Główne kruszce trwają we wzrostach. Analiza rynku złota, srebra i platyny.

0

Rynki metali szlachetnych zyskiwały w ostatnich dniach. Główne kruszce korzystały m.in. na deprecjacji dolara. Tym samym w grudniu większość głównych kruszców trwa nadal we wzrostach. Najlepiej radzi sobie srebro, którego notowania sięgnęły niedawno poziomu 24 USD. Na główne kruszce patrzymy w kolejną środę, 14 listopada. Jak wygląda analiza rynku złota, srebra i platyny?

Rynki metali skaczą po danych z USA

W ciągu ostatniego tygodnia rynki głównych metali zyskiwały. Szczególne wzrosty odnotowane zostały wczoraj, 13 grudnia. Notowania złota, srebra i platyny skoczyły po optymistycznym raporcie o inflacji z USA. Najnowsze dane ujawniły, że roczny wzrost cen w Stanach Zjednoczonych wyniósł 7,1%.

Ogólnie w ostatnich dniach (07.12-13.12) najwięcej, gdyż blisko 8% zyskało srebro. Następna pod tym względem jest platyna, której notowania skoczyły o ponad 4%. Niemniejszy wzrost rzędu nieco ponad 2% wykazało złoto.

Fed zwolnił tempo, widmo recesji widoczne?

Dziś, w środę 14 grudnia Rezerwa Federalna, czyli Fed zadecydowała o niżej podwyżce względem ostatnich. Instytucja Fedu tym samym zwolniła tempo, a dzisiejsza podwyżka opiewa na 50 punktów bazowych.

Amerykański bank centralny do decyzji opublikował również projekcje dla wzrostu PKB. Oczekiwania Fedu dotyczące na rok 2023 i 2024 spadły. Inwestorzy taki sygnał odebrać mogą jako widmo recesji. Czy spowoduje to wzmożone zainteresowanie głównymi kruszcami?

Złoto sięgnęło poziomu 1820 USD i cofnęło, co dalej?

Wspomniany wyżej skok notowań kruszców po danych z USA spowodował, że złoto chwilowo sięgnęło poziomu 1820 USD. Jednak jak się okazało, rynek nie zdołał tych obszarów utrzymać i złoto cofnęło. Po dzisiejszej decyzji Fed (godzina 20:00 czas w Polsce) notowania powróciły nawet poniżej pełnego poziomu 1800 USD. Teraz kurs złota walczy o utrzymanie się powyżej tych rejonów. Czy taki plan się powiedzie? Co pokaże złoto w najbliższych dniach?

Scenariusz wzrostowy

Obecne cofanie notowań złota wiązać się może z chęcią wykonania nieco bardziej złożonego ruchu wzrostowego. Zdaje się, że rynek zamierza pokusić się o pełne sprawdzenie nastawienia inwestorów na zakresie cenowym: 1783-1792 USD. Na zasadzie nadbicia tej strefy i powrotu powyżej zebrana zostałaby niezbędna siła popytowa do wyciągnięcia ruchu powyżej wczorajszego, wtorkowego szczytu. Złoto w takim wypadku będzie miało realną szansę podbić do 1835 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 14.12.2022

Scenariusz spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że w okolicach poziomu 1810 USD złoto już odpuszczało wzrosty. Jeżeli tym razem również notowania nie zdołają pewnie przebić tego obszaru, warto będzie rozważyć ruch spadkowy. Na zasadzie przełamania z potwierdzeniem od dołu strefy wsparcia: 1783-1792 USD, rynek za cel mógłby obrać nawet rejony 1750 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 14.12.2022

Srebro walczy o poziom 24 USD

Rynek srebrnego kruszcu wzrost ostatnich dni rozpoczął z zakresu strefy wsparcia: 22,20-22,45 USD. Zyski srebra były pewne i skutkowało to przebiciem notowań poziomu 24 dolarów za uncję. Jednak tak szybko, jak kurs srebrnego metalu znalazł się powyżej tego poziomu, tak podobnie szybko z niego spadł. Srebro nie dało za wygraną i dziś walczy właśnie o poziom 24 USD. Jakie perspektywy ma przed sobą rynek srebra?

Scenariusz wzrostowy

Tym razem przebicie się przez rejony 24 dolarów za uncję wiązać się może z chęcią stabilizacji powyżej tego poziomu. Jednak taki ruch mógłby zostać poprzedzony zbadaniem nastawienia sił rynkowych. Zejście do obszaru 23,50 USD pokazałoby, która ze stron jest silniejsza. Na zasadzie re-testu od góry okolic 23,50 srebro mogłoby poderwać się do wzrostu. Impetu zyskom nadałoby przełamanie ostatnich, czyli wczorajszych szczytów (13.12). W takim wypadku kurs srebra mógłby sięgnąć nawet 24,50 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 14.12.2022

Scenariusz spadkowy

Natomiast zejście do poziomu 23,50 USD może skutkować innym rozwiązaniem. Wówczas jeżeli rynek z tego zakresu nie będzie w stanie generować wzrostu, pokusiłby się o mocniejsze cofnięcie. W myśl zasady impuls-korekta-impuls rynek miałby potencjał zejścia w okolice 22,70 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 14.12.2022

Platyna przy oporze, próba przełamania?

Rynek platyny miewał w ostatnich dniach swoje lepsze i gorsze chwile. Finalnie jednak od poprzedniej środy (07.12) platyna wykazuje zysk. Dziś, rynkowe zmagania tego kruszcu oparte były o zachowanie wobec zakresu cenowego: 1037,65-1045,65 USD. Dla platyny zdaje się to obszar oporu (został oznaczony na wykresach). Czy platyna pokaże próbę przełamania tego oporu?

Scenariusz wzrostowy

Platyna ma potencjał do tego, aby wspomniany wyżej opór (1037,65-1045,65 USD) faktycznie przełamać. Taki ruch mógłby rozpocząć się od cofnięcia w stronę zakresu średniej kroczącej SMA 77. Wówczas rynek wsparty jej obszarem mógłby zebrać się do wzrostu. Ponowne podbicie do oporu tym razem wiązałoby się z jego przełamaniem. Gdyby tak się stało, rynek otworzyłby sobie drogę do 1060 dolarów za uncję.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 14.12.2022

Scenariusz spadkowy

Obszar oporu jak dotąd potwierdza swoją istotność i czynić to może również w najbliższym czasie. Dlatego może wydarzyć się tak, że rynek odbije się od tego poziomu. Dopiero wtedy silnym impulsem powróciłby do zakresu średniej i go przełamał. W takim wypadku rynek będzie mógł powrócić do strefy wsparcia, czyli przedziału cenowego: 999,60-1007,50 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 14.12.2022

Podsumowanie

Główne, popularne dla inwestorów kruszce mają sposobność do generowania dalszych wzrostów. Dane z ostatnich dni potwierdziły, że środowisko gospodarcze sprzyjać może w najbliższym czasie właśnie rynkom metali szlachetnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj