Mieszane zachowanie metali. Sytuacja złota, srebra i platyny.

0

W kolejną, już ostatnią środę marca przyglądamy się rynkom popularnych kruszców. Na przestrzeni tygodnia (od środy 22.03) obserwowaliśmy mieszane zachowanie metali szlachetnych. Obawy o sektor bankowy, które napędzały ostatnie wzrosty, zdaje się zgasły. Uwaga od bezpiecznych przystani odwróciła się, gdyż inwestorzy nie wykorzystują już schronienia. Jak wygląda sytuacja złota, srebra i platyny?

First Citizens zgadza się na przejęcie Silicon Valley Bank

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała w poniedziałek, 27 marca o przejęciu depozytów upadłego SVB. First Citizens Bank&Trust przejmie znaczną część aktywów po Silicon Valley Bank. Według oświadczenia FDIC, 17 oddziałów SVB zostanie otwartych jako First Citizens. Deponenci Silicon Valley Bank staną się automatycznie deponentami First Citizens Bank&Trust Company.

Złoto ponownie jedynie z nadbiciem poziomu 2000 USD

W ostatnich dniach (od zeszłej środy 22.03) tempo wzrostu na złocie nieco przygasło. Żółty metal miał swoje lepsze momenty, gdyż znów sięgnął poziomu 2000 USD. Miało to miejsce w czwartek (23.03) i piątek (24.03). Niemniej złoto ponownie skończyło jedynie z nadbiciem tego psychologicznego zakresu. Notowania już w piątek cofnęły i rynek w kolejnych dniach pokazał mieszane nastroje. Dziś, 29 marca w godzinach wieczornych notowania znajdują się w rejonach 1964 dolarów za uncję.

Ostatnie nadbicia poziomu 2000 USD sprawiają wrażenie, że rynek potrzebuje więcej siły na ich pokonanie. Taka sytuacja powoduje, że złoto w najbliższych dniach pokazać może cofnięcie. Rozpoczęłoby się ono jednak od podbicia do strefy cenowej 1982-1990 USD. W tym zakresie rynek zebrałby siłę do spadku, zszedłby do poziomu 1950 USD i następnie powalczyłby o jego pokonanie. Wówczas zmagałby się również z zakresem średniej kroczącej SMA 88 i po ich pokonaniu mógłby wygenerować impuls w stronę 1920 USD.

Wykres XAUUSD
Wykres XAUUSD (złoto) H4 29.03.2023

Srebro walczy z lokalnymi szczytami

Metal szlachetny srebrnego koloru zaprezentował się w ostatnich dniach najlepiej spośród głównych kruszców. Względem ostatniej środy, do dziś zyskał nieco ponad 4%. Najwyżej notowania srebra znalazły się w rejonach 23,50 USD, lecz rynek nie zwojował za wiele na tych poziomach.

Przyglądając się już wykresowi, należy zauważyć, że srebro walczy obecnie z lokalnymi szczytami. Warto będzie obserwować, jak te obszary zostaną potraktowane. Przypuszczalnie srebro może jedynie nadbić ostatnie szczyty (23,50 USD) i przyszykować się do zejścia. Wówczas cofnięcie w rejony poziomu 23 dolarów mogłoby wiązać się z jego przełamaniem. Re-test pełnego zakresu od dołu otworzyłby drogę spadku do strefy cenowej 22,20-22,45 USD.

Wykres XAGUSD
Wykres XAGUSD (srebro) H4 29.03.2023

Platyna straciła w ostatnich dniach

Zgodność, co do kierunku metali szlachetnych, zaburzyło zachowanie platyny. W omawianym okresie straciła ona na wycenie. Spadek okazał się jednak ogólnie niewielki, gdyż wynosi mniej niż 1%. Warto zauważyć, że platyna nie zdołała zawalczyć o poziom 1000 dolarów za uncję.

Poniższy wykres pokazuje, że platyna walczyła ostatnio zarówno o zakres średniej SMA 77, jak i strefę cenową 967-975 USD. Rynek wyraźnie naruszył podany obszar, który wspiera układ wzrostowy. W takiej sytuacji rozważamy, że kurs podbije jeszcze do średniej i odnajdzie tam siłę do spadku. Wówczas zejście poniżej wspomnianej strefy (967-975 USD) rozpędziłoby spadki na rynku. Notowania mogłyby cofnąć nawet do 940 USD.

Wykres XPTUSD
Wykres XPTUSD (platyna) H4 29.03.2023

Podsumowanie

Ostatnio mieszane zachowanie metali szlachetnych sprawia, że mogą one wykonać niebawem cofnięcie. W opinii traderów panuje przekonanie, co do dalszych, pewnych wzrostów metali szlachetnych. Natomiast nie należy zapominać o chłodnym podejściu do sprawy i postawieniu na ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj