Indeksy DAX 40, CAC 40 i FTSE 100 w maju. Mieszany początek.

0

W zeszły poniedziałek rozpoczęły się zmagania inwestorów w nowym miesiącu 2023 roku. W dniu 1 maja nie przystąpiliśmy do analizy, ze względu na zamknięte giełdy w Europie. Główne indeksy DAX 40, CAC 40 i FTSE 100 rozegrały już pierwsze sesje w maju. Rynki zaliczyły mieszany początek, nie będąc zgodnymi co do kierunku. Dziś, w poniedziałek 8 maja rozpoczął się nowy tydzień handlowy. Co działo się w ostatnich dniach na europejskim parkiecie giełdowym? Jak wygląda sytuacja głównych indeksów? Zapraszamy na cotygodniową analizę kluczowych rynków akcji na Starym Kontynencie.

Kwiecień zyskownym miesiącem

Nieco ponad tydzień temu zakończył się czwarty miesiąc zmagań na rynkach w bieżącym roku. Indeksy z Europy wykorzystały ten okres do dalszych zysków. Najlepiej spośród głównych indeksów wypadło brytyjskie FTSE 100. Notowania londyńskiego instrumentu wzrosły ogólnie o 3,13% względem poprzedniego miesiąca. Na drugim miejscu uplasował się francuski CAC 40. Paryski indeks odnotował podwyżkę rzędu 2,31%. Najmniejszy zysk w kwietniu wykazał DAX 40. Frankfurcki indeks wzrósł o 1,88%.

Mieszany początek maja

Jednak starania rynkowych uczestników weszły w ostatnich dniach w nowy miesiąc. Początek maja okazał się mieszany, a pierwszy tydzień był skrócony. Najgorzej na początku miesiąca wypadło FTSE 100, które straciło 1,17%. W dniach 02.05-05.05 obniżkę rzędu 0,78% wykazał CAC 40. Niemiecki DAX 40 jako jedyny zyskał, kończąc tydzień na 0,24% plusie.

Stopa bezrobocia spadła, inflacja ma wzrosnąć – raport Eurostatu

W minionym tygodniu pojawiły się istotne dane z europejskiego bloku państw tworzących strefę euro. Najpierw we wtorek, 2 maja pojawiła się prognoza dotycząca inflacji. Według wstępnego raportu Eurostatu inflacja wzrosła w kwietniu nieznacznie w ujęciu rocznym. Zdaniem urzędu statystycznego Komisji Europejskiej indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 7% rok do roku w kwietniu. W gwoli przypomnienia, w marcu indeks wzrósł o 6,9%.

Dzień później, to znaczy (03.05) pojawił się raport dotyczący stopy bezrobocia. Odczyt pokazał wartość 6,5% i wskazał na spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do lutego.

EBC podniosło stopy o 25 p.b.

W czwartek, 4 maja pojawiła się decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie polityki monetarnej. Bank centralny zdecydował się na podniesienie kluczowej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. W wyniku tej decyzji wylądowały one na poziomie 3,75%. Przy podwyżce Rada Prezesów uznała, iż inflacja pozostaje nadal zbyt wysoka. Ponadto zauważono, że bazowa presja cenowa jest silna, a zaangażowanie EBC w jej zwalczenie jest w dalszym ciągu aktualne.

Lagarde: nie wstrzymamy podwyżek

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego odbyła się konferencja z udziałem przewodniczącej instytucji. Prezes EBC, Christine Lagarde zauważyła, że „niezwykle jasne” jest nie wstrzymywanie podwyżek stóp procentowych. Rozmawiając z dziennikarzami Lagarde dodała, iż bank centralny pozostaje zdeterminowany, aby „zapewnić terminowy powrót do celu 2% inflacji”. 

DAX 40 nadbił poziom 16 000

Główny niemiecki indeks giełdowy nie potrafi wyrwać się do zmienności. W ostatnich trzech tygodniach utknął w relatywnie wąskim zakresie i walczy o pokonanie jednej strefy. Mowa tu o obszarze cenowym 15 930-16 025. Rynek dobijał do górnej granicy tego zakresu na początku maja oraz dziś, 8 maja.

Teraz warto byłoby obserwować, jak zachowa się indeks wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek zanim przełamie wspomniany wyżej obszar oporu, ma szanse cofnąć do średniej. Wówczas zbierając siły ruszyłby z przełamanie oporu, a re-testując go obrał za cel rejony 16 300.

Wykres indeks DAX 40 H4
Wykres indeks DAX 40 interwał H4 08.05.2023

Indeks CAC 40 pod zakresem średniej

Patrząc natomiast na wykres paryskiego indeksu należy zauważyć, iż w maju rynek znajduje się poniżej średniej. Co więcej, z jej zakresu indeks wykonał zejście, którym nadbił poziom 7 394. Francuski CAC 40 znajduje się powyżej tego poziomu, lecz pozostaje pod zakresem średniej.

Indeks ma jednak szansę powrócić do poziomu 7 394, aby potwierdzić nastawienie wzrostowe. Dopiero wówczas rynek mógłby zdecydować się na ruch przełamujący zakres średnią. Gdyby tak się stało otworem stać będą rejony 7 600.

Wykres indeks CAC 40 H4
Wykres indeks CAC 40 interwał H4 08.05.2023

FTSE 100 przetestowało wsparcie

W przypadku indeksu FTSE 100 ujrzeliśmy w ostatnich dniach zejście. Zostało ono rozpoczęte z zakresu oporu 7 862-7 910. Rynek wówczas cofnął do obszaru wsparcia 7 727-7 776, które FTSE 100 postanowiło przetestować.

Jednak brytyjski indeks wybraniając wsparcie, pokazał utrzymującą się siłę popytową. Ta popchnąć może indeks do powrotu do wspomnianej strefy oporu. Warto będzie obserwować, jak indeks zachowa się wobec średniej SMA 55.

Wykres indeks FTSE 100 H4
Wykres indeks FTSE 100 interwał H4 08.05.2023

Podsumowanie

W tym tygodniu pojawi się decyzja Banku Anglii (BoE) dotycząca polityki monetarnej. Nastawienie bankierów z Wielkiej Brytanii wpłynie na londyński indeks. Ponadto opublikowany zostanie wstępny raport dotyczący PKB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj