piątek, 10 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Comp podwyższył prognozę zysku EBITDA w 2023 r. – akcje zwyżkują

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W piątek po zamknięciu sesji spółka Comp przekazała w oficjalnym komunikacie, że aktualizacja parametrów strategii “COMP 2025” zakłada podniesienie szacunkowego wyniku EBITDA na 2023 rok do poziomu około 110 milionów złotych.

Ponadto, Comp poinformował też o zmianie modelu sprzedaży usług dodanych na wielofunkcyjnych urządzeniach fiskalnych realizowanych w ramach rozwiązania M/platform. Informacje te wywołały wzrost popytu na akcje Comp. W efekcie ich kurs zyskuje dziś ponad 4%.

Szacunkowy zysk EBITDA Comp na 2023 r. podniesiony do 110 mln zł Rynek giełdowy

W opublikowanym w piątek oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że Comp “podnosi prognozę raportowanego szacunkowego wyniku EBIDTA na ten rok do poziomu około 110 milionów złotych oraz potwierdza plany uzyskania docelowego poziomu zadłużenia, obniżając jego maksymalną wartość do poziomu około 1,35 x EBIDTA na koniec obecnego roku”.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W komunikacie napisano też, że “oznacza to plan wygenerowania około 40 milionów złotych środków pieniężnych tylko w bieżącym kwartale. Środki te zostaną wykorzystane na zmniejszenie zadłużenia finansowego netto o około 30 milionów złotych i wypłatę powyżej 11 milionów złotych w kończącym się właśnie skupie akcji własnych”.

Warto dodać, że już pod koniec października Comp podniósł szacunkowy wynik EBITDA w 2023 roku do około 100-105 milionów złotych, z minimum 95 milionów PLN przewidzianych w strategii COMP 2025 Next Generation.

Comp zmienia model sprzedaży usług dodanych opartych na technologii M/platform

Ponadto, bazując na przeglądzie linii produktowych i analizie rynkowej – o której spółka informowała 29 września – oraz na zawarciu porozumienia z Grupą Eurocash 14 grudnia, zarząd spółki podjął decyzję o dalszym rozwoju usług dodanych opartych na technologii M/platform wyłącznie w ścisłej współpracy ze strategicznymi partnerami, liderami danego segmentu rynku, posiadającymi własne centra dystrybucyjne oraz silnie rozwinięte sieci sklepów.

W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że “taki ruch oznacza realizację strategii COMP 2025 Next Generation, o której mowa w raporcie bieżącym nr 29/2022 z dnia 29 lipca 2022 roku dotyczącej sprzedaży usług na urządzeniach wielofunkcyjnych, w kierunku mocniejszego wykorzystania wieloletnich budżetów klientów i osiągnięcia dużej konwersji wzrostu przychodów na wzrost EBITDA”.

W raporcie napisano także, iż “w Polsce takim liderem FMCG, w największym segmencie rynkowym handlu detalicznego jest Grupa Eurocash i razem z nią Comp będzie dalej intensywnie rozwijać usługi dodane związane z promocjami i danymi transakcyjnymi realizowane na urządzeniach fiskalnych, rozszerzając ich krąg dodatkowo o obsługę infrastrukturalną płatności i e-paragonów, których znaczenie w całości naszych przychodów abonamentowych będzie istotnie rosło w najbliższych latach”. Umowa

Spółka poinformowała ponadto, że “model ten został sprawdzony, a ostatnie porozumienie z Grupą Eurocash jest kolejnym etapem zacieśniania relacji biznesowych, na bazie bardzo korzystnych dla obu spółek doświadczeń w 2023 roku”.

Dlaczego Com decyduje się na realizację współpracy strategicznej wyłącznie z liderami rynku?

Warto dodać, że w ostatnim okresie Comp realizował jednocześnie dwa modele – i model współpracy strategicznej z liderami rynku okazał się bardziej efektywny, co miało wpływ na poprawę naszej marży oraz przepływów finansowych ze sprzedaży usług organizacji promocji i transmisji danych, przy minimalizacji ryzyka działalności i optymalizacji zaangażowania kapitału pracującego.

Z tego powodu Comp zapowiedział, że w przyszłości wobec silnego trendu rozwoju sieci sklepów, w tym sieci franczyzowych model ten nie tylko będzie bardziej efektywny – ale stanie się praktycznie jedynym możliwym.

Oznacza to zaprzestanie przez Comp działania na rynkach zagranicznych w zakresie realizacji projektu M/platform rozwijającego w poprzednim modelu usługi dodane na urządzeniach fiskalnych oraz zaprzestanie rozwoju M/store – części usług dodanych przeznaczonych głównie dla dystrybutorów, producentów oraz sklepów niezależnych.

W komunikacie wskazano, że “zmiana modelu oznacza większą i bardziej rentowną sprzedaż usług abonamentowych. Zakontraktowanie wszystkich usług abonamentowych związanych z urządzeniami wielofunkcyjnymi na najbliższe 4 lata (2024-2027) wzrosło od początku roku o około 50% do kwoty przychodów powyżej 90 milionów złotych”.

Spółka podkreśliła też, że “wyżej wymienione decyzje są zgodne ze strategią COMP 2025 Next Generation i mają pozytywny wpływ – już od tego roku – na parametry operacyjne oraz przepływy pieniężne”.

W komunikacie wyjaśniono ponadto, że “model strategicznej współpracy z partnerem rynkowym w omawianym zakresie ograniczy inwestycje i ryzyko związane z budowaniem własnej pozycji, wzmacniając plany realizacji naszych celów, w tym przede wszystkim rosnących wartości EBIDTA i poziomu transferu do końca strategii COMP 2025 Next Generation”.

Akcje mocno w górę

Powyższy komunikat spółki został bardzo dobrze przyjęty przez inwestorów. Mało tego, wywołał on nawet wzmożony popyt na akcje Comp. W efekcie ich kurs rośnie dziś o 4,3%, osiągając tym samym najwyższą wartość od lutego 2020 roku.

Wykres akcji Comp

O spółce

Comp to założona w 1990 roku w Warszawie spółka specjalizująca się w rozwiązaniach dedykowanych dla handlu i usług oraz rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa IT, sieciowego i kryptografii..

Comp buduje też pozycję największego producenta urządzeń fiskalnych w Polsce i w Europie. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w styczniu 2005 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły