niedziela, 28 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Niemcy nadal mają problem. Kurs funta do dolara (GBP/USD) spada poniżej 1,32 (!)

Polecane

Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecieńhttps://www.xtb.com/pl
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium.

Grudzień przebiega na rynkach w szampańskich nastrojach. W rytm powiększającego się każdego dnia bilansu Fed inwestorzy celebrują umowę handlową z Chinami. Donald Trump niemal codziennie chwali się giełdowymi rekordami. Jednak rzeczywistość gospodarcza nie jest już tak różowa.

Wstępne odczyty PMI pokazują pogłębienie słabości gospodarek

Cały rok 2019 gospodarczo okazał się rozczarowaniem. W styczniu sądzono, że słabość w europejskim przemyśle jest związana ze zmianami norm emisji spalin i szybko minie, a amerykańska gospodarka będzie przez cały rok rozwijać się w szybkim tempie. Stało się inaczej. Niemiecki przemysł wpadł w recesję, poważne kłopoty ma przemysł w Azji, zaś amerykańska gospodarka wyraźnie spowolniła. Na plus należy zaliczyć mocnego konsumenta, dzięki któremu odsunięte zostało widmo szerszej recesji w globalnej gospodarce, jednak pomimo wysiłków banków centralnych ożywienie nie nadchodzi. Z grudniowymi danymi wiązano spore nadzieje, po tym jak listopadowe indeksy PMI pokazały pierwsze odbicie od miesięcy. Jednak wstępne szacunki firmy Markit pokazały pogłębienie słabości w europejskimi przemyśle, stagnację w Japonii, pogorszenie sytuacji w Wielkiej Brytanii i tylko nieznaczną poprawę w USA (przy czym przed miesiącem konkurencyjne indeksy ISM w USA wypadły znacznie gorzej niż szacował Markit). Badania pokazują, że pomimo mniejszego tempa spadku zamówień nie widać czynnika, który mógłby na nowo napędzić wzrost.

To oczywiście zła wiadomość dla polskiej gospodarki, która już straciła nieco impetu. Kłopoty niemieckiego przemysłu już zaczęły przekładać się na produkcję przemysłową w Polsce i niestety wydaje się, że należy oczekiwać kontynuacji tych tendencji w kolejnych miesiącach. To też oznacza, że nasza prognoza zakładająca spowolnienie wzrostu poniżej 3,5% w przyszłym roku pozostaje niestety aktualna.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Duże zawirowania na kursie funta

We wtorkowym kalendarzu mamy sporo publikacji potencjalnie istotnych dla pary GBPUSD. O 10:30 poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy, zaś odpowiednio o 14:30 i 15:15 dane z USA dotyczące rynku budownictwa mieszkaniowego oraz produkcji przemysłowej. Po wyraźnym umocnieniu w poniedziałek, wtorkowy poranek przynosi niewielką przecenę złotego. O 9:05 dolar kosztuje 3,8240 złotego, euro 4,2616 złotego, frank 3,8926 złotego, zaś funt 5,0688 złotego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły