę, powstaje sygnał spadkowy którego celem jest dolna wstęga. Sygnał zostaje deaktywowany jeśli cena po przetestowaniu środkowej wstęgi wróci na górną.

Strategia CMM dla początkujących – Wstęgi Bollingera część 2

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły