SP500 na nowych szczytach, DAX wybija stare szczyty : analiza techniczna na 11/11/2019

Sebastian Seliga, twórca bloga inwestycyjnego elliottFXtrader oraz analityk nr. 1 na polskiej wersji portalu TradingView serdecznie zaprasza na poranną analizę techniczną. W swoich opracowaniach skupia się głównie na falach Elliott’a, które są używane w synergii z pozostałymi narzędziami analizy technicznej.

 

Kurs SP500 dociera do poziomu 3096 punktów

analiza techniczna sp500

Dobra passa byków związanych z amerykańskim indeksem szerokiego rynku SP500 trwa w najlepsze, gdyż rynek dotarł do kolejnego rekordowego poziomu na 3096 punktów. Mało tego, fala wzrostowa nadal znajduje się w kanale wzrostowym i jest na razie dość oddalona od jego górnego ograniczenia, więc jest jeszcze przestrzeń dla wzrostów. Sielankową sytuację wiekuistej hossy mogą jednak zaburzyć pewne sygnały wysyłane przez rynek na interwałach krótkoterminowych, takich jak interwał czterogodzinowy. Widać na nim, że momentum wzrostowe maleje wraz z ustanawianiem kolejnych szczytów przez byki, czego rezultatem jest dywergencja spadkowa między ceną a momentum. Poza tym na poziomie 3096 punktów wyrysowana została formacja świecowa zwana Spadającą Gwiazdą, która stanowi sygnał ostrzegawczy dla byków, że trend wzrostowy może się zakończyć (przynajmniej na krótkich interwałach czasowych). Ostatnim ważnym szczegółem jest fakt, że wzrosty z poziomu dołka na 2854 punktów są częścią fali C korekty wzrostowej i nie stanowią samoistnego, nowego impulsu wzrostowego. Warto zatem obserwować sytuację na SP500 w najbliższych dniach, gdyż wygląda na to, że jedna ze stron rynkowych będzie mocno zaskoczona następnym ruchem rynku.

 

Kurs DAX wybija szczyt z maja 2018

Niemiecki indeks szerokiego rynku nadal znajduje się w lokalnym trendzie wzrostowym, a poniedziałkowe otwarcie luką spadkową zostaje szybko zniwelowane. Ostatni szczyt na DAX podczas rajdu wzrostowego z poziomu 11 808 punktów został utworzony na poziomie 13 296 punktów, czyli powyżej poziomu szczytu swingowego z końca maja 2018 roku. Kurs DAX znajduje się poza głównym kanałem wzrostowym, który zresztą został przetestowany pod koniec października w okolicach poziomu 12 781 punktów, co stanowi kolejny sygnał zwiększonej aktywności strony popytowej. Niemniej jednak warto zauważyć malejące momentum podczas ruchu DAX w górę nie tylko na interwałach krótkoterminowych, ale także na interwale dziennym. Sytuacja negatywnej dywergencji może być zapowiedzią głębszej przeceny na DAX, warto więc obserwować rozegranie przez uczestników rynku tego rodzaju sygnału.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o