poniedziałek, 6 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czy gołębi Fed to wszystko czego potrzeba do kontynuacji hossy na S&P500?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Styczeń okazał się najlepszym miesiącem dla amerykańskiego parkietu od ponad trzech dekad. Optymizm inwestorów wynikał z lepszego od oczekiwań sezonu na wyniki kwartalne oraz zmiany retoryki Rezerwy Federalnej, która wydaje się wycofywać z planów podwyżek stóp procentowych. Czy mamy szansę na kontynuację odbicia rynków w lutym?

Gołębi Fed skutkuje powrotem rynkowych byków

Z jednej strony mamy bardziej elastyczne podejście Rezerwy Federalnej, która jest nie tylko gotowa do zmiany ścieżki podwyżek stóp procentowych, ale również do planów redukcji swojej sumy bilansowej (program QT – Quantitative tightening). Program ten jest prowadzony od października 2017 roku i jest odwrotnością programu QE. Po krótce, QT ma na celu zmniejszenie podaży pieniądza, a Fed ostatnio przyznał, że jest gotowy zakończyć program QT wcześniej niż oczekiwano.

Takie gołębie połączenie to klarowny sygnał z Fedu. Największymi wygranymi tego komunikatu były rynki wschodzące, z indeksem WIG20 na czele.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Rynek uwierzył, że Fed nie podniesie stóp w tym roku. Proszę zerknąć na poniższy wykres:

Źródło: https://www.cmegroup.com/trading/interest-rates/countdown-to-fomc.html

Rynek wycenia, że w dniu dzisiejszym istnieje prawdopodobieństwo rzędu 88,5%, że do grudnia 2019 roku zostaniemy na tym samym poziomie stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo to mocno poszło do góry względem 28 stycznia (72,5%) oraz 4 stycznia (69,7%).

Obecnie istnieje większa szansa na to, że Fed obniży stopy procentowej (11,1% szansy na spadek o 25 pb) aniżeli zdecyduje się na podwyżkę. Rynek w ogóle nie bierze takiego scenariusza pod uwagę (!).

Czy gołębi Fed to wszystko czego potrzeba do kontynuacji hossy?

Z drugiej strony trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego tak naprawdę Fed zmienia swoją retorykę? Czy to nie aby sygnał, że światowa gospodarka ma się gorzej, a globalny wzrost mocno wyhamuje?

Rynek jest przyzwyczajony do jednego, bardzo prostego scenariusza. Gołębi Fed = wzrosty na rynkach akcyjnych. Było tak przez 10 lat to czemu teraz ma być inaczej? A jednak….

Może się okazać, że podjęte środki przez Fed nie wystarczą do trwałego odbicia, a styczniowe wzrosty okażą się jedną wielką pułapką.

Zapewne niewielu z was była już na rynku w 2007 roku ale warto przypomnieć, że Fed na przełomie lat 2006/2007 zdecydował się na wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych.

Chyba nikomu nie muszę tłumaczyć jak to się skończyło? Warto zobaczyć jak wyglądały notowania S&P500 w tamtym okresie:

Źródło: https://www.tradingview.com/chart/?symbol=CME%3ASP1!

Rynek zdołał utrzymać się jeszcze ponad rok ponad powierzchnią po ostatniej podwyżce stóp procentowych. Ostateczny nokaut został zaliczony po teście średniej kroczącej SMA-250.

S&P500 nadal w trendzie spadkowym

Główny nurt w którym cena podąża od września ubiegłego roku jest nadal spadkowy. Styczniowe odbicie wpisuje się w korektę tego ruchu. Patrząc na wykres z perspektywy dni lub tygodni doskonale widać, że cena stale buduje coraz niższe dołki i szczyty. Dodatkowo cały czas znajdujemy się poniżej 250-sesyjnej średniej kroczącej.

Od grudniowego minimum, cena indeksu S&P500 odbiła już o ponad 16% bez żadnej większej korekty. Dotarliśmy do zniesienia 61.8% całej fali spadkowej i to właśnie tutaj będzie rozgrywać się batalia o dalsze losy indeksu S&P500. Dopóki znajdujemy się poniżej wartości SMA-250, istnieje uzasadnione ryzyko że rynek powróci do swojego trendu spadkowego.

Gołębi Fed znalazł się już w cenach. Jeżeli rynek miałby kontynuować ruch wzrostowy, ubiegły piątek zakończyłby się potężnym wzrostem (dobre dane NFP).

Podsumowując, marchewka pod postacią gołębiego Fedu została już zdyskontowana. Z wykresu widać w jaki sposób cena respektuje średnią SMA-250 jako poziom oporu i wsparcia. W drugiej połowie 2018 roku średnia ta pełniła funkcje wsparcia, teraz jest oporem. Proszę zauważyć, że nie jest to “sztywny” poziom, gdzie jeśli cena go dotknie to automatycznie powinno zawrócić. Jest to bardziej strefa o podwyższonym ryzyku.

Pamiętajcie też o nastrojach panujących na rynku. W maju 2008 roku nikt nie wymachiwał białą flagą na lewo i prawo krzycząc przy tym, że kryzys jest blisko. Teraz rynek jest rozgrzany gołębim Fedem więc nastroje wśród inwestorów są, powiedziałbym, euforystyczne. Pozostaje jeszcze kwestia sprawienia, że wszyscy uwierzą w te wzrosty i scenariusz na spadki mamy gotowy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły