piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dolar do złotówki (USDPLN) zmierzy się niedługo z okolicami 3,88-3,90?

Polecane

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Związany zawodowo z rynkiem FX od 2003 r., a prywatnie z WGPW od 1994. W DM BOŚ od 2009 r. - odpowiada za codzienną analizę rynków FX, prowadzi też webinary dla klientów biura. Ceniony komentator wydarzeń na rynkach walut, także jako ekspert w mediach ogólnopolskich. Wielokrotnie wygrywał rankingi prognoz walutowych dla EURPLN sporządzane przez dziennik Puls Biznesu.

Pierwsze godziny handlu w czwartek upływały pod znakiem osłabienia się dolara na głównych crossach – wyłamały się z tego USDJPY i USDCHF, co zresztą jest uzasadnione. Słabość dolara wynikała z większej skłonności do podejmowania ryzyka po tym, jak podczas handlu azjatyckiego inwestorzy dostali informacje o planowanym spotkaniu grup negocjatorów (USA i Chin) na początku października w Waszyngtonie. Wątek słabego dolara był też ciągnięty przez oczekiwania, co zbliżających się kolejnych danych makro z USA. Po słabym odczycie ISM dla przemysłu we wtorek, zaczęto spekulować o tym, że FED nie będzie miał wyjścia i będzie musiał pogodzić się z koniecznością przeprowadzenia serii obniżek stóp procentowych, a ruch 18 września mógłby być nawet większy (szanse na 50 p.b. cięcie skoczyły z 8 do 20 proc.).

Tymczasem w temacie amerykańsko-chińskim to strony pozostają powściągliwe w komentarzach – to dobrze i źle, bo nie pozwala właściwie zdyskontować wątku przez rynek, a dobrze, bo pozwala stronom kupować czas (i to w tym wszystkim chyba teraz chodzi). Z kolei dane z USA na razie wypadają lepiej – ADP oszacował, że w sierpniu przybyło aż 195 tys. etatów w sektorze prywatnym (szacowano 150 tys.), a dodatkowo poznaliśmy też rewizję kwartalnych kosztów pracy za II kwartał (do 2,6 proc. k/k z 2,4 proc. k/k) przy wzroście wydajności o 2,3 proc. k/k. To sprawia, że liczący na słabe dane Departamentu Pracy, które pozwoliłyby wydłużyć spadki dolara, mogliby się mniej komfortowo.

Tak się na razie nie stało. Kurs EURUSD, który jest benchmarkiem dla naszego krajowego rynku, wybił się ponad opory 1,1050-65, co ściągnęło USDPLN w okolice 3,9150. Technicznie – szklana ściana dla tej pary to okolice 3,88-3,90. Z kolei EURPLN nie zdołał już zejść poniżej istotnego wsparcia przy 4,33, jakie było testowane wczoraj. Patrząc średnioterminowo – złoty ma szanse być mocniejszy, gdyż ostatni ruch w dół na USDPLN i EURPLN jest wspierany przez układy dziennych wskaźników – ale nie wyklucza to możliwości pojawienia się jakiejś mocniejszej korekty na przełomie tygodnia (na zasadzie ruchu powrotnego).

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wykres dzienny EURPLN

Wykres dzienny USDPLN

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły