sobota, 27 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Co wyborami w Wielkiej Brytanii? Kurs funta wciąż poniżej granicy 5,00 PLN

Polecane

Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecieńhttps://www.xtb.com/pl
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium.

Kolejne głosowanie, kolejna przegrana – tak na razie wygląda przygoda premiera Johnsona z brytyjskim parlamentem, w którym teoretycznie powinien mieć większość. Złośliwi mogliby powiedzieć, że tak kończy się buta i arogancja. Być może dziś przekonamy się, czy na początku grudnia w Wielkiej Brytanii dojdzie do przyspieszonych wyborów. Tymczasem na Wall Street notujemy kolejne historyczne maksima, tuż przed posiedzeniem Fed.

Przegrane głosowanie o rozpisanie wcześniejszych wyborów

Wczorajsze głosowanie ws. przyspieszonych wyborów było niemal skazane na porażkę – rząd potrzebował 2/3 głosów w parlamencie, a wobec oporu Partii Pracy było jasne, że takiej większości nie będzie. Premier Johnson chciałby wyznaczenia wyborów na 12 grudnia, co pozwoliłoby mu na jeszcze jedną próbą ratyfikacji umowy Breixtowej w parlamencie i być może wyjście z UE jeszcze przed wyborami. Dla wyborców miałby jasny przekaz – zobaczcie, obiecałem Brexit i go dostarczyłem, wybierzcie mnie na kolejną kadencję. Dziś Johnson będzie próbował innego triku – krótszej wersji ustawy, która wymaga jedynie zwykłej większości. Przy poparciu Liberalnych Demokratów oraz SNP ten plan mógłby się udać.

Problem w tym, że to kompletnie nie na rękę opozycji, która chce kolejnej kampanii odnośnie tego, czy warto zostać w UE. Dlatego wspomniane partie chcą wyborów 9 grudnia. Różnica wydaje się niewielka, ale jest bardzo istotna: w tym przypadku parlament musi być rozwiązany już w piątek, a to oznacza, że Johnson nie będzie w stanie choćby matematycznie ratyfikować porozumienia przed wyborami. Liberalni Demokraci i SNP chcą wtedy zdobyć głosy prowadząc kampanię za pozostaniem w UE obiecując odwołanie Art.50 lub przynajmniej drugie referendum. To jednak znowu kompletnie nie na rękę Johnsonowi, który będzie zapewne próbował innych rozwiązań, aby doprowadzić do wyborów na swoich warunkach.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Nowe rekordy na Wall Street

Tymczasem na Wall Street wczoraj odnotowaliśmy kolejne rekordy w przypadku dwóch kluczowych indeksów: S&P500 i Nasdaq100. Poza pompowaniem oczekiwań dotyczących „wstępnej fazy” porozumienia handlowego oraz jutrzejszym posiedzeniem Fed (gdzie oczekiwana jest trzecia w tym roku obniżka stóp) nie ma wiele argumentów za takim stanem rzeczy. Publikowane dane są regularnie rozczarowujące, jak choćby wczorajsze indeksy aktywności biznesowej w rejonach Dallas oraz Chicago. Wyniki kwartalne na Wall Street także w kratkę – wczoraj rozczarował Alphabet (Google), a zyski dla firm, które podały już raporty są na razie niższe niż rok wcześniej.

Dziś poza głosowaniem w Wielkiej Brytanii warto zwrócić uwagę na wskaźnik nastroju konsumentów w USA (godzina 15:00). O 9:10 euro kosztuje 4,2715 złotego, dolar 3,8533 złotego, frank 3,8706 złotego, zaś funt 4,9535 złotego.  

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły