poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Sasin: będzie podatek od zysków nadzwyczajnych. Giełda reaguje

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował dziś rano, że rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych.

Reakcja inwestorów była natychmiastowa i jednoznacznie podażowa. W tej chwili indeks WIG20 znajduje się 2,1% na minusie, a kurs JSW traci nawet 5,7%. Fatalnie radzą sobie również takie spółki jak PGE czy KGHM.

Wraca temat podatku od nadmiarowych zysków Jacek Sasin

Dziś rano, w radiowym wywiadzie Jacek Sasin, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych zapowiedział, że trwają już prace nad wprowadzeniem podatku od nadmiarowych zysków spółek paliwowych oraz górniczych.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co istotne, podatek ten może nie objąć spółek energetycznych, gdyż według wicepremiera Sasina praktycznie już zostały one pozbawione nadmiarowych zysków, jako że będą one pokrywać koszt regulacji zamrażających ceny energii.

Prace nad podatkiem od zysków nadzwyczajnych trwają w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, we współpracy z resortem finansów i aktywów państwowych. Jacek Sasin dodał również, że danina ta prawdopodobnie obejmie także nadmiarowe zyski wygenerowane przez spółki ze wspomnianych sektorów w 2022 roku.

Ostatecznie rozwiązania będą wkrótce podane do wiadomości, projekt może być gotowy w marcu. Obecnie nie wiadomo jaka będzie wysokość podatku, ale minister Sasin wspomniał już, że wszystko odbędzie się z “zachowaniem zdrowego rozsądku”.

Co Ministerstwo Klimatu komunikowało jeszcze miesiąc temu?

Warto również dodać, że spekulacje medialne o tym, że rząd wrócił do prac nad podatkiem od nadmiarowych zysków pojawiły się na samym początku lutego. Wtedy jednak, po zakończeniu silnie spadkowej sesji giełdowej w środę 1 lutego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oświadczyło, że nie prowadzi jednak takich prac.

Na giełdzie znów spadki, JSW traci ponad 5%

Jak nietrudno się domyślić, wypowiedź Jacka Sasina wywołała panikę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Krótko mówiąc – mamy powtórkę z wydarzeń z poniedziałku 26 września.

Wtedy – po tym jak wicepremier Sasin poinformował na Twitterze, że skierował do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego propozycję opodatkowania nadzwyczajnych zysków – giełdę zalała fala spadków.

Ostatecznie tego dnia indeks WIG20 stracił “tylko” 1,7%, ale niektóre z największych spółek Skarbu Państwa zanurkowały znacznie mocniej. Jastrzębska Spółka Węglowa ostatecznie przeceniła się niemal o 10%, a PGE i PKN Orlen – o ponad 6%.

Dziś natomiast w tym momencie indeks WIG20 przecenił się już o 2,1%, kurs JSW spadł o 5,7%, natomiast PGE oraz KGHM tracą ponad 3%.

Wykres WIG20

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły