czwartek, 10 października, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

DAX 40, CAC 40 i FTSE 100 wyżej. Analiza indeksów z Europy.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Główne europejskie indeksy giełdowe zaprezentowały się z dobrej strony w minionym tygodniu handlowym. W dniach 27.02-03.03 DAX 40, CAC 40 i FTSE 100 wylądowały ogólnie wyżej. Pozytywne nastroje u inwestorów pojawiły się za sprawą publikacji istotnych danych. Na co szczególnie zwrócono uwagę w Europie? W poniedziałek, 6 marca zapraszamy na analizę głównych europejskich indeksów giełdowych.

Eurostat podał szacunki inflacji za luty

W miniony czwartek, 2 marca podany został raport urzędu statystycznego Komisji Europejskiej. Eurostat podał wówczas szacunki, przewidując roczną inflację w strefie euro na poziomie 8,5% w lutym. Taki wynik oznacza spadek w stosunku do styczniowego odczytu. Co ciekawe jednak, odczyt okazuje się wyższy od oczekiwań. Eurostat wraz z raportem podał do informacji publicznej główny determinant inflacji. Ponownie największy wzrost cen spodziewa się w żywności, alkoholu i tytoniu.

Strefa euro „prawdopodobnie uniknie recesji” – wskazuje protokół EBC

Również w czwartek pojawił się raport Europejskiego Banku Centralnego (EBC) z lutowego posiedzenia. Członkowie Rady Prezesów EBC stwierdzili, że mimo trudnych warunków globalnych, strefa euro „prawdopodobnie uniknie recesji”. W dokumencie zaznaczono: „oprócz złagodzenia wąskich gardeł w zaopatrzeniu i bezpieczniejszych dostaw gazu, firmy nadal realizują duże zaległości w zamówieniach, a zaufanie wzrasta”. Bank centralny dodał również, że gospodarka jest jest bardziej odporna niż oczekiwano i spodziewa się jej odbicia w kolejnych kwartałach.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Aktywność gospodarcza rośnie

W minionym tygodniu (27.02-03.03) pojawiły się raporty dotyczące wskaźników aktywności gospodarczej. Dotyczyły one zarówno sektora przemysłowego, jak i usług. W większym stopniu radość zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w strefie euro przyniosły raporty z segmentu usług. Odczyty wskaźników PMI z piątku, 3 marca ujawniły, że sektor usług w obu przypadkach wzszedł w fazę ekspansji.

W przypadku Wielkiej Brytanii indeks aktywności biznesowej w sektorze usług wyniósł 53,5 w lutym 2023 roku. Osiągnął tym samym sześciomiesięczny szczyt. Natomiast dane dla strefy euro ujawniły odczyt na poziomie 52,0 i osiągnęły ośmiomiesięczne maksimum.

Niemiecki DAX 40 wreszcie z pewnym ruchem na oporze

Indeks giełdowy z Frankfurtu spisał się najlepiej w minionym tygodniu handlowym (27.02-03.03). W tych dniach inwestorzy wynieśli notowania DAX’a 40 ogólnie o 2,42%. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu zakończyły się również rynkowe zmagania w lutym. Niemiecki DAX w ujęciu miesięcznym wykazał zyskał rzędu 1,57%.

Jednak miniony tydzień okazał się ważnym z innego powodu. Wielu inwestorów czy traderów na pewno zapamięta piątkową sesję z 3 marca. Wówczas, gdy wielu opowiadało się za spadkami, rynek wykonał zdecydowany ruch w górę. Notowania podbiły pewnym ruchem do istotnego obszaru ceny. Niemiecki DAX 40 sięgnął strefy oporu, czyli przedziału 15 548-15 658. W tym zakresie rynek utrzymuje się dziś, w poniedziałek 6 marca.

Obecną sytuację niemiecki DAX 40 wykorzystać może na korzyść dalszych wzrostów. Rynek strefę oporu zamienić może we wsparcie. Celem na najbliższe dni wówczas okazałyby się rejony 15 800.

Wykres indeks DAX 40 H4
Wykres indeks DAX 40 interwał H4 06.03.2023

Na niekorzyść realizacji powyższego pomysłu, działać będzie skuteczne zejście notowań poniżej okolic 15 550. Wówczas rynek poczekałby w tych rejonach na średnią i po odpowiednim pre-tekście ruszyłby w dół.

Indeks CAC 40 sięgnął 7 400!

Ponad 2% wzrostu w minionym tygodniu pokazał również indeks z Paryża. Francuski CAC 40 w dniach 27.02-03.03 zyskał ogólnie 2,24%. Na plus główny indeks z Francji zapisał również drugi miesiąc roku. W lutym CAC 40 wypadł najlepiej spośród głównych indeksów ze Starego Kontynentu i zyskał 2,62%.

Ostatnie dni indeksowy CAC 40 minęły na oddaleniu spadków i wyruszeniu na północ. Jednak o ile miniony tydzień był ciekawy, znacznie ważniejsze są dzisiejsze wydarzenia. Dziś indeks CAC 40 sięgnął 7 400 po raz pierwszy w historii.

Sytuacja na wykresie pokazuje, że rynek nie zamierza zwalniać i ma ochotę na wyższe poziomy. Tym samym w najbliższym czasie zbierać się może do kontynuacji wzrostu. Rynek taki ruch wygenerować może z zakresu średniej SMA 55. Zejście do jej zakresu przed właściwym tzn. wzrostowym ruchem, pozwoliłoby zebrać więcej siły. Następnie powrót powyżej 7 400 i ustabilizowanie ceny wiązałoby się z podejściem do 7 450-7 470.

Wykres indeks CAC 40 H4
Wykres indeks CAC 40 interwał H4 06.03.2023

Powyższe rozważania należałoby uznać za stosowne tak długo, jak utrzymywana jest średnia SMA 55. Wybicie jej zakresu zaneguje opisany ruch.

FTSE 100 z szansą na wzrost

Główny indeks z Wielkiej Brytanii, czyli FTSE 100 odnotowało słabszy wzrost względem omówionych już indeksów. W minionym tygodniu notowania londyńskiego FTSE 100 zyskały 0,87%. W zakończonym lutym natomiast indeks wykazał wzrost wynoszący 1,35%.

Perspektywa wykresu po kolejnym tygodniu zmagań daje wrażenie, jakby na indeksie nic się nie zmieniło. Notowania bowiem dalej oscylują na średniej SMA 55 i nadal w okolicy strefy wsparcia: 7 862-7 910. Rynek pokazywał, że tych obszarów solidnie broni i może to czynić również w najbliższych dniach.

Jednak nie musi to być konieczne, gdyż indeksowi bliższe wydają się perspektywy na wzrost. FTSE 100 w nowy tydzień wchodzi z szansą na wzrost. Taki może zostać wygenerowany po pokonaniu średniej. Wówczas rynek pewnym ruchem za cel obrałby rejony 8 050.

Wykres indeks FTSE 100 H4
Wykres indeks FTSE 100 interwał H4 06.03.2023

Oddaleniem myśli dla przedstawionej projekcji będzie wycofanie notowań poniżej strefy wsparcia (7 862-7 910).

Podsumowanie

Indeksy z Europy mają otwartą drogę do wyższych zakresów. Potwierdza to struktura ruchu opisana przy każdym z nich. Jak zachowają się DAX 40, CAC 40 i FTSE 100? Czy skorzystają z obecnego położenia do wygenerowania wzrostu w najbliższych dniach?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Bitcoin Trader twierdzi, że ten token kryptograficzny odzwierciedla wzrost cen Dogecoin i Shiba Inu w 2021 r., Oczekuje, że cena wzrośnie z 0,03846 USD...

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Doświadczony trader Bitcoin dokonuje śmiałych prognoz dotyczących ETFSwap (ETFS), porównując go...

Podobne artykuły