Przegląd rynków metali. Końcówka roku złota, srebra i platyny.

0

Po raz ostatni w tym roku kalendarzowym przyglądamy się rynkom metali szlachetnych. Dlatego dziś, 28 grudnia tygodniowy przegląd sytuacji popularnych kruszców będzie w nieco innej formie. Podsumujemy najważniejsze wydarzenia na rynkach metali w tym roku. Dodatkowo skupimy się na tym, jak wyglądać może końcówka roku w wykonaniu złota, srebra i platyny. Jak zakończą się zmagania wspomnianych surowców w 2022 roku?

Podsumowanie wydarzeń z 2022 roku

Co prawda rok 2022 jeszcze się nie zakończył, niemniej jednak na pewne podsumowania można już wykonać. Spojrzymy na najważniejsze momenty, które miały miejsce na rynkach metali szlachetnych. Co takiego szczególnego wydarzyło się na notowaniach złota, srebra i platyny?

Złoto sięgnęło szczytu z 2020 roku!

Zmierzający już do końca 2022 rok złoto rozpoczęło stosunkowo spokojnie. Styczeń okazał się stratny dla tego kruszcu. Zyski pojawiły się w kolejnym miesiącu i napędzane były obawami związanymi z sytuacją geopolityczną na świecie. Inwestorzy chętniej „przerzucali się” na aktywa określane mianem bezpiecznej przystani. W lutym złoto zyskało na notowaniach ogólnie ponad 6%. Trzeci miesiąc roku również okazał się zyskowny, a na jego początku złoto sięgnęło szczytu z 2020 roku, czyli okolic 2070 dolarów za uncję.

Kolejne miesiące przyniosły ochłodzenie nastrojów na rynku złota, a stało się to za sprawą silnego dolara. Cenny kruszec tracił siedem miesięcy z rzędu, a łączny spadek opiewał na blisko 16%.  Wyhamowanie strat nastąpiło dopiero w listopadzie, w którym złoto wykazało najwyższą procentową zmianę w skali miesiąca. Notowania skoczyły w listopadzie w górę o ponad 8%, a w trwającym jeszcze grudniu złoto zyskuje 2%. Wynik złota w tym roku na ten moment jest ujemny i wynosi nieco ponad 1%.

Rollercoaster notowań srebra

Rynek srebra w tym roku wykazywał znaną sobie zmienność. Inwestorzy doświadczyli w tym roku prawdziwy rollercoaster na notowaniach srebrnego kruszcu. Pierwszy miesiąc rozpoczął się od straty rzędu około 3,70%. Później, w wyniku opisanych przy okazji złota, nastąpiły wzrosty. W lutym i marcu tego roku kurs srebra skoczył łącznie o ponad 10%. Następnie pojawiły się spadki, a sierpień był najgorszym miesiącem od września 2020 roku. Srebro szybciej od złota przystopowało straty i już we wrześniu postawiło na odrabianie. W listopadzie notowania tego rynku skoczyły o blisko 17%. Ostatni miesiąc roku okazuje się również korzystny dla srebra, gdyż na dwa dni przed jego końcem kruszec zyskuje w grudniu ponad 5%.

Platyna badała dwuletnie wsparcie

Platyna trwający rok rozpoczęła zgoła inaczej od złota i srebra. Styczeń i luty okazał się wzrostowy, a notowania skoczyły łącznie o ponad 8%. Początek marca również stał pod znakiem zysków, a kurs platyny podbił do rejonu ceny 1200 dolarów za uncję. Jednak marzec zakończył się stratą i negatywne nastawienie zostało przedłużone w kwietniu. Kolejne miesiące wykazywały zmienne nastroje i dopiero od września rozpoczęła się trzymiesięczna seria wzrostów. Najlepiej w tym roku wypadła platyna w listopadzie, zyskując 11,56%. Był to najwyższy procentowy zysk w ciągu miesiąca od dwóch lat. Z głównych metali szlachetnych jedynie platyna traci w grudniu.

Co z końcówką roku w wykonaniu złota, srebra i platyny?

Na rynki głównych kruszców patrzymy w środę, 28 grudnia. Notowania złota, srebra i platyna zmierzają do końca handlu w tym roku. Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda sytuacja wymienionych metali szlachetnych. Co pokazać mogą popularne kruszce jeszcze w tym tygodniu?

Scenariusz wzrostowy złoto

W najbliższych godzinach złoto zdecydować się może na podbicie do wyższych zakresów. Jednak taki ruch ma szanse rozpocząć się od zejścia do istotnej strefy cenowej: 1783-1792 USD. Wówczas tam odnaleziona zostałaby siła popytowa, która wyciągnęłaby notowania złota powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 88. Z jej obszaru rynek mógłby wygenerować podejście do zakresu 1825-1830 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 28.12.2022

Scenariusz spadkowy złoto

Należy liczyć się z tym, że pierwszy ruch w najbliższym czasie okazać się może wzrostowy. Na zasadzie podbicia w okolice 1820 dolarów (lokalny opór) stery na rynku przejęłaby strona podaży. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls notowania postawiłby na przełamanie strefy cenowej: 1783-1792 USD.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 28.12.2022

Scenariusz wzrostowy srebro

Srebro walczy obecnie o zakres średniej kroczącej SMA 77 i o utrzymanie okolic rejonu ceny 23,50 USD. Każdorazowy re-test od góry tych obszarów stanowiłby podstawę dla wzrostów. Notowania mogą wraz z końcem roku powrócić powyżej 24 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 28.12.2022

Scenariusz spadkowy srebro

Warto również uwzględnić sytuację, w której notowania srebra odpuszczą walkę o obecne obszary. Zejście poniżej nich (średnia oraz poziom 23,50 USD) nadałoby potencjału spadkom. Kurs tego kruszcu postawić mógłby na powrót poniżej 23 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 28.12.2022

Scenariusz wzrostowy platyna

Notowania ostatniego z omawianych kruszców znajdują się tuż powyżej zakresu wsparcia: 999,60-1007,50 USD. Dopóki ten zakres będzie utrzymywany rynek postawić może na budowę wzrostów. Do końca tygodnia platyna osiągnęłaby nawet rejony cenowe 1030 dolarów.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 28.12.2022

Scenariusz spadkowy platyna

Jeżeli jednak wsparcie zostanie zanegowane (co miało już miejsce) pojawić mogłoby się zejście. Cofnięcie poniżej wspomnianego wsparcia (999,60-1007,50 USD) wiązałoby się z próbą wykonania zejścia nieopodal poziomu 980 dolarów.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 28.12.2022

Podsumowanie

Kończą się zmagania na rynkach głównych metali szlachetnych. Za rynkami ciekawy rok, który obfitował przede wszystkim w zmienność. Powyżej rozpisane zostały możliwości ruchu na ostatnie dni handlu w tym roku. Jak rozpocznie się handel w 2023 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj