środa, 13 listopada, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Niemiecki DAX z nowym rekordem! CAC 40 i FTSE 100 w tle.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Popularne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie zyskały na przestrzeni minionego tygodnia. Zdaje się, że głównymi czynnikami determinującym zachowanie na rynkach były aktualizacje dotyczące wskaźników makroekonomicznych. Spośród głównych parkietów wyróżnił się ten z Frankfurtu. Niemiecki DAX 40 skupił na sobie uwagę inwestorów i wyraźnie zyskał, pozostawiając w tle indeksy CAC 40 i FTSE 100. DAX ponadto zakończył ostatni tydzień z nowym rekordem. Frankfurcki indeks przebił szczyty z 2021 roku i wyznaczył nowy maksimum, przypadające na okolice 16 330. Rozpoczyna się kolejny, ostatni pełny tydzień handlowy w maju. Jak zachować się mogą europejskie benchmarki?

Gorsze dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

W zeszły wtorek, 16 maja pojawiły się jedne z najważniejszych informacji dotyczących gospodarki Wielkiej Brytanii. Raporty dotyczące zatrudnienia rozczarowały inwestorów, prezentując gorsze dane. Stopa bezrobocia w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 3,9%, co jest odczytem nieznacznie wyższym względem wcześniejszego kwartału (3,8%).

Znacznie słabsze dane dotyczyły wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Odczyt za kwiecień okazał się znacznie wyższy od oczekiwań i blisko dwukrotnie wyższy od marcowego.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

PKB w strefie euro wzrósł o 1,3% w I kw.

We wtorek pojawił się również wstępny raport Eurostatu dotyczący produktu krajowego brutto (PKB). Dane ujawniły, ż PKB w pierwszym kwartale wzrosło o 1,3% względem analogicznego okresu 2022 roku. Tym samym szacunki biura statystycznego Komisji Europejskiej pokryły się z rynkowymi prognozami.

Inflacja w strefie euro potwierdzona na poziomie 7% w kwietniu

Natomiast dzień później, w środę (17.05) pojawił się końcowy raport Eurostatu dotyczący wskaźnika cen konsumpcyjnych. Roczna stopa inflacji w strefie euro potwierdzona została na poziomie 7% w kwietniu. Oznacza to, że inflacja okazała się nieco wyższa względem marca (6,9%). Nie wpłynęło to jednak na pozytywny odbiór ogólnych danych o wskaźniku tempa wzrostu cen. Bazowy wskaźnik CPI spadł do poziomu 5,6%.

Niemiecki DAX z nowym rekordem

Analizę ostatnich zachowań indeksów z Europy rozpoczynamy tradycyjnie od niemieckiego DAX’a. Wyróżnił się on, osiągając najlepszy wynik w minionym tygodniu. Frankfurcki indeks odnotował tylko jedną stratną sesję, a dzięki wzrostowym tygodniowy rezultat wyniósł 2,27%. O ile wynik nie budzi szczególnych emocji, tak co za nim stało już owszem. Do historii przejdzie piątkowa sesja, gdyż podczas niej indeks przebił szczyty z 2021 roku. DAX 40 ustanowił nowe ATH (all-time high) na okolice 16 330.

W zeszłotygodniowej analizie rozważaliśmy możliwość przełamania ówczesnej strefy oporu 15 930-16 025. Rynek rzeczywiście zdołał pokonać ten zakres, a finalnie jak wiemy, iść jeszcze wyżej. Strefa 15 930-16 025 przysłużyła się jako miejsce, z którego DAX wytworzył zdecydowany wzrost.

Patrząc na wykres w poniedziałek (22.05) rano, należy zauważyć, że rynek bada nieznane terytoria. Będąc ogólnie rozpędzonym, w takim stanie potrwać może najbliższe dni. Jednak dobrze byłoby, aby w tym nastawieniu znalazł chwilę na przerwę. Taką utożsamiać będę z zejściem w rejony 16 185. Jest to miejsce niepotwierdzonej zależności rynkowej. Cofnięcie do tych okolic, pokaże jak nastawieni będą inwestorzy. Na poniższym wykresie wskazałem, że rynek odnajdzie tam popyt, który determinować będzie dalszym marsz na północ.

Wykres indeks DAX 40 H4
Wykres indeks DAX 40 interwał H4 22.05.2023

Francuski CAC 40 z perspektywą wzrostu

Indeks giełdowy z paryskiego parkietu giełdowego pokazał nieznaczny zysk za okres 15.05-19.05. W minionym tygodniu francuski CAC 40 zakończył trzy sesje na plusie. Dzięki nim osiągnął wynik tygodniowy na poziomie 1,04% i zdołał powrócić powyżej 7 500 punktów.

W poprzedniej analizie zakładaliśmy, że po nadbiciu poziomu 7 394 indeks CAC 40 zbierze siłę do wzrostu i pokona średnią. Tak też się stało i co więcej, rynek wykonał dalszą prognozę, gdyż przełamując średnią ruszył wyżej.

Obecnie, to znaczy przed poniedziałkową sesją, 22 maja notowania CAC 40 znajdują się powyżej średniej SMA 55. Rynek ma szanse zejść do tego zakresu, zebrać z niego siłę i ruszyć w górę.

Wykres indeks CAC 40 H4
Wykres indeks CAC 40 interwał H4 22.05.2023

FTSE 100 bez zmian w minionym tygodniu

Najgorzej na Starym Kontynencie wypadł w ostatnich dniach brytyjski indeks. FTSE 100 bez zmian zakończyło zmagania w minionym tygodniu. Rynkowa walka skupiła się na obszarze cenowym 7 727-7 776. Londyńskiego FTSE 100 nie było stać na konkretny ruch, przez co sytuacja nie zmieniła się względem zeszłego poniedziałku.

Tak długo, jak indeks utrzymuje strefę 7 727-7 776 ma potencjał do generowania ruchu wzrostowego. FTSE 100 znajduje się w korzystniej sytuacji i przy dobrym impulsie, może w nowym tygodniu godnie się zaprezentować.

Wykres indeks FTSE 100 H4
Wykres indeks FTSE 100 interwał H4 22.05.2023

Podsumowanie

W tym tygodniu warto będzie obserwować nastroje towarzyszące inwestorom przy odczytach dotyczących aktywności gospodarczej. Pojawią się one w jutrzejszych godzinach porannych.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

BAA Training wchodzi do Polski z programem szkoleniowym Pilot Runway

BAA Training, wiodący międzynarodowy dostawca szkoleń lotniczych i spółka zależna Avia Solutions Group, największego na świecie dostawcy usług ACMI...

Podobne artykuły