czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

FED pozostawił stopy procentowe bez zmian

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

Na pierwszym spotkaniu w bieżącym roku Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie. Zgodnie z oczekiwaniami, pozostały one w przedziale 2,25-2,50%. Decyzja została podjęta jednomyślnie.

FED będzie śledził stan gospodarki

Rezerwa Federalna będzie bacznie obserwować stan gospodarki przed podniesieniem stóp procentowych w przyszłości. ,,W świetle globalnego rozwoju gospodarczego i finansowego oraz umiarkowanej presji inflacyjnej, Komitet będzie cierpliwy przy określaniu, jakie przyszłe zmiany w zakresie stóp funduszy federalnych mogą być właściwe dla wsparcie tych wyników”.

Powell  powiedział, że podejście FED-u jest teraz zależne od danych. ,,Rozwaga w sprawie decyzji dotyczących polityki monetarnej jest najlepszym wsparciem dla gospodarki”.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Elastyczne podejście do sumy bilansowej

Rezerwa jest gotowa zmienić wielkość i skład swojej sumy bilansowej. Jeśli gospodarka będzie wymagała luźniejszej polityki pieniężnej niż mogłoby to być możliwe do osiągnięcia za pomocą funduszy federalnych. Dlatego Powell powiedział, że normalizacja sumy bilansowej ma być ukończona wcześniej. Dlatego FED ma być bardziej elastyczny w dostosowywaniu sumy bilansowej.

Amerykańska gospodarka dobrze oceniana

Rezerwa nadal utrzymuje, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych pozostaje stabilny, a zadaniem FED-u jest podtrzymanie wzrostu. Gospodarka USA będzie się rozwijała w 2019 roku w niższym tempie niż rok temu, jednak będzie to solidne tempo.

Przede wszystkim rynek pracy jest oceniany jako bardzo mocny, a bezrobocie niskie. Wydatki gospodarstw domowych nadal mocno rosły.

Powell widzi ryzyka

Szczególnie ważne jest, że do największych zagrożeń przez bankierów z FED zostały zaliczone napięcia handlowe, Brexit bez umowy oraz dług korporacyjny. Należy również zwrócić uwagę, że w Europie i Chinach spowolnił wzrost gospodarczy.

Nawiązując do ostatniego zawieszenia rządu, prezes FED zakłada, że wszystkie straty z tym związane zostaną odrobione w kolejnym kwartale.

W komunikacie FED zabrakło sformułowania ,,o pewnych, kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych”. Takie sformułowanie pojawiło się po ostatnim posiedzeniu. W przeciwieństwie do ostatniego komunikatu, nie znalazły się również oceny ryzyk dla perspektyw gospodarczych w USA. Miesiąc temu FED określił ryzyka jako ,,Zasadniczo zbilansowane”.

Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej odbędzie się prawdopodobnie 19-20 marca. Ryzyko, że wtedy dojdzie do podwyżek stóp procentowych jest niewielkie. Ostatnia podwyżka miała miejsce 19 grudnia 2018 roku. W ubiegłym roku doszło do czterech podwyżek. Ze względu na takie działania, Trump mocno krytykował FED. Prezydent USA naciska, aby tani pieniądz był dostępny jak najdłużej.

Dlatego podczas dzisiejszej konferencji Powell odpierał zarzuty ulegnięcia politycznym naciskom ze strony Białego Domu. ,,Zawsze będziemy robić to, co uważamy za słuszne. Dlatego nigdy nie będziemy brać pod uwagę względów politycznych ani omawiać ich jako części naszej pracy” – Powiedział Powell.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły