Funt słabszy od franka na początku marca. Analiza pary GBP/CHF.

0

Po dobrych dwóch pierwszych miesiącach, przyszła zmiana nastrojów na parze walutowej GBP/CHF. Funt szterling okazuje się słabszy od franka na początku marca. Szwajcarska waluta w ciągu ostatnich kilku dni zdołała wymazać wszystkie zyski funta z dwóch miesięcy. Jak wygląda zatem sytuacja na rynku? Analiza pary walutowej GBP/CHF we wtorek, 7 marca.

Funt słabszy na początku marca

Brytyjska waluta w kiepskiej kondycji rozpoczęła nowy miesiąc 2023 roku. Na początku marca funt szterling okazuje się słabszy względem głównych światowych walut. Wyraźnie w ostatnich dniach szterling stracił względem szwajcarskiego franka. Notowania pary walutowej GBP/CHF obniżyły się od początku miesiąca do dziś, 7 marca o ponad 1,50%. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, taki ruch sprawił, że wymazane zostały wszystkie zyski z funta ze stycznia i lutego.

Bank Anglii dąży do osiągnięcia celu zrównoważonymi metodami

Gubernator Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey zabrał głos w minioną środę, 1 marca. Prezes banku centralnego Wielkiej Brytanii stwierdził, że dane gospodarcze tj. stan rynku pracy dalej będą odgrywały główną rolę w przyszłych decyzjach dotyczących podwyżek stóp procentowych. Bailey zauważył przy tym, iż dane obrazują wpływ podwyżek na życie obywateli. Bankier w swojej wypowiedzi odniósł się również do problemu inflacyjnego. Zapewnił, że bank uważnie monitoruje determinanty wzrostu cen. Prezes BoE powiedział, że instytucja dąży do osiągnięcia celu inflacyjnego zrównoważonymi metodami.

Aktywność gospodarcza skoczyła w Wielkiej Brytanii

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się natomiast dane dotyczące brytyjskiej aktywności gospodarczej. W piątek, 3 marca podano optymistyczne dane dla sektora usług. Odczyt indeksu aktywności biznesowej wyniósł w nim 53,5 w lutym. Warto zauważyć, że był to pierwszy od sześciu miesięcy wynik wskazujący na ekspansję (granica 50).

Oczekiwanie na raport PKB Wielkiej Brytanii

Inwestorzy na funcie oczekują w tym tygodniu raportu dotyczącego produktu krajowego brutto (PKB) Wielkiej Brytanii. Jest on o tyle istotny, gdyż może rozwiać część obaw dotyczących kondycji gospodarki. Z drugiej strony jednak może zawieść. Raport dotyczący PKB pojawi się w najbliższy piątek, 10 marca o godzinie 8 rano.

Notowania funta do franka cofną do wsparcia i wtedy odbiją?

W marcu funt odpuścił walkę o pokonanie strefy oporu: 1,1270-1,1325 CHF. Frank wykorzystał to na własną korzyść i z tych rejonów rozpoczął się spadek notowań GBP/CHF. Rynek wykonał dokładny re-test wspomnianego oporu od dołu i powrócił do średniej SMA 77. Po przełamaniu tego zakresu notowania funta do franka ruszyły w dalszą podróż na południe.

Na wykres pary GBP/CHF patrzymy we wtorek, 7 marca w godzinach wieczornych. Po pierwsze należy zauważyć, że frank ma otwartą drogę do tego, aby w najbliższych godzinach zepchnąć funta w rejony 1,1050-1,1104 CHF. Jest to dość istotny obszar wsparcia, w którym spodziewamy się reakcji. Funt mógłby w tym miejscu wyhamować spadki i wykonać odbicie. Takie mogłoby być silniejsze i polegać na powrocie do strefy cenowej 1,1270-1,1325 CHF.

Kurs pary walutowej GBP/CHF
Wykres pary walutowej GBP/CHF H4 07.03.2023

Negacją dla podanego scenariusza będzie skuteczne zejście notowań pary GBP/CHF poniżej zakresu 1,1050-1,1104 CHF. Wówczas należałoby liczyć się z tym, że rynek z tego zakresu mógłby skierować się do 1,0800 CHF.

 

Podsumowanie

Zauważmy, iż jak na razie na parze walutowej GBP/CHF przeważają negatywne nastroje. Jednak miesiąc dopiero się rozpoczął i jeszcze wiele przed rynkiem. Co pokażą inwestorzy w najbliższych dniach? Która z walut okaże się silniejszą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj