Kurs srebra przy 25,50 USD. Kruszce zyskują po danych z USA.

0

Zmienność na rynkach popularnych kruszców nie ustała w ostatnich dniach, pomimo świątecznego okresu. Obecny tydzień, choć rozpoczął się od strat, przybiera już znamiona kolejnego zyskownego. Na sytuację głównych metali szlachetnych patrzymy w drugą środę miesiąca. Dziś, 12 kwietnia kruszce zyskują po danych z USA. Kurs srebra oscyluje obecnie przy 25,50 USD. Złoto notowane jest po 2017 dolarów za uncję. Na rynku kasowym kurs spot platyny wynosi 1025 USD. Co dokładnie słychać na rynkach metali szlachetnych?

Roczna stopa inflacji w USA spadła do 5% w marcu

Dziś w godzinach popołudniowych pojawił się raport dotyczący cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy podało, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI) po raz kolejny pokazał niższe tempo wzrostu. Roczna stopa inflacji w USA spadła do 5% w marcu. Odczyt pozytywnie przebił oczekiwania analityków oraz okazał się znacznie lepszy od danych z lutego (wówczas ceny rosły o 6% r/r). Dzisiejsze dane ujawniły, że w skali miesiąca omawiany wskaźnik cen wzrósł o 0,1%.

Fed rozważał utrzymanie stóp – wskazuje protokół

Rezerwa Federalna opublikowała dziś natomiast protokół z ostatniego, marcowego posiedzenia. Dokument dotyczący Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) ujawnił, że decydenci rozważali utrzymanie kluczowych stóp procentowych bez zmian. Wskazano, że za takim ruchem przemawiały marcowe zawirowania w sektorze bankowym. Niemniej, wszyscy decydenci poparli finalnie podwyżkę rzędu 25 punktów bazowych. W sprawozdaniu Fed zauważył również, że obecne projekcje obejmują „łagodną recesję”, która rozpocząć może się już w tym roku.

Goldman Sachs widzi jeszcze jedną podwyżkę

Jeden z największych banków inwestycyjnych w USA – Goldman Sachs wydał komunikat, co do dzisiejszych minutek FOMC. Instytucja zakłada, że Fed prawdopodobnie podniesie stopy o 25 punktów bazowych w maju. Goldman Sachs widzi zatem jeszcze jedną podwyżkę, gdyż na czerwiec prognozuje zakończenie cyklu zacieśniania.

Złoto zeszło do średniej i odbiło

Kruszec żółtego koloru w czwartek (06.04) i poniedziałek (10.04) pokazał zejście. Ruchem w tych dniach, notowania złota zeszły do zakresu średniej kroczącej SMA 88, który przypadał na 1980 USD. Tam rynek wyhamował korektę, odbijając od obszaru średniej. Notowania wówczas powróciły powyżej istotnego, oznaczonego tydzień temu poziomu i zaczęły budować wzrost.

Dziś, 12 kwietnia w godzinach wieczorno-nocnych rynek złota znajduje się w rejonach 2015 dolarów za uncję. Metal ma przed sobą potencjał na dalszy wzrost. Pierwsza przeszkoda znajduje się dopiero w rejonach 2032 USD i otwiera ona drogę do znacznie wyższych zakresów. Czy rynek wykorzysta obecną sytuację? Pytanie, jednak czy rynek od razu ruszy w górę. Istnieje możliwość, że najpierw cofnie, celem jeszcze jednego sprawdzenia nastawienia w rejonach 2001 USD. Potencjał dla ruchu wzrostowego określony jest na okolice 2050 dolarów.

Wykres XAUUSD
Wykres XAUUSD (kurs złota) H4 12.04.2023

Wyłamanie poziomu 2001 USD oraz wkrótce w tych rejonach pojawiającej się średniej, stanowić będzie odrzucenie podanych założeń.

Kurs srebra przy 25,50 USD

Srebro w ostatnich dniach (to znaczy od środy 05.04) spisuje się najlepiej spośród popularnych kruszców. Metal na początku tego tygodnia (10.04-14.04) pokazywał mieszane nastroje i konkretny ruch zapisał się podczas dzisiejszego dnia. Srebro zyskało dziś ogólnie około 2% i kurs srebra zakończył zmagania przy 25,50 USD.

Przedstawiony poniżej wykres pokazuje, że srebro znajduje się w bardzo silnej zależności wzrostowej. Rynek odrzuca myśli o potencjalnej korekcie, która w zdroworozsądkowym podejściu, jak najbardziej by się przydała. Srebro tym samym może nieco zwolnić w kolejnych dniach i przyszykować się pod dalszą wspinaczkę. Owo zwolnienie udzielić mogłoby się w rejonach 25 dolarów za uncję. Istnieje spora szansa, że rynek zbada te zakres przed wzrostem. Wówczas zbierając z niego siły kontynuowałoby wspinaczkę do wyższych zakresów. Kurs srebra może dobić rejonów 26 USD.

Wykres XAGUSD
Wykres XAGUSD (kurs srebra) H4 12.04.2023

Wyłamanie poziomu 25 USD (oznaczony czarną przerywaną linią), będzie natomiast negacją podanego ruchu wzrostowego.

Platyna poluje na powrót do 1037,65-1045,65 USD?

Największą zmienność ostatnich dni pokazała platyna. Notowania zorientowane były na zejście, lecz dzisiejszą sesją wyciągnęły ruch. Kruszec pokazał dzisiaj szczególną zmianę. Kurs platyny wzrósł bowiem o około 2,50%. Obecnie jej notowania znajdują się w rejonach 1020 USD.

Ostatnie dni polegały na badaniu nastawienia inwestorów w obszarze cenowym 999,60-1007,50 USD. Wygrała w nim strona kupujących, która podtrzymuje swoją aktywność również na tym rynku. Choć rynek wydaje się już nastawiony pro-wzrostowo, może jeszcze sprawdzić nastawienie we wspomnianej strefie. Tym razem zebrałaby z niej bardziej zdecydowany ruch. Platyna poluje bowiem na powrót do strefy 1037,65-1045,65 USD.

Wykres XPTUSD
Wykres XPTUSD (kurs platyny) H4 12.04.2023

Odrzuceniem myśli o przedstawionym wzroście byłoby wyłamanie strefy cenowej 999,60-1007,50 USD.

Podsumowanie

O potencjale dla wzrostu rynków metali szlachetnych mówi wiele osób w społeczności inwestorskiej. Główne kruszce, choć znajdują się w wyraźnie silnej strukturze wzrostowej, nieco gaszą optymizm. Czy poderwanie się notowań, które opisaliśmy wyżej będzie zapowiedzią korekt?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj