czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dolar najdroższy od ponad 2 lat! Kurs EURUSD dotknął nowych minimów w tym roku

Polecane

Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecieńhttps://www.xtb.com/pl
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium.

Zamieszanie w amerykańskiej polityce zaciążyło nieco indeksom, ale nie przeszkadza dolarowi. Amerykańska waluta pomimo nie do końca przejrzystej polityki Fed w ostatnim czasie wyraźnie zyskuje. Dwa dni wyraźnych spadków na parze EURUSD spowodowały, że za dolara płacimu blisko 4,02 złotego.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Nowe tegoroczne minima w notowaniach euro względem dolara

to przede wszystkim efekt dużej różnicy w sytuacji ekonomicznej. Choć ryzyko spowolnienia dotyczy dziś całej globalnej gospodarki, w Europie jest ono dużo bardziej oczywiste niż w USA. Najlepszym przykładem tego stanu rzeczy są publikacje indeksów PMI z początku tygodnia, kiedy europejskie PMI pokazały niepokojące spadki (w tym niemiecki PMI głęboko w terytorium recesji), podczas gdy amerykańskie odnotowały delikatne wzrosty, unikając recesyjnych poziomów (choć nadal okolice 51 pkt. oznaczają niskie tempo wzrostu). Do tego w USA w ostatnich dniach mieliśmy wysyp bardzo mocnych danych z rynku mieszkaniowego, sugerujących, że spadek rentowności obligacji już wpływa stymulująco na gospodarkę. Wreszcie, o ile finalne dane o kwartalnym PKB potwierdziły jego wzrost o 2%, wskaźniki cen wzrosły znacznie mocniej od oczekiwań, potwierdzając widoczną w CPI pewną presję cenową. Jest to sytuacja wyraźnie odmienna od tej w strefie euro i może zniechęcać większą grupę członków FOMC do kolejnej obniżki stóp procentowych, którą rynek zdołał już wycenić. W tej sytuacji pomimo faktu, iż dolar znajduje się ewidentnie w górnym przedziale historycznych wahań wobec euro (i większości innych walut) inwestorzy nie widzą zbyt wielu powodów do zmiany tego stanu rzeczy. Aby tak się stało europejska gospodarka musiałaby znacząco przyspieszyć (co na razie nie wydaje się realne) lub amerykańska musiałaby zacząć szybciej spowalniać (bardziej prawdopodobne).

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Załóż konto w XTB

Inwestuj w prawdziwe akcje z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR z brokerem X-Trade Brokers. Inwestuj w akcje Apple, Facebook, CD Projekt i wiele więcej.


Rezygnacja Sabine Lautenschlager z Rady EBC

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Dodatkowo wczoraj sporym echem na rynku odbiła się rezygnacja Sabine Lautenschlager z Rady EBC. Mówi się, że jest to forma protestu wobec wprowadzonego przez Bank nowego programu QE. Program ten wzbudził wiele kontrowersji i dla Niemiec i innych bogatych krajów strefy euro może być po prostu niekorzystny, gdyż powszechne ujemne rentowności uderzają w oszczędzających. Tu pojawia się pytanie, jaka będzie postawa Berlina – czy zaproponowany będzie bardziej „ugodowy” kandydat, czy też Bundesbank utrzyma twardą linię i nowa szefowa EBC nie będzie mieć łatwego zadania. Fakt ten nie będzie bez znaczenia dla euro.

Zobacz również: Kurs dolara przekroczył barierę 4 zł! EURPLN znajduje się w konsolidacji, CHFPLN odnotowuje minimalne spadki, a GBPPLN dalej traci na wartości.

Piątkowy kalendarz również będzie ważny dla notowań dolara. O godzinie 14:30 poznamy dane o inflacji PCE za sierpień – wskaźnik, na który Fed zwraca największą uwagę. Jednocześnie w USA opublikowane zostaną dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, zaś nieco później (16:00) wskaźnik nastrojów konsumentów. W strefie euro wskaźniki nastrojów poznamy o 11:00. O 7:30 euro kosztuje 4,3873 złotego, dolar aż 4,0172 złotego, frank 4,0403 złotego, zaś funt 4,9554 złotego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły