Inflacja w Japonii rośnie do 3%. Kurs USD/JPY na poziomach z 1998 roku.

0

Blisko dwa tygodnie temu kurs pary walutowej USD/JPY znalazł się na 24-letnim szczycie. Patrząc na sytuację dziś, 20 września notowania w dalszym ciągu oscylują właśnie w okolicach szczytów z 1998 roku. Dziś podano odczyt inflacji w Japonii. Ceny konsumpcyjne w Japonii w ujęciu rocznym wzrosły o 3%. Jakie perspektywy stoją przed parą walutową USD/JPY?

Inflacja w obu krajach

Dokładnie tydzień temu, czyli we wtorek 13 września w Stanach Zjednoczonych podany został odczyt inflacji. Wskaźnik cen konsumpcyjnych w sierpniu spadł do poziomu 8,3%. Roczna inflacja w USA spadła wówczas drugi miesiąc z rzędu.

Natomiast dziś, 20 września Urząd Statystyczny Japonii podał wartość inflacji za sierpień. Ceny konsumpcyjne w Japonii wylądowały na nieco wyższym poziomie niż zakładali analitycy. Wskaźnik inflacji pokazał dziś wzrost do poziomu 3%.

Oczekiwanie na decyzję Rezerwy Federalnej

Już jutro, w środę 21 września bank centralny Stanów Zjednoczonych poda swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Rezerwa Federalna w ostatnich miesiącach przyjęła restrykcyjną politykę podwyżek stóp procentowych. Zdania na temat wrześniowej podwyżki są podzielone. Część decydentów Fed otwarcie mówiła o konieczności utrzymania tempa podwyżek. Inni zaś chętniej opowiadali się za niższą podwyżką, czyli o 50 punktów bazowych.

Indeks dolara przy poziomie 110

Indeks dolara, czyli wskaźnik poniekąd uzmysławiający siłę amerykańskiej waluty, we wrześniu przekroczył już poziom 110. Jednak nie utrzymał się w tym obszarze zbyt długo. Dnia 13 września indeks dolara powrócił do poziomu 107,5. Aktualnie wskaźników znów oscyluje przy poziomie 110. 

Para USD/JPY podejdzie jeszcze pod 145,000 JPY?

Na początku września para walutowa USD/JPY silnie wzrosła i podeszła do poziomów sprzed 24 lat. Rynek postanowił utrzymać się na wyższych zakresach i zaczął poruszać się w dość szerokim obszarze pomiędzy strefą cenową: 141,600-142,300 JPY a strefą 144,300-145,000 JPY. Na ten moment, 20 września notowania pary walutowej oscylują pomiędzy tymi dwoma strefami. Najbliższym punktem odniesienia dla rynku zdaje się zakres średniej kroczącej. Jednak średnia w najbliższym czasie stanowić może bardziej potwierdzenie ruchu, a nie jego budowę. Czy para walutowa USD/JPY ma szansę podejść jeszcze do poziomu 145,000 JPY?

Scenariusz wzrostowy

Rynek ma dogodną okazję do tego, aby w najbliższych godzinach wzrastać. Jutro inwestorzy otrzymają dane, które w znacznym stopniu wpłyną na zachowanie pary walutowej USD/JPY. Mowa oczywiście o wspomnianej wyżej decyzji dotyczącej podwyżki stóp procentowych w USA.

Notowania przed podejściem do wyższych zakresów mogą się najpierw nieco obniżyć. Innymi słowy, zanim kurs USD/JPY podejdzie pod 145,000 JPY, ma szansę cofnąć w okolice strefy wsparcia, czyli przedziału cenowego 141,600-142,300 JPY. Warto będzie zwrócić uwagę, czy taki powrót rzeczywiście się pojawi. Być może już szybciej, z zakresu średniej kroczącej rynek pary walutowej będzie chciał atakować poziom 145,000 JPY.

Kurs pary walutowej USDJPY wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa USD/JPY 20.09.2022

Scenariusz spadkowy

Warto jednak zwrócić uwagę na inną możliwość. Rynek od razu może zmierzać do niedawno utworzonej strefy oporu: 144,300-145,000 JPY. Na tym zakresie ponownie do głosu dojść może rynkowa podaż. Na zasadzie re-testu od dołu tej strefy, rozpocząć się może przecena z powrotem do innej istotnej strefy: 141,600-142,300 JPY.

Kurs pary walutowej USDJPY spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa USD/JPY 20.09.2022

Podsumowanie

Przed dolarem amerykańskim jutro ważne dane. Oczy inwestorów z całego świata zwrócone właśnie będą na Stany Zjednoczone, a konkretnie na Rezerwę Federalną. Podwyżka stóp procentowych umocni dolara. Pytanie jednak, jak silne będzie to umocnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj