czwartek, 18 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak emeryci inwestują na giełdzie?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Inwestowanie na giełdzie to zajęcie, a nawet sposób na życie, które posiada wiele zalet. Nic więc dziwnego, że każdego tygodnia mnóstwo osób na całym świecie rozpoczyna swoją przygodę z handlem na rynku akcji.

Niektórzy decydują się na ten ruch w młodym wieku, a inni po wielu latach pracy biurowej, gdy posiadają już duże oszczędności i chcą je skutecznie pomnażać lub przynajmniej przechować ich siłę nabywczą w czasie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zacząć zajmować się inwestowaniem podczas jesieni życia.

Powodów może być wiele – jedni emeryci chcą w ten sposób zabezpieczyć sobie oszczędności na kolejne lata lub zarobić pieniądze, aby przenieść się do egzotycznych krajów. Inni chcą pomnożyć swój kapitał dla wnuków, a niektórzy po prostu mają mnóstwo czasu wolnego, ale brakuje im interesującego, wartościowego zajęcia.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jak zatem inwestują seniorzy? Czym charakteryzuje się trading podczas jesieni życia? Przekonamy się poniżej:

Jak senior inwestuje na giełdzie? Inwestor na emeryturze

Aktywni na rynku akcji seniorzy po przejściu na emeryturę w pierwszej kolejności muszą wyznaczyć sobie cele inwestycyjne i dostosować swoją strategię inwestycyjną do:

  • Swojego profilu akceptacji ryzyka
  • Posiadanego czasu
  • Stanu zdrowia
  • Wieku.

Inwestowanie z apetytem na wysokie zyski

Z reguły w grę wchodzi tutaj kilka modeli inwestycyjnych. Pierwszy z nich to strategia cechująca się stosunkowo wysokim apetytem na ryzyko.

Decydują się na nią niektórzy seniorzy, którzy zdołali zbudować pełnowymiarową finansową poduszkę bezpieczeństwa, a świadczenia emerytalne i ewentualne dochody z innych źródeł (jak przykładowo czynsz z najmu swojej drugiej nieruchomości) przewyższają ich comiesięczne wydatki w budżecie domowym.

Mowa tutaj przede wszystkim o inwestowaniu w akcje spółek wzrostowych lub nawet podmiotów na wczesnym etapie rozwoju, o niskiej kapitalizacji. W takim scenariuszu inwestor-emeryt liczy po prostu na osiągnięcie wysokich zysków, które będą w stanie istotnie poprawić jego sytuację finansową w stosunkowo krótkim czasie.

Inwestowanie dywidendowe

Kolejnym popularnym scenariuszem w przypadku inwestowania na emeryturze, jest lokowanie swoich oszczędności w akcje spółek dywidendowych o niskim ryzyku – czyli tych, których kurs od lat zachowuje się w miarę stabilnie i posiadają długą historię regularnie wypłacanych dywidend.

Na takie działanie często decydują się seniorzy, którzy dysponują niewielkimi oszczędnościami i zależy im na generowaniu dochodu pasywnego ze swoich inwestycji.

Strategia “Kup i trzymaj” na akcjach największych spółek Inwestor na emeryturze

Zdecydowanie najczęściej emeryci inwestują jednak w akcje podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20 – a zwłaszcza spółki Skarbu Państwa. Według danych przekazywanych przez biura maklerskie, najczęściej w portfelach giełdowych seniorów znajdziemy akcje PZU.

Drugie miejsce zajmują papiery wartościowe PKN Orlen. A na kolejnych pozycjach znajdziemy akcje takich spółek, jak PKO Bank Polski, KGHM, Allegro, Pekao czy nawet CD Projekt.

W praktyce, można zauważyć, że największa grupa seniorów inwestuje po prostu w spółki, które są najbardziej znane. To po prostu podmioty, o których mogą usłyszeć w telewizji lub przeczytać w prasie czy Internecie. Emeryci uznają tego typu podmioty za stosunkowo bezpieczne, liczą że będą wypłacać im dywidendę i stosują w ich przypadku strategię inwestycyjną “Kup i trzymaj”.

Kto doradza seniorom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

W pierwszej kolejności inwestorzy-emeryci czerpią wiedzę o rynku akcji z telewizji oraz prasy. Z reguły chcą oni wiedzieć, co o sytuacji na giełdzie do powiedzenia mają eksperci z głównego nurtu, dlatego oglądają oni programy poświęcone rynkowi finansowemu oraz kupują gazety o tej tematyce.

Seniorzy, którzy dobrze odnajdują się w cyfrowej przestrzeni internetowej, śledzą również najpopularniejsze portale branżowe i regularnie czytają zawarte na nich analizy.

Jak nietrudno się domyślić, inwestorzy-emeryci czytają także raporty i analizy udostępniane przez bank lub dom maklerski, w którym mają złożony rachunek inwestycyjny. Z reguły seniorzy postrzegają to, jako rzetelne źródło informacji.

Uwaga na fałszywych doradców inwestycyjnych!

Niestety, należy mieć również świadomość, że seniorzy są szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju oszustwa inwestycyjne. Mowa tu przede wszystkim o fałszywych doradcach inwestycyjnych, którzy dzwonią do emerytów i w sposób nachalny namawiają ich do skorzystania z wyjątkowo atrakcyjnej oferty inwestycyjnej. Połączenie od scam brokera

Z reguły nakłaniają oni seniorów do odwiedzenia danej strony internetowej i podania swoich danych wrażliwych – w tym numeru karty kredytowej – w celu “zainwestowania” w pakiet akcji znanej spółki – takiej jak choćby Allegro czy PKN Orlen.

W praktyce przejście procesu rejestracji na takiej podejrzanej witrynie doprowadza do tego, że oszust uzyskuje dostęp do rachunku bankowego seniora i skutecznie okrada go ze wszystkich posiadanych przez niego środków.

Formalności przy zakładaniu konta maklerskiego

Z tego powodu każdy z nas – niezależnie od wieku – powinien zdawać sobie sprawę, iż aby inwestować w akcje należy posiadać konto maklerskie. W celu otwarcia rachunku maklerskiego, inwestor indywidualny musi spełnić kilka poniższych warunków:

  • Posiadać status osoby fizycznej lub prawnej
  • Ukończyć 18. rok życia
  • Posiadać dokument, który potwierdzi tożsamość.

Ponadto, przed podpisaniem umowy z domem lub biurem maklerskim, trzeba wypełnić unijny formularz MIFID, który sprawdza poziom wiedzy dotyczącej inwestowania. Wiele domów/biur maklerskich przy zakładaniu konta wymaga dodatkowo potwierdzenia poprzez dokonanie przelewu bankowego, nawet na symboliczną kwotę.

Jak zatem widzimy, zainwestowanie na giełdzie za pomocą wypełnienia krótkiego formularza na stronie niewiadomego pochodzenia, gdzie na dodatek musimy podać nasze dane wrażliwe, jest absolutnie nierealne. Makler giełdowy

W takiej sytuacji, w każdym przypadku będziemy mieli do czynienia z oszustwem. Nie należy zatem ufać osobom, które podają się za doradców inwestycyjnych i namawiają nas do udostępnienia swoich danych w celu zakupu akcji lub niezwłocznego “zarejestrowania się” w danej witrynie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły