Mieszane nastroje na rynkach metali. Wyróżnia się platyna.

0

W ostatnich dniach, od ostatniej środy (12.04) inwestorzy obserwowali mieszane nastroje na rynkach metali szlachetnych. W większości były to negatywne nastroje. Spadły bowiem ceny spot złota i srebra. Na tle kruszców wyróżnia się natomiast platyna. Notowania tego metalu szlachetnego w kilka dni wzrosły o blisko 6%. Wybiła kolejna środa, zatem przyglądamy się sytuacji na rynkach metali. Co słychać na złocie, srebrze i platynie?

Ochłodzenie rynku pracy w USA dalej  obserwowane

Zaczynając od najstarszych danych, należy wspomnieć wydarzenia z czwartku, 13 kwietnia. Wówczas podany został cotygodniowy raport Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych. Liczba wyrównanych sezonowo wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ponownie wzrosła. Tym razem podwyższyła się o 11 tysięcy i sięgnęła ogólnie 239 tysięcy. Sprawozdanie ujawniło, że dalej (po danych z początku miesiąca) obserwowane jest ochłodzenia rynku pracy w USA. Kolejne dane dotyczące bezrobotnych okażą się jutro, 20 kwietnia.

Ceny producentów w USA spadły w marcu o 0,5%

Również w czwartek (13.04) pojawił się raport dotyczący tzw. inflacji producentów. Ceny wytwarzających dobra w USA odnotowały miesięczny spadek o 0,5% w marcu. Biuro Statystyki Pracy podało również, że w marcu tempo wzrostu cen producentów wyniosło 2,7% w skali roku. W raporcie wskazano również, że ceny gotowych wyrobów spadły o 1%.

Możliwa łagodna recesja w USA

Prezes Banku Fed w Chicago, Austan Goolsbee wypowiedział się publicznie w piątek, 14 kwietnia. Na łamach CNBC* podano, że Goolsbee widzi możliwość „łagodnej recesji dla gospodarki USA. W wywiadzie bankier zauważył, że ostatnie dane dotyczące cen producentów w kraju i sprzedaży detalicznej zdają się „iść w dobrym kierunku”. Goolsbee powiedział również, że Fed musi skupić się na śledzeniu serii cenowych, a nie wzrostu płac, gdyż ten „służy jako wiodący wskaźnik inflacji”. 

Złoto sięgnęło celu na 2050 USD i spadło

W poprzednim tygodniu skupiliśmy się na ruchu wzrostowy złotego kruszcu. Wówczas szacowaliśmy, że złoto ma szansę podejść do poziomu 2050 dolarów. Rzeczywiście rynek wykonał taki ruch w ekspresowym tempie. Złoto sięgnęło celu dzień po analizie, czyli w czwartek (13.04). Wzrost wyhamowany został we wskazanych rejonach, a złoto zwróciło się ku cofnięciu. Notowania schodziły odpowiednio w piątek (14.04) oraz w poniedziałek (17.04). Wczoraj rynek nieco uspokoił ruch. Dziś złoto powraca do spadków i kosztuje poniżej 2000 dolarów za uncję.

W najbliższych dniach warto będzie obserwować, jak rynek zachowa się wobec strefy cenowej 2001-2014 USD. Już raz sprawdzał ją od dołu i cofnął, lecz ruch został już wyciągnięty. Niemniej notowania oscylują poniżej wspomnianego zakresu. Tak długo, jak rynek utrzymuje się w takiej zależności ma szansę cofnąć. Celem w najbliższych dniach, przy takich warunkach, byłyby rejony 1944-1958 USD.

Wykres XAUUSD
Wykres XAUUSD (kurs złota) H4 19.04.2023

Srebro zameldowało się na poziomie 26 USD

Również srebrny metal wypełnił założenia, o których mówiliśmy w zeszłym tygodniu. Srebro zameldowało się w piątek, 14 kwietnia na poziomie 26 USD. Jednak na najwyższych zakresach od roku srebro nie ostało na długo. Tego samego dnia notowania cofnęły i spadek wyhamowany został wczoraj, 18 kwietnia. Dziś sytuacja srebra również nie wyglądała za ciekawie. Kurs zszedł w rejony 24,63 USD, lecz strona kupujących na więcej nie pozwoliła. Obecnie rynek odbija, a wróciły powyżej 25 USD.

Jeżeli chodzi o obecny kontekst, to teraz warto będzie, jak rynek zachowa się wobec rejonów 25 USD i zakresu średniej SMA 77. Co raz ciężej rynkowi wychodzi utrzymywanie tych zakresów, a to przekłada się na potencjalne zejście. Re-test od dołu poziomu 25 dolarów za uncję skierowałby notowania do 24,10-24,35 USD.

Wykres XAGUSD
Wykres XAGUSD (kurs srebra) H4 19.04.2023

Platyna walczy na oporze 1092-1100 USD

Ostatni z omawianych w ramach serii metali, czyli platyna przeszła chyba najśmielsze oczekiwania wzrostowe. Rynek błyskawicznie uporał się z zakresem cenowym 1037,65-1045,65 USD i po jego przełamaniu za cel obrał inną ważną strefę. Notowania doszły bowiem do najwyższego ostatnio oporu, czyli 1092-1100 USD. Platyna wyróżnia się sytuacją na tle pozostałych metali, niemniej również w najbliższych dniach może wykonać korektę.

Warto będzie skupić się na tym, jak będą rozkładać się siły w rejonach 1092-1100 USD. Przewaga podaży pozwoliłaby, na wyhamowanie ostatnio silnych nastroi wzrostowych. Brak przełamania wspomnianej strefy, skutkować będzie właśnie ruchem na południe. Celem może być powrót do 1070 USD.

Wykres XPTUSD
Wykres XPTUSD (kurs platyny) H4 19.04.2023

Podsumowanie

W tym tygodniu inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na dzisiejsze sprawozdanie Rezerwy Federalnej. O godzinie 20 pojawi się tak zwana Beżowa Księga, która odkryje stan poszczególnych dystryktów federalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj