sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Funt cały czas silniejszy od franka. Analiza pary GBP/CHF.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Powoli dobiegają końca zmagania inwestorów w marcu. Zamykający się miesiąc mija pod znakiem wyraźnej walki pary walutowej GBP/CHF. We wtorek, 28 marca widzimy, że w lepszej pozycji znajduje się brytyjska waluta. Tym samym funt cały czas silniejszy jest od franka w 2023 roku. Czy rzeczywiście funt szterling zakończy kolejny miesiąc zyskiem wobec szwajcarskiego franka? Spójrzmy, jak wygląda analiza pary walutowej GBP/CHF.

Funt podtrzymuje dobre nastawienie

Od początku 2023 roku notowania pary walutowej GBP/CHF pokazują wzrosty. Zarówno styczeń, jak i luty zakończyły się z korzyścią dla funta, zaś na marcowy wynik jeszcze czekamy. Niemniej jednak funt również w trwającym miesiącu podtrzymuje dobre nastawienie. Cały czas silniejszy jest od franka i istnieje szansa na zapisanie trzeciego miesiąca na plus. Przy tym należy zauważyć, że widoczne w tym roku zyski funta wobec franka nie są spore. Od początku roku do dziś, 28 marca notowania pary GBP/PLN wzrosły ogólnie o około 1,56%.

Inflacja w Wielkiej Brytanii nie zwalnia!

W ubiegłym tygodniu, w środę (22.03) podany został raport dotyczący brytyjskiego indeksu cen konsumpcyjnych. Jak podało Office for National Statistics, roczna stopa inflacji wyniosła w lutym 10,4%. Odczyt zdecydowanie przebił oczekiwania analityków i co więcej, był wyższy od styczniowego. Tym samym inflacja w Wielkiej Brytanii nie zwalnia tempa, co poniekąd komplikuje sprawę szybkiego sprowadzenia jej do docelowego poziomu.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Decyzje SNB i BoE nie zaskoczyły analityków

Natomiast w czwartek, 23 marca wzrok skierowany został na ruchy banków centralnych odpowiedzialnych za obie waluty. Najpierw Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) ogłosił decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Podjęte działanie wytłumaczono działaniami przeciw dalej rosnącej „presji inflacyjnej”. W wyniku podwyżki SNB kluczowa stopa wylądowała na poziomie 1,50%.

Z kolei Bank Anglii (BoE) zadecydował o podwyżce rzędu 25 punktów bazowych. Poziom stóp w Wielkiej Brytanii osiągnął poziom 4,25%. Bank centralny zaznaczył, że gotowy jest na dalsze zacieśnianie, jeśli dane wskażą na podwyższoną presję inflacyjną. Decyzje SNB i BoE nie zaskoczyły analityków.

Oczekiwanie na brytyjskie PKB i dane o inflacji w Szwajcarii

Kalendarz makroekonomiczny podpowiada, że w najbliższych dniach należy spodziewać się kolejnych istotnych danych. Na piątek, 31 marca zaplanowana została publikacja raportu dotyczącego brytyjskiego produktu krajowego brutto (PKB). Natomiast za blisko tydzień, w poniedziałek (03.04) podana zostanie zmiana tempa wzrostu cen w Szwajcarii. Co pokażą dane o inflacji w tym kraju?

Funt przełamał strefę 1,1270-1,1325 CHF, zbiera się do skoku?

Przechodząc do spojrzenia na wykres pary walutowej GBP/CHF należy zauważyć, że rynek tkwi w konsolidacji. Jej zakres jest dobrze widoczny, a szczególnie jej dolne ograniczenie. Stanowi je bowiem strefa wsparcia określona przedziałem cenowym 1,1050-1,1104 CHF. W tym roku rynek funta do franka już kilkukrotnie badał nastawienie na tym obszarze. W marcu jednak wykonał najbardziej znaczący ruch. Wspomniana strefa (1,1050-1,1104 CHF) została bowiem nadbita, co wywołało znaczną reakcję ze strony funta. Natomiast górne ograniczenie konsolidacji to rejony 1,1410 CHF, czyli rejony szczytu z 20.03 oraz okolice poziomów z końcówki stycznia.

Warto zauważyć, że dziś rynek znajduje się właśnie bliżej górnej granicy konsolidacji. Ponadto oscyluje powyżej obszaru cenowego 1,1270-1,1325 CHF, który wspiera strukturę wzrostową. Funt obecnie przełamuje tę strefę i zdaje się, że zbiera się do skoku. Teraz warto będzie obserwować, czy rynek pokusi się o re-test strefy 1,1270-1,1325 CHF od góry. Taki otworzyłby drogę pod górne ograniczenie konsolidacji (rejony 1,1410 CHF). Wówczas pokonanie tych okolic otworzyłoby drogę do 1,1500 CHF.

Kurs pary walutowej GBP/CHF (funt do franka)
Wykres pary walutowej GBP/CHF interwał H4 28.03.2023

Negacją dla powyższych założeń będzie brak utrzymania strefy cenowej 1,1270-1,1325 CHF.

Podsumowanie

Funt okazuje się silniejszą walutą w marcu. Jednak pytanie, czy nie jest to złudne wrażenie. O ile pod względem technicznym para walutowa GBP/CHF wygląda relatywnie dobrze, tak ogólnie większe zaplecze wydaje się, że ma frank.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły