wtorek, 10 grudnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 4: Czym są kontrakty CFD i jak nimi handlować?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Zapewne już nie raz spotkałeś się z terminem CFD i zastanawiałeś się co znaczy ten skrót. Jest to kontrakt na różnicę kursową, z ang. „Contracts for difference”. Jest to rodzaj zakładu pomiędzy dwiema stronami dotyczącego przyszłej wartości danej waluty, indeksu czy akcji. Obydwie strony zobowiązują się do rozliczenia kwoty równej różnicy pomiędzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. Stąd też termin „kontrakt na różnicę kursową”.

Jeżeli kupisz taki kontrakt a cena instrumentu bazowego wzrośnie, odpowiednią różnicę odbierzesz od strony, która Ci go sprzedała. W drugą stronę działa tak samo – jeżeli kurs spadnie to różnica zostanie pobrana z Twojego rachunku.

Istnieje kilka najważniejszych cech kontraktów na różnice kursową, które sprawiają, że są one jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania
  • Są instrumentami pochodnymi
  • CFD mają wbudowaną dźwignię finansową
  • Możliwość zysku zarówno na wzrostach jak i spadkach cen
  • Szeroka gamma instrumentów w jednym miejscu

Historia powstania kontraktów CFD

Kontrakty CFD zostały stworzone na początku lat 90 przez Briana Keelana i Jona Wooda, którzy pracowali w Londynie dla UBS Warburg. W początkowej fazie proponowano je tylko inwestorom instytucjonalnym w celu zabezpieczenia pozycji na akcjach. Wkrótce brokerzy zaczęli rozszerzać swoje oferty kontraktów, które dotychczas obejmowały tylko akcje z londyńskiej giełdy. Zaczęto wprowadzać kontrakty na akcje z innych parkietów, następnie weszły kontrakty na surowce, obligacje oraz waluty. Kontrakty CFD oparte na główne indeksy takie jak S&P500, Dow Jones, FTSE czy DAX bardzo szybko zyskały na popularności i zostały najczęściej wybieranymi instrumentami tego typu.

CFD jako instrument pochodny

Otwierając pozycje na kontrakcie CFD musisz mieć świadomość, że nie stajesz się posiadaczem instrumentu bazowego. Jest to zakład z drugą stroną kontraktu o to, czy jego cena wzrośnie czy spadnie.

Dajmy tutaj przykład. Powiedzmy, że masz 10 000 PLN i chciałbyś zainwestować w akcje spółki Microsoft (dla uproszczenia przyjmijmy, że akcje kosztują 100 USD). Udajesz się w tym celu do najbliższego domu maklerskiego, zakładasz rachunek i przelewasz tam środki. Pomijając prowizje i inne opłaty, inwestujesz 10 000 USD, co dało Ci możliwość nabycia 100 akcji. W taki sposób stałeś się fizycznym posiadaczem akcji czyli jesteś częściowym właścicielem tej spółki. Masz prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz prawo poboru.

Kupując kontrakt CFD na te akcje, nie stajesz się ich właścicielem. Jedynie zakładasz się z kimś innym o przyszły kurs, a zyski osiągasz z samego ruchu cen.

Wbudowana dźwignia w kontraktach CFD

Gdy chcesz nabyć kontrakty CFD na akcje Microsoftu, jesteś zobligowany do wniesienia odpowiedniego depozytu zabezpieczającego. Ma to ścisłe powiązanie z tym, że kontrakty CFD są lewarowane. Oznacza to, że możesz uzyskać dużo większą ekspozycje na rachunku w stosunku do wniesionego depozytu. Jest to główna zaleta kontraktów CFD. Przy niewielkim wkładzie początkowym możesz uzyskać dużo większy zwrot z inwestycji niż z jakiejkolwiek innej formy inwestycji. Jednak pamiętaj, że jeżeli rynek nie pójdzie w Twoim kierunku, poniesiesz dużo większą stratę.

Przypuśćmy, że chcesz zainwestować w kontrakty CFD na akcje Microsoftu. W tym celu udajesz się do brokera, który umożliwia handel kontraktami CFD. Upraszczając, masz tutaj możliwość zawarcia transakcji posiadając mały procent jej wartości nominalnej. Ze specyfikacji instrumentu dowiadujemy się, że broker ten oferuje dźwignie na akcje Micosoftu 5:1 (co stanowi 20% wartości nominalnej). Dlatego zamiast 10 000 USD, potrzebujesz tylko 2 000 USD do zawarcia tej samej transakcji co w domu maklerskim.

Wady i zalety kontraktów CFDwady i zalety kontraktów CFD

Przewidujesz spadki cen? Kontrakty CFD są dla Ciebie

CFD dają możliwość zarabiania zarówno na wzrostach jak i spadkach cen.

Jeżeli uważasz, że cena instrumentu wzrośnie, kupujesz kontrakt CFD (zajmujesz pozycję długą, ang. Long). Osiągasz zyski w momencie kiedy cena rośnie.

Jeżeli uważasz, że cena instrumentu spadnie, sprzedajesz kontrakt CFD (zajmujesz pozycje krótką, ang. Short). Osiągasz zyski w momencie kiedy cena spada.

Przestrzegam – zyski zawsze idą w parze ze stratami. Jeżeli rynek ruszy się w niepożądanym przez Ciebie kierunku, poniesiesz stratę.

Weźmy przykład akcji firmy Microsoft. Jeżeli sądzisz, że ich cena wzrośnie, najzwyczajniej w świecie idziesz do brokera oferującego kontrakty CFD na te akcje, zakładasz rachunek oraz robisz depozyt. Po zapoznaniu się z platformą, otwierasz pozycje długą – kupujesz (buy) kontrakt CFD na akcje Microsoft i zyskujesz wraz ze wzrostami ich cen. Jeżeli ceny jednak spadną, uzyskasz stratę. Wysokość zysków oraz strat jest ściśle powiązana z użytym wolumenem transakcyjnym oraz wielkością ruchu, który wystąpi na rynku.

Szeroka gamma instrumentów w jednym miejscu

Na jakich rynkach można handlować za pomocą kontraktów CFD? Brokerzy prześcigają się w ilości oferowanej przez nich instrumentów. Przykładowo broker TopFX oferuje kontrakty CFD na ponad kilkaset różnych instrumentów. Wszystkie z nich są dostępne z użyciem dźwigni finansowej a dostępne rodzaje rynków to:

  • Waluty
  • Indeksy
  • Akcje
  • Surowce
  • Obligacje
  • Kryptowaluty

Lekcja 5: Czynniki wpływające na wyceny walut

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

BAA Training wchodzi do Polski z programem szkoleniowym Pilot Runway

BAA Training, wiodący międzynarodowy dostawca szkoleń lotniczych i spółka zależna Avia Solutions Group, największego na świecie dostawcy usług ACMI...

Podobne artykuły