czwartek, 10 października, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kopanie kryptowalut – pomysł na biznes XXI wieku

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Kryptowaluty nie są jedynie wirtualnymi środkami płatniczymi ale także sposobem na życie wielu osób. Ten specyficzny instrument daje rozmaite możliwości zarobku. Kryptowaluty można kupować, sprzedawać, zamieniać, a także…wykopywać! O kopaniu kryptowalut oraz uzyskiwaniu z tego tytułu dochodu tworzonych jest wiele artykułów, które sporadycznie wyczerpują temat w sposób kompleksowy. Ten artykuł stanowi próbę scalenia i stworzenia jak największej bazy informacji dotyczących kopania.  

Czym jest kopanie kryptowalut?

Etymologia słowa “kopanie” w zakresie kryptowalut pochodzi od ang. słowa “mining” co w tłumaczeniu na język polski oznacza “kopać”. Sama czynność polega na dołączaniu nowych bloków do łańcucha (blockchaina), który już istnieje. Pojedynczy blok jest miejscem w którym dochodzi do powstawania nowych monet oraz zapisywania dotychczasowych transakcji.

W związku z rozwojem technologii blockchain oraz uzyskiwania z tej działalności sporych zysków wykształciło się porównanie tej czynności do kopania złota.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jak wykopać nowy blok?

Niestety kopanie kryptowalut nie jest czynnością, którą zrozumie i skutecznie przeprowadzi człowiek z nikłą wiedzą w zakresie informatyki.

Wykopanie nowego bloku polega na rozwiązaniu problemu kryptograficznego. W zależności od danej kryptowaluty, problem kryptograficzny może mieć inny charakter. Rozwiązanie tego problemu polega na zrozumieniu i przełamaniu przypisanego dla danej waluty zabezpieczenia.

Dla przykładu Bitcoin bazuje na funkcji SHA-256 zaprojektowanej przez National Security Agency. SHA-2 jest następcą SH-1, a cyfra 256 oznacza w tym przypadku wersję 256 bitów. Aby wykopać blok należy znaleźć ciąg znaków, które dadzą konkretne równanie.

Protokoły kryptowalut mają otwarte źródło, co oznacza, że można  sprawdzić jaki problem jest rozwiązany. Górnik analizując te dane i porównuje je z transakcjami i znakami poprzedniego bloku. W przypadku znalezienia rozwiązania problemu ogłasza to publicznie, a pozostali górnicy sprawdzają jego poprawność. Jeżeli górnik rozwiązał problem w sposób prawidłowy następuje wykopanie bloku, a osoba otrzymuje z tego tytułu kryptowalutę w określonej ilości.

Czym jest blokchain oraz na czym polega wykopywanie bloków świetnie zostało zaprezentowane w poniższym video:

Wady kopania kryptowalut

Głównym problemem związanym z kopaniem kryptowalut jest zmniejszanie się ilości bloków w związku z ich coraz większym wykopywaniem. W związku ze zmniejszeniem się ilości bloków powstaje więcej trudności związanych z ich dalszą ekspansją. Dla przykładu za wykopanie bloku dla BTC nagroda wynosi obecnie 12,5 BTC. Im więcej zostanie wykopanych bloków, tym szybciej nagroda ulegnie zmniejszeniu.

Warto wspomnieć o przeszkodach związanych z siecią, której celem jest stwarzanie nowych bloków do sieci. W przypadku podwojenia się wydajności całej sieci, podwoiłaby się również szybkość powstawania bloków. Takie działanie nie jest dobrze odbierane na rynku kopania i w związku z tym, trudność sieci sama się reguluje i zwiększa odpowiednim tempem.

Poniżej przedstawiony został wykres dotyczący wzrostu trudności wydobycia BTC na przestrzeni 2009-2019

Źródło: https://www.blockchain.com/pl/charts

Kolejnym problemem dla górników jest cena sprzętu, który służy do kopania kryptowalut. Maszyny za pomocą których następuje wykopywanie kryptowalut nazywane są popularnie “koparkami”. Coraz droższe ceny sprzętu komputerowego, kart graficznych i specjalnych narzędzi sprawia, że nie jest to inwestycja dla mniej zamożnej części społeczeństwa. Ponadto sprzęt, który dzisiaj ma świetne właściwości może za kilka miesięcy okazać się zbyt mało rozwinięty do  rozwiązywanie kolejnych problemów przy zwiększonej trudności sieci.

Kolejną wadą kopania kryptowalut jest wysokie zużycie energii. Skomplikowany sprzęt komputerowy potrzebujący dużej mocy obliczeniowej jest prawdziwym pożeraczem prądu. Warto połączyć tego typu działanie z energią odnawialną, bądź miejscem, gdzie prąd jest możliwie najtańszy.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej wadzie, która może nie jest dyskwalifikująca dla górników ale z pewnością ma ona znaczenie dla osób posiadających małe dziecko. Koparka do kryptowalut nie jest całkowicie cichym sprzętem, a to może niektórym ludziom w nocy przeszkadzać.

Zalety kopania kryptowalut

Bez wątpienia największą zaletą każdej pracy jest możliwość robienia tego, co jest związane z naszą pasją i wykształceniem. Kopanie kryptowalut jest dla programistów i informatyków dodatkową zabawą, która daje im nie tylko kolejne wyzwania ale przynosi też zysk!

Kolejną zaletą jest praca zdalna na własny rachunek. Górnik nie musi pilnować sprzętu 24 godziny na dobę. Wystarczy, że co jakiś czas kontroluje sprzęt pod względem technicznym i dokonuje jego regularnej konserwacji. Bardzo istotną zaletą jest to, że kopanie kryptowalut jest dochodem pasywnym co oznacza, że górnictwo będzie przynosiło nam stałe źródło przychodu.

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Wśród prawników panuje bardzo popularna odpowiedź na większość pytań i brzmi ona następująco – “to zależy”. W związku z różnymi warunkami na które bardzo często nie mamy wpływu, kopanie kryptowalut jest biznesem uzależnionym od sporej ilości czynników.

Sama definicja dochodu wskazuje, że jest to przychód – koszty jego uzyskania.

Przychodem z kopania będzie nagroda, którą dostaje górnik za wykopanie kolejnego bloku. Nie jest to stała wartość i zależy od dotychczasowej ilości wykopanych kryptowalut. W przypadku Bitcoina, przez pierwsze cztery lata istnienia tej kryptowaluty, liczba nowych coinów wydawanych przy wydobyciu bloku wynosiła 50 BTC. Następnie co cztery lata liczba ta jest zmniejszana o połowę (ang. halving). W 2012 roku wartość ta spadła z 50 do 25 BTC. W 2016 roku ilość ta spadła z 25 do 12,5 BTC. Kolejna zmiana nagrody będzie miała miejsce 23 maja 2020 roku z 12,5 do 6,25 BTC.

Oczywiście nasz dochód będzie zależał również od ceny samego Bitcoina ponieważ jest duża różnica, gdy kurs BTC znajdował się w okolicy 19 000 USD a pomiędzy teraźniejszym w okolicy 4000 USD. W takim wypadku nagroda będzie dla nas warta ponad 4 razy mniej w porównaniu z 2017 rokiem. Mniejsza cena oznacza mniejszy dochód. Zobaczcie jak kształtowały się przychody górników w 2017 roku (szczyt na cenie Bitcoina) i porównajcie do obecnych przychodów.

Źródło: https://www.blockchain.com/pl/charts

Jeśli popatrzymy na koszty uzyskania tej nagrody, należy tutaj wskazać o wiele więcej czynników. Tak jak w każdej działalności, koszty są o wiele obszerniejszym pojęciem aniżeli przychody.

Należy tutaj przytoczyć najważniejsze kategorie kosztów takie jak:

  • Cena koparki
  • Pobór prądu przez koparki
  • Moc obliczeniowa koparki
  • Trudność sieci
  • Cena prądu

Kopanie kryptowalut powoduje stały pobór prądu przez sprzęt komputerowy i tutaj pojawia się problem. Ceny prądu w Polsce powodują, że przy obecnych cenach Bitcoina wydobywanie kryptowalut może okazać się nieopłacalne. Jest wiele krajów, nawet w UE w których ceny prądu są znacznie niższe niż u nas. Ba, Polska można powiedzieć że jest w czołówce jeśli chodzi o wysokie ceny prądu.

Źródło: https://wysokienapiecie.pl/14396-ceny-energii-elektrycznej-listopad-2018/

Kolejny element opłacalności stanowi inwestycja w sprzęt komputerowy. O ile osoba znająca się na programowaniu i informatyce nie będzie miała z tym problemu, o tyle człowiek z przeciętną wiedzą może zainwestować spore środki w sprzęt, który ze względu na swoje specyfikacje techniczne może się nie sprawdzić w górnictwie. Ceny koparek kształtują się bardzo często w okolicy kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Warto przeliczyć czy taka inwestycja wraz z ponoszonymi kosztami prądu jest w stanie nam się zwrócić.

W tym celu możemy skorzystać z prostego kalkulatora górnika, który pozwoli nam obliczyć prognozowany wynik z kopania.

Czy do kopania kryptowalut potrzebna jest działalność gospodarcza?

Jeżeli jednak pokonamy powyższe bariery i zaczniemy regularnie zarabiać na kopaniu, to powinniśmy dokonać rejestracji działalności gospodarczej. Jednak czy zawsze?
Aby można było mówić o możliwości założenia działalności gospodarczej charakter prowadzenia naszej działalności powinien spełniać trzy przesłanki:

1. Mieć charakter zarobkowy-prowadzić poprzez swoje działania do chęci uzyskania zysku.
2. Działanie skierowane w celu uzyskiwania zysku powinno być uporządkowane. Przykładem takiego rodzaju działania jest np. posiadana przez nas procedura inwestycyjna.
3. Działalność polegająca na kopaniu powinna mieć charakter ciągły. Oznacza to, że czynności kopania i uzyskiwania z tego tytułu dochodu powinna być cykliczna.

W przypadku zdecydowania się na prowadzenie tego typu biznesu warto znać jej koszt.Dla osób, które nie są zatrudnione na etacie będą to składki w wysokości ponad 1000 zł na miesiąc do skarbu państwa-niezależnie od tego, czy uzyskujecie dochód, czy nie. W przypadku, gdy ktoś jest zatrudniony na pełny etat ma od 1.01.2019r. możliwość opłacenia wyłączenie “małego zusu” w kwocie około 300zł co miesiąc. Na chwilę obecną nie ma jednak stricte jednego przepisu prawnego, który nakłada na podmioty prywatne obligatoryjność założenia działalności gospodarczej w przypadku wydobywania kryptowalut.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Prognoza ceny Dogecoina: DOGE może wzrosnąć do 0,16 USD, podczas gdy ten Altcoin wzrośnie o 10 000x

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Ostatnie trendy sugerują, że cena Dogecoina może być gotowa na odbicie...

Podobne artykuły