poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jakie akcje kupić w 2023 – co radzą eksperci i co polecają biura maklerskie?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

2022 rok przeszedł do historii rynku finansowego jako wyjątkowy. Niestety, w negatywnym kontekście. Okazało się bowiem, że po wielu latach historycznej hossy, na giełdach w końcu zapanowała bessa.

W konsekwencji, w minionych dwunastu miesiącach kolosalne straty liczyli niemal wszyscy. Dla przykładu, indeks S&P 500 zakończył 2022 rok aż 20% na minusie, a WIG20 poradził sobie jeszcze gorzej i przecenił się o 21,6%.

W 2023 rok rynki akcji weszły jednak ze znacznie większym optymizmem. Pierwsze dwa tygodnie stycznia – zarówno na GPW jak i na największych światowych parkietach giełdowych – upłynęły nam pod znakiem wzrostów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co więcej, okazuje się, że pomimo niekorzystnego trendu w ubiegłym roku, liczba prowadzonych rachunków maklerskich na koniec grudnia w Polsce przekroczyła 1,6 miliona. To najwięcej w historii. Mało tego – w ubiegłym roku przybyło aż 230 380 kont maklerskich w naszym kraju.

Wielu inwestorów – zarówno doświadczonych jak i tych, którzy dopiero co dołączyli do rynku – z całą pewnością zastanawia się dziś jakie spółki okażą się najlepszymi inwestycjami najbliższych 12 miesięcy. Co rekomendują analitycy największych biur maklerskich w naszym kraju? Dowiemy się poniżej. Zacznijmy od giganta polskiej giełdy, czyli spółki Skarbu Państwa, wchodzącej w skład indeksu WIG20:

PKN Orlen

PKN Orlen to polski koncern paliwowo-energetyczny, lider wśród firm petrochemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest właścicielem sześciu rafinerii – w Płocku, Trzebini i Jedliczu w Polsce, w Litvinovie i Kralupech nad Vltavou na terenie Czech oraz w Możejkach na Litwie. Jest to także jedyna polska firma notowana w rankingu Fortune 500.

Miniony rok okazał się dla akcji PKN Orlen niespodziewanie trudny. Spółka zakończyła go ze stratą rzędu 13,8%. Co więcej, pierwsze dwa tygodnie stycznia również upłynęły w przypadku tego naftowego giganta pod znakiem spadków.

Mimo wszystko, według analityków, akcje PKN Orlen są jednym z głównych kandydatów do zwyżek w 2023 roku. Zdaniem Macieja Bobrowskiego, szefa analityków DM BDM, inwestorzy mogą przychylniej spojrzeć na spółkę po prezentacji nowej strategii, która niebawem zostanie upubliczniona.

Analitycy zwracają także uwagę na potencjał poprawy wyników finansowych spółki w najbliższych kwartałach. Eksperci zaznaczają, że otoczenie rynkowe nadal jest sprzyjające dla koncernów naftowych.

W efekcie, największe domy maklerskie – w tym DM Trigon, BM mBank i BOŚ DM – rekomendowały w grudniu zakup akcji tego naftowego giganta. Ustalone przez nich ceny docelowe zawierają się w przedziale od 87.60 do nawet 110 złotych za akcję.

Wykres akcji PKN Orlen

CD Projekt

CD Projekt to polska spółka założona w Warszawie zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo. Powstała w 1994 roku i przez wiele lat zajmowała się produkcją i sprzedażą gier.

Studio CD Projekt Red, zajmujące się tworzeniem gier, zostało utworzone w 2002. Najbardziej znanymi produktami spółki są oczywiście: oparta na serii powieści Andrzeja Sapkowskiego trylogia Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077.

Przez ostatnie prawie dwa lata spółka CD Projekt zawodziła inwestorów. Konkretnie rzecz biorąc, 2022 rok zakończyła ona ze stratą rzędu 32,8%. Pod koniec 2022 roku na akcjach spółki doszło jednak do odbicia i analitycy prognozują, że wciąż widoczny jest potencjał do dalszych wzrostów.

Piotr Poniatowski, analityk biura maklerskiego mBanku zwraca tutaj uwagę na badania amerykańskich ekonomistów, którzy zauważyli, że w sytuacji utraty pracy w pierwszym okresie bezrobocia wydatki na szeroko rozumianą rozrywkę wcale nie są ograniczane, a wręcz nieznacznie rosną.

Ponadto, według analityka BM mBanku, w otoczeniu recesyjnym to gry okazują się lepiej spozycjonowaną formą rozrywki niż klasyczna konsumpcja (kina, restauracje, sport), oferując istotnie większą liczbę godzin rozrywki za tę samą kwotę pieniędzy.

W efekcie, uważa on, że sytuacji spowolnienia gospodarczego CD Projekt powinien okazać się bezpieczną przystanią, odporną na spowalniające tempo wzrostu PKB i wysoką inflację. Co więcej, jego zdanie podzielają również analitycy DM Trigon i BDM. Ustalone w grudniu ceny docelowe przez analityków tych domów maklerskich zawierają się w przedziale od 143 do 155 złotych za akcję.

Wykres akcji CD Projekt

Pepco

Pepco to europejska sieć detaliczna oferującą odzież i produkty dla domu w niskich cenach. Powstała ona pod koniec 1999 roku w Polsce. Dziś sieć Pepco liczy już ponad 2900 sklepów.

Dla Pepco ubiegły rok także nie okazał się udany. Przez minione 12 miesięcy papiery wartościowe spółki potaniały bowiem o 15,4%. Pomimo tego faktu, według analityków, akcje Pepco są jednym z głównych kandydatów do zwyżek w 2023 roku. Dlaczego?

Janusz Pięta, analityk biura maklerskiego mBanku, twierdzi, że w środowisku wysokiej inflacji aspekt ceny jako kryterium wyboru produktów będzie odgrywał dominującą rolę. To sprawi, że w krótkim horyzoncie konsumenci będą częściej sięgać po produkty z niższych kategorii cenowych, a taki asortyment posiada właśnie Pepco.

W efekcie spółka umocni pozycję lidera w segmencie taniej odzieży oraz pozyska dodatkowych klientów, poszukujących dotychczas produktów ze średniej półki cenowej.

W efekcie, analityk biura maklerskiego mBanku ustalił cenę docelową dla akcji Pepco na poziomie 48.50 PLN. Jeszcze większym optymistą jest analityk DM Trigon – Grzegorz Kujawski, który cenę docelową wyznaczył na poziomie 59 złotych za akcję.

Wykres akcji Pepco

Inter Cars

Inter Cars to spółka z branży motoryzacyjnej, zajmująca się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Przedsiębiorstwo posiada ponad 500 filii w siedemnastu państwach Europy. Dziś Inter Cars jest największym importerem i dystrybutorem części zamiennych do samochodów w naszym kraju.

W ubiegłym roku akcje Inter Cars potaniały o 2,5%. Obniżka byłaby jednak o wiele bardziej dotkliwa, gdyby nie potężne odbicie w ostatnim kwartale. Nowy rok spółka rozpoczęła natomiast od wyraźnych spadków.

Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że w tym roku akcje Inter Cars powinny jeszcze pokazać moc. Postrzegają oni spółkę jako jako relatywnie odporną na wysoką inflację oraz spowalniające tempo wzrostu PKB. W efekcie, analitycy prognozują, że pomimo wzrostu kosztów, Inter Cars powinno utrzymać dodatnią dynamikę zysków, co przełoży się na wzrost kursu akcji spółki.

Ekspert biura maklerskiego mBanku, Paweł Wieprzowski, dodał również, że rynek samochodowy powoli zaczyna odbijać. W listopadzie produkcja samochodów w Niemczech sięgnęła bowiem 386 tysięcy, czyli najwyższego poziomu od dwóch lat. To także powinno wspierać wzrost popytu na rynku części.

W efekcie, największe domy maklerskie – w tym DM Trigon, BM mBank i BOŚ DM – rekomendowały w grudniu zakup akcji Inter Cars. Ustalone przez nich ceny docelowe zawierają się w przedziale od 514 do nawet 600 złotych za akcję.

Wykres akcji Inter Cars

Celon Pharma

Celon Pharma to polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Kiełpinie w gminie Łomianki. Spółka ta jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne lek oryginalne i generyczne.

Celon Pharma prowadzi badania nad innowacyjnymi farmaceutykami o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.

Akcje Celonu Pharmy, podobnie jak cała branża biotechnologiczna, w 2022 roku zostały mocno przecenione. Łącznie papiery wartościowe spółki przez minione 12 miesięcy potaniały aż o 57,7%.

Analitycy jednak wskazują, że pomimo presji kosztów dział generyczny pozostaje solidnym źródłem gotówki, która zasila działalność badawczo-rozwojową spółki, a tendencja na rynku powinna się odwrócić. Wszystko wskazuje zresztą, że ich scenariusz już się realizuje – akcje Celonu Pharmy od początku stycznia bowiem wyraźnie zyskują.

W efekcie, największe domy maklerskie – w tym DM Trigon, BOŚ DM i Noble Securities – rekomendowały w grudniu zakup akcji spółki Celon Pharma. Ustalone przez nich ceny docelowe zawierają się w przedziale od 30.90 do nawet 45.70 PLN za akcję.

Wykres akcji Celon Pharma

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły