niedziela, 28 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wpływ danych z produkcji przemysłowej na rynki finansowe

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Wielu inwestorów oraz spekulantów popełnia kardynalne błędy i ponosi straty, ponieważ nie wie jakie znaczenie mają czynniki fundamentalne na rynek lub po prostu bagatelizuje ich wpływ.

A nie jest przecież żadną tajemnicą, że danych makroekonomicznych, które istotnie wpływają na rynki finansowe nie brakuje. Właśnie dlatego, aby osiągać długofalowe sukcesy w tradingu, należy analizować kluczowe informacje z zakresu globalnej ekonomii.

Jednym z ważniejszych danych w gospodarce – zarówno danego kraju, jak i globalnej – są publikacje dotyczące produkcji przemysłowej. Co należy o nich wiedzieć? Jak dane te wpływają na rynki finansowe i kapitałowe? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Produkcja przemysłowa – podstawowe informacje Przemysł

Dynamika produkcji przemysłowej jest indeksem mierzącym comiesięczne zmiany wartości produkcji sprzedanej w cenach bazowych.

Konkretnie rzecz biorąc jest to przychód ze sprzedaży własnych wyrobów, robót i usług w cenach realizacji podmiotów działających w działach przetwórstwo przemysłowe, górnictwo i kopalnictwo oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, wodę, zatrudniających co najmniej 10 osób.

Jest to jeden z najistotniejszych wskaźników ekonomicznych pozwalających prognozować szybkość rozwoju gospodarki. Wynika to z prostego faktu – produkcja przemysłowa daje w miarę dokładne prognozy szybkości rozwoju gospodarki. Dodatkowo ich interpretacja rynkowa jest generalnie taka sama – im większy jej wzrost, tym lepiej dla gospodarki danego kraju.

Dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej publikowane są co miesiąc. Najczęściej spotykane porównania badane przez ekonomistów dotyczą okresów rok do roku, ale niemniej istotne są same informacje o zmianie miesiąc do miesiąca.

Znaczenie dynamiki produkcji przemysłowej dla rynku kapitałowego

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna są wskaźnikami podawanymi stosunkowo szybko, gdyż już w połowie miesiąca za miesiąc poprzedni.

Dla inwestorów oznacza to, że obserwując kolejne zmiany dynamiki tych wskaźników są oni w stanie z dobrą dokładnością przewidzieć zachowanie innych wskaźników podążających – w tym przede wszystkim wzrost produktu krajowego brutto w danym okresie.

PKB to oczywiście bardzo istotny wskaźnik makroekonomiczny, który należy śledzić, gdyż stanowi on jedną z najdokładniejszych dostępnych miar używanych do potwierdzenia momentu w cyklu koniunkturalnym.

Cykl koniunkturalny to natomiast zjawisko występowania w gospodarce wahań koniunktury w okresach kilkuletnich przy utrzymującym się długookresowym trendzie wzrostu gospodarczego. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, cykl ten jest więc pewnym etapem w historii gospodarki, który co prawda kończy się pozytywnie, czyli odnotowaniem wzrostu, lecz wzrost ten nie jest wypracowany prostoliniowo. Wzrost PKB

Współcześnie cykl koniunkturalny składa się z fazy ożywienia gospodarczego – w której wiele obszarów gospodarki jednocześnie się rozwija, i fazy recesji – kiedy gospodarka przestaje rosnąć i zaczyna się kurczyć.

Kiedy publikacja dynamiki produkcji przemysłowej najmocniej wpływa na rynki?

W praktyce, wzrosty produkcji przekładają się na zwiększenie obrotów i zysków firm produkujących i sprzedających, a konsekwencją tego są zwykle wyższe ceny ich akcji.

Największe zyski z inwestycji odnotowywane są zazwyczaj wtedy, kiedy po dużym i najlepiej trwającym kilka miesięcy spadku dynamiki produkcji przemysłowej, indeks się odradza i zaczyna mocno wzrastać. Wtedy przyjmuje się, że spółki działające w sektorze przemysłu mają już kryzys za sobą, a ich akcje właśnie były najtańsze w całym cyklu koniunkturalnym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły