Notowania EUR/USD znów powyżej parytetu. Perspektywy euro do dolara.

0

Euro wobec dolara zyskuje po pierwszych kilku dniach listopada. W poniedziałek, 7 listopada notowania pary EUR/USD po blisko dwóch tygodniach powróciły powyżej parytetu. Euro korzysta na ostatnich danych z USA, które nie pomogły dolarowi. Jak wyglądają perspektywy rynku pary euro do dolara? Czy euro skutecznie powróci powyżej 1,0100 USD?

Październik dla euro, początek listopada również

Zanim jednak przyjrzymy się obecnej sytuacji pary walutowej EUR/USD, warto pewne rzeczy zauważyć. Przede wszystkim zakończony nie tak dawno miesiąc październik okazał się zyskowny dla euro. Jednocześnie euro przerwało czteromiesięczną passę strat wobec dolara.

Pierwsze trzy dni listopada przyniosły ochłodzenie nastrojów euro. Jednak w piątek, 4 listopada dolar amerykański ogólnie mocno stracił na wartości. Obecny tydzień euro rozpoczęło od zysków wobec dolara.

Ostatnia słabość dolara

Na początku tego miesiąca, 2 listopada Rezerwa Federalna zadecydowała o czwartej z rzędu agresywnej podwyżce stóp procentowych. Tego dnia rzeczywiście dolara chwilowo się umocnił. Decyzja Fed jednak nie spowodowała dłuższego wzrostu wartości dolara. Dwa dni później (w piątek, 4 listopada) dolar źle odebrał dane z rynku pracy. Wzrost stopy bezrobocia w USA wzbudził obawy o przyszłość wzrostu gospodarczego i przełożył się na spadek amerykańskiej waluty.

Wybory midterm znacząco wpłyną na dolara?

Dziś, 8 listopada odbędą się tzw. wybory midterm. Amerykanie wybierają skład Izby Reprezentantów oraz jedną trzecią składu Senatu. Dolar na ogłoszone wyniki zareaguje podwyższoną zmiennością. Krótkoterminowy los dolara z pewnością zależeć będzie od tego, która ze stron wygra.

Wybory jednak nie powinny wpłynąć w znacznym stopniu na dłuższe perspektywy amerykańskiej waluty. Przemawia za tym fakt, że sytuacja polityczna w USA nie zmieni się diametralnie w ciągu jednego dnia. Ponadto wygrana Republikanów nie pogrzebie wszystkim planów demokratycznego prezydenta Joe Bidena.

Kurs pary EUR/USD skutecznie powróci powyżej 1,0100 USD?

Przechodzimy już do wykresu pary walutowej EUR/USD. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie notowania EUR/USD po blisko dwóch tygodniach powróciły powyżej parytetu. Euro w stosunku do dolara zmaga się obecnie z październikowym szczytem. Jego przebicie oznaczać będzie powrót kursu EUR/USD do zakresów wrześniowych. Czy rzeczywiście euro ma szansę skutecznie powrócić powyżej 1,0100 USD?

Zanim przejdziemy do scenariuszy warto pewne rzeczy zaznaczyć. Na poniższym wykresie oznaczonych zostało kilka stref. Dla rynku są to zarówno obszary wsparcia, jak i oporu. Zakres cenowy 1,0110-1,0150 USD jest najbliższym punktem odniesienia dla rynku. To właśnie wokół tego rejonu skupić się może teraz główna uwaga rynkowych uczestników.

Scenariusz spadkowy

Rynek ma szansę w najbliższym czasie postawić jedynie na nadbicie tej strefy. Mogłoby to być związane z pierwszą reakcją na wyniki wyborów w USA. Jednak szybko cena mogłaby powrócić poniżej tego zakresu i utworzyć schemat na zejście. Warto zatem poddać obserwacji układ sił w rejonie cenowym: 1,0110-1,0150 USD. Przewaga sprzedających doprowadzić może do powrotu kursu EUR/USD do 0,9900 USD.

Kurs pary walutowej EURUSD spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa EUR/USD 08.11.2022

Scenariusz wzrostowy

Natomiast jeżeli rynek nastawiony będzie na wzrost, dobrze byłoby zobaczyć taki ruch po drobnym cofnięciu. Wówczas zejście do pełnego poziomu 1,0000 USD poderwałoby rynkowy popyt. Pewnym ruchem euro przebiłoby się przez strefę cenową 1,0110-1,0150 USD i skierowało w stronę 1,0200 USD.

Kurs pary walutowej EURUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa EUR/USD 08.11.2022

Podsumowanie

Niewątpliwie obecny tydzień zapowiada się ciekawie. Już za kilka godzin poznamy wyniki wyborów w USA. W czwartek, 10 listopada natomiast inwestorzy otrzymają odczyt inflacji w Stanach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj