piątek, 22 października, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Co to jest bitomat i jak się nim posługiwać?

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wraz z popularyzacją kryptowalut na świecie możemy zaobserwować znaczny rozwój kryptowalutowych bankomatów czy jak kto woli bitomatów. Z każdym dniem jest ich coraz więcej pomimo niekorzystnego trendu na cenie Bitcoina. Czym właściwie jest bitomat i do czego on służy?

Czym jest bitomat?

Rozwój cyfryzacji oraz popularyzacja kryptowalut rodzą coraz to nowsze wynalazki, które ułatwiają nam życie. Takim odkryciem okazały się bitomaty.

Bitomat to urządzenie działające na zasadzie bankomatu, z tą różnicą, że transakcje dokonujemy z użyciem kryptowalut. Za pomocą bitomatu wymienimy kryptowaluty na gotówkę oraz gotówkę na kryptowaluty. Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskaniem cyfrowych walut w szybki, a co najważniejsze anonimowy sposób, bitomat jest właśnie dla Ciebie.

Możemy je podzielić na takie, w których jedyną możliwością jest zakup kryptowalut oraz takie, gdzie można nie tylko kupić kryptowaluty, ale również je sprzedać.

Rozwój Bitomatów na świecie i w Polsce

Obecne zainteresowanie kryptowalutami ciągle rośnie. Do dnia dzisiejszego powstało 4335 bitomatów w ponad 70 krajach, a ta liczba stale wzrasta. Dzięki regulacjom prawnym faworyzującym wolny rynek, tylko w ciągu ostatnich 3 lat (2015-2018) liczba bitomatów wzrosła o ponad 600%.

Źródło: https://coinatmradar.com/charts/growth/

Największe zainteresowanie budzą bitomaty dwustronne, które dają większe możliwości aniżeli bitomaty, w których możemy tylko kupić kryptowaluty.

USA jest na chwile obecną największym potentatem bitomatów. Tylko na terenie tego kraju znajduje się ich ponad 2 000. Wynika to z regulacji prawnych, które są wdrażane w tym państwie. Stany Zjednoczone od zawsze optowały za wolnym rynkiem, co wynika chociażby z ich konstytucji.

Wypłacając oraz wpłacając gotówkę przez Bitomaty warto zwrócić uwagę na prowizje. Na chwilę obecną w Polsce różnice w prowizji pomiędzy bitomatami mogą nas zaskoczyć. Są miejsca gdzie kupimy kryptowaluty z prowizją rzędu 1.2% natomiast nietrudno natknąć się na Bitomat, który „skasuje” nas na ponad 5%. Poniżej zamieszczam prowizje trzech najbliższych mojej lokalizacji bitomatów.

Przed zrobieniem transakcji za pomocą Bitomatu polecamy sprawdzić prowizję u danego operatora i wybranie najtańszej opcji.

Mapa Polski posiada 30 miejsc w których można dokonać zakupu lub sprzedaży BTC. Są to głównie większe miasta m.in.:

  • Białystok 1 Bitomat
  • Katowice 1 Bitomat
  • Kraków 8 Bitomatów
  • Warszawa 16 Bitomatów
  • Szczecin 1 Bitomat
  • Gliwice 1 Bitomat
  • Wrocław 2 Bitomaty

Wady i zalety Bitomatów

Prawo, które daje zezwolenie na rozwój bitomatów jest jednocześnie dla nich największym zagrożeniem. Niepewność wynikająca z samego stosunku różnych państw do kryptowalut, normowania kwestii podatkowych, a także bezpieczeństwa związanego z korzystaniem z bitomatów sprawia, że ustawy mogą w bardzo szybkim tempie spowolnić rozwój tej dziedziny.

Kilka lat temu dodatkowym problemem związanym z bitomatami były wysokie prowizje pobierane od kupna/sprzedaży btc. Zdarzało się, że sięgały one nawet 15% wartości transakcji.

Źródło: https://coinatmradar.com/blog/bitcoin-atm-fees-2016-revision/

Istotną cechą bitomatów jest szybkość wymiany gotówki na BTC i odwrotnie w wielu miejscach o dowolnej porze.

Ważną zaletą Bitomatów jest anonimowość ich użytkowników. Żeby z nich korzystać nie potrzebujemy dowodu osobistego, karty bankomatowej oraz innych dokumentów wskazujących naszą tożsamość. Jedyne dane które musimy wprowadzić to numer telefonu na który przyjdzie potwierdzenie transakcji.

Czy Bitomaty są bezpieczne?

W związku z rozwojem technologii powstają również metody jej wykorzystania do celów przestępczych. Około pół roku temu w sieci zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży oprogramowania wraz z kartą płatniczą, które gwarantuje dostęp do Bitomatu oraz dokonanie nieautoryzowanej i jednorazowej transakcji BTC. Cały osprzęt pojawił się jako oferta sprzedaży na jednej witrynie znajdującej się w „darknecie”. Za pomocą karty oraz programu, twórca gwarantował możliwość wybrania z bitomatu jednorazowych i nieautoryzowanych wypłat w kwocie około 33 tys złotych. Sprzęt, umożliwiający całkowitą anonimizację został wystawiony za kwotę około 75 tys złotych.

Oferta złośliwego oprogramowania rozeszła się w tak szerokim gronie, że doszła do samych producentów urządzeń. Firma General Bytes oficjalnie odniosła się do powyższego oprogramowania informując, że złośliwe oprogramowanie nie działa i wzbudza panikę wśród uczciwych użytkowników bitomatów, a sprzedawca zarabia na tym pieniądze wypełniając znamiona popełnienia przestępstwa oszustwa.

General Bytes sprawdziła i przeanalizowała konstrukcję bitomatów oraz ich zabezpieczeń. Według jej oficjalnych informacji, poziom zabezpieczenia oraz systemów antykradzieżowych w bankomatach działających na podstawie BTC jest niezaprzeczalnie większy, niż w przypadku tradycyjnego bankomatu.

Bezpieczeństwo gwarantują między innymi liczne audyty i testy bitomatów, aktualizacja oprogramowań oraz większe rozproszenie BTC w stosunku do tradycyjnej waluty.

Jak używać bitomatu?

Aby kupić kryptowaluty za pomocą bitomatu należy namierzyć najbliższą lokalizację takiej maszyny. W tym celu możemy użyć strony https://coinatmradar.com/. Dla osoby, która pierwszy raz spotyka się bitomatem, przeprowadzenie transakcji może być lekko kłopotliwe. Zapewniamy jednak, że to nic trudnego. Obsługa bitomatu zbliżona jest do korzystania z bankomatu. Ogólna procedura kupna kryptowalut wygląda w ten sposób:

  • Podajemy nasz adres portfela (lub skanujemy kod QR) gdzie mają być przesłane kryptowaluty
  • Wkładamy do bitomatu gotówkę
  • Potwierdzamy transakcję

W momencie potwierdzenia operacji, kryptowaluty zostaną wysłane na podany portfel kryptowalutowy.

Jak wypłacić gotówkę z bitomatu?

Wypłata gotówki z Bitomatu nie powinna przysporzyć nam większych problemów.  Aby wypłacić pieniądze należy najpierw  określić kryptowalutę oraz jej ilość, którą chcemy zamienić na gotówkę do wypłaty. Bitomat wygeneruje nam druk z numerem do dokonania przelewu kryptowaluty oraz kodem QR.

Gdy kryptowaluta zostanie już przelana, należy podejść z wygenerowanym wcześniej kodem QR do bitomatu i wypłacić gotówkę.

Podsumowanie

Warto odnotować, że rynek bitomatów rozwija się w zawrotnym tempie pomimo obecnej bessy na kryptowalutach, co jest pozytywnym sygnałem dla entuzjastów walut cyfrowych. Jak widać fundamenty kryptowalut rosną w siłę co daje szansę na nadejście kolejnej hossy.

Coraz więcej osób interesuje się kryptowalutami oraz rozwojem technologii. Samo hasło „Bitcoin” w 2018r. było jednym z najczęściej wyszukiwanych słów w Google w USA i Wielkiej Brytanii.  Wszystko wskazuje na to, że rynek bitomatów w Polsce będzie się rozwijać w  co najmniej takim tempie, w jakim rozwija on się w Europie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły