czwartek, 10 października, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Eksplozja kursów walutowych – kiedy może wydarzyć się taka sytuacja?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak doskonale wiadomo, kurs walutowy odzwierciedla relacje wymienną dwóch walut. Pisząc prościej, jest to cena jednej waluty wyrażona w drugiej walucie. W efekcie kupując, bądź sprzedając walutę często patrzymy na jej kurs i wyczekujemy tego, który uznamy za odpowiedni.

Ponadto, nie jest żadną tajemnicą, że notowania walutowe cechują się relatywnie wysokim poziomem zmienności. Zdarza się jednak tak, że kurs jednej waluty kompletnie wymyka się spod kontroli wobec drugiego.

Na czym polega zjawisko tego typu, nazywane eksplozją kursów walutowych? Kiedy do niego dochodzi i jakie są jego konsekwencje? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Czym jest eksplozja kursów walutowych? Eksplozja waluty

Eksplozja kursów walutowych jest terminem stosowanym w ekonomii w celu opisania sytuacji, w której wartość jednej waluty względem drugiej rośnie w sposób dramatyczny i gwałtowny.

Zjawisko to bywa wywoływane przez różne czynniki i potrafi mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla gospodarek, których dotyczy i ich mieszkańców. Mało tego – eksplozja kursów walut może być nawet korzystna dla niektórych sektorów gospodarki, ale destrukcyjna dla innych.

Kiedy eksplozja kursów walutowych może się zdarzyć?

Najczęściej eksplozja kursów walutowych jest spowodowana niespodziewanymi wydarzeniami politycznymi o masowej skali. Mowa tutaj w pierwszej kolejności o konflikcie zbrojnym, ale nawet i szokującej zmianie rządu czy zaskakującej decyzji politycznej.

Inwestorzy z reguły nerwowo reagują na takie sytuacje, wywołując w ten sposób gwałtowne wahania kursów walut. Z wszystkimi powyższymi scenariuszami w ostatnich latach już mieliśmy do czynienia.

Konflikty zbrojne

Przykładem takiego wydarzenia może być luty 2022 roku i wybuch wojny na Ukrainie, w wyniku której nie tylko rubel rosyjski i hrywna ukraińska, ale również polski złoty zaczął gwałtownie osłabiać się do innych walut.

Niespodziewane wyniki wyborów lub zmiany rządów

Przykład tego scenariusza mogą stanowić wybory prezydenckie wygrane przez Donalda Trumpa w listopadzie 2016 roku.

Tego dnia, po początkowej panice na rynku walutowym, kurs dolara zaczął znacząco się umacniać. Następnie eksplozja kursów głównych walut w stosunku do USD była kontynuowana niemalże do końca 2016 roku.

Inne szokujące wydarzenia polityczno-gospodarcze o masowej skali

Z tego typu głośną sytuacją także mieliśmy do czynienia w 2016 roku, lecz miała ona miejsce kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku. Mowa tutaj o referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Gdy 24 czerwca okazało się, że Brytyjczycy zadecydowali o brexicie, funt szterling zaczął szokująco się osłabiać. Następnie trend ten kontynuowany był niemal do połowy października.

Zaskakujące działania banków centralnych

Eksplozje kursów walutowych wywoływane są także przez decyzje samych banków centralnych, które w znaczący sposób wpływają na politykę monetarną danej gospodarki.

Przykładem takiego scenariusza jest wydarzenie, które miejsce 15 stycznia 2015 roku i przeszło do historii jako “czarny czwartek”. Wtedy to Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił odejście od polityki minimalnego kursu względem euro, który do tej pory wynosił 1.20.

Doprowadziło to do prawdziwej paniki na rynkach oraz eksplozji kursów walut w stosunku do franka szwajcarskiego. W relacji do wielu głównych walut kurs CHF zyskał nawet kilkadziesiąt procent w niecałą godzinę.

Co jeszcze może doprowadzić do eksplozji kursów walutowych?

Potencjalne przyczyny eksplozji kursów walutowych wcale się nie kończą na wyżej wymienionych. W teorii inne zjawiska także mogą wywołać ten efekt, lecz z reguły nie jest on już tedy tak spektakularny lub nie dotyczy on głównych par walutowych.

Dla przykładu, do eksplozji kursów walutowych doprowadzić mogą również interwencje na rynku walutowym przeprowadzane przez banki centralne. Może się bowiem zdarzyć tak, że dany bank centralny masowo skupuje swoją walutę z rynku, aby obronić lub zwiększyć jej wartość, co teoretycznie może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do eksplozji kursów. Wzrost PKB

Za eksplozję kursów walutowych – zwłaszcza w kontekście dopiero rozwijającej się gospodarki – mogą odpowiadać również przepływy kapitału. Mowa tu o scenariuszu, w którym majętni inwestorzy zdecydowali się masowo inwestować w dany kraj – choćby ze względu na jego potencjał, otwartość na innowacje czy dynamiczny wzrost PKB. W takiej sytuacji także powinno dojść do eksplozji kursów o gwałtownego umacniania się jego lokalnej waluty.

Konsekwencje eksplozji kursów walutowych

Jak już zostało wspomniane, eksplozja kursów walutowych może być zarazem korzystna dla jednych sektorów gospodarki, jak i bardzo niekorzystna dla innych.

Na przykład, w wyniku gwałtownego wzrostu kursu lokalnej waluty ucierpieć mogą eksporterzy, ponieważ ich towary momentalnie staną się droższe dla klientów zagranicznych. Z drugiej strony, importerzy mogą wtedy sporo zyskać, ponieważ towary importowane stają się tańsze. Tak właśnie było w przypadku Szwajcarii, w wyniku “czarnego czwartku”.

Dla przeciętnych obywateli, eksplozja kursów walut może oznaczać różne rzeczy. Jeżeli waluta kraju wzrasta, importowane towary – w tym także te, które kupujemy przez Internet w innych walutach – stają się dla konsumentów tańsze, co może prowadzić do wzrostu siły nabywczej.

Jednakże, jak już zostało wyjaśnione, takie umacnianie się lokalnej waluty potrafi potężnie zaszkodzić lokalnym producentom, którzy nagle muszą konkurować z tańszymi towarami importowanymi. Inwestowanie a wiedza

Wnioski

Jak zatem widzimy, eksplozja kursów walutowych jest złożonym, mogącym mieć rozmaite przyczyny zjawiskiem, które potrafi mieć szerokie implikacje dla różnych segmentów gospodarki.

Z tego powodu, osoby handlujące na rynku walutowym, powinny stale monitorować wszelkie potencjalnie kluczowe wydarzenia związane z walutami, którymi tradują, oraz oczywiście zrozumieć, jak dane zjawiska mogą wpłynąć na kursy tych walut.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Bitcoin Trader twierdzi, że ten token kryptograficzny odzwierciedla wzrost cen Dogecoin i Shiba Inu w 2021 r., Oczekuje, że cena wzrośnie z 0,03846 USD...

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Doświadczony trader Bitcoin dokonuje śmiałych prognoz dotyczących ETFSwap (ETFS), porównując go...

Podobne artykuły