środa, 1 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Analizujemy rynek NewConnect

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Rynek NewConnect skończył w tym roku 15 lat. Przez ten okres alternatywny system obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie bezdyskusyjnie zdołał zająć ważne miejsce na mapie polskiego rynku kapitałowego.

Wydaje się wprost, że przez te 15 lat, NewConnect nie tylko stał się swoistym przedsionkiem dla spółek, przygotowujących się do debiutu na głównym parkiecie GPW, ale także zbudował własną, rozpoznawalną i docenianą przez inwestorów markę.

Jak dziś wygląda kondycja rynku NewConnect? Czy w ostatnich latach akcje na nim zyskują czy może wprost przeciwnie – radzi on sobie coraz gorzej? Jakie spółki z tego alternatywnego parkietu giełdowego najmocniej przyciągają obecnie wzrok inwestorów? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Na początek jednak zaprezentujemy garść najważniejszych informacje dotyczących rynku NewConnect:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

NewConnect – podstawowe informacje NewConnect

NewConnect to zorganizowany rynek akcji prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu.

Charakteryzuje się mniejszymi wymogami ciążącymi na emitentach niż rynek główny GPW, w tym wszelkimi formalnościami oraz kosztami debiutu. NewConnect jest przeznaczony dla powstających bądź młodych małych i średnich przedsiębiorstw o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji, często w sektorach nowych technologii lub opartych na aktywach niematerialnych.

Specyfika rynku NewConnect powoduje, że inwestycje w akcje notowanych tam spółek są obciążone wyższym ryzykiem, ale jednocześnie pozwalają liczyć na większe stopy zwrotu.

NewConnect w liczbach

Pierwsza sesja na NewConnect odbyła się 30 sierpnia 2007 roku, notowanych było 5 spółek. Dziś na rynku NewConnect notowanych jest dokładnie 378 spółek, a ich łączna kapitalizacja przekracza 14 miliardów złotych – jest zatem wyraźnie mniejsza od największych spółek głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Warto również dodać, że rynek NewConnect stał się najważniejszym “dostawcą” debiutów na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Okazuje się bowiem, że od tej pory aż 75 spółek przeszło z NewConnect na główny rynek GPW.

Systemy notowań

NewConnect funkcjonuje w ramach tej samej infrastruktury technologicznej co rynek regulowany, a notowania odbywają się od poniedziałku do piątku w dwóch systemach:

  • Rynku kierowanego zleceniami, z udziałem animatorów rynku, z notowaniami ciągłymi, bądź jednolitymi z dwoma fixingami
  • Rynku kierowanego cenami, którego uczestnicy nie zawierają transakcji bezpośrednio między sobą, ale korzystają z pośrednictwa market makera. Obecnie żadna spółka nie jest jednak notowana w tym systemie.

NCIndex

Obecnie na rynku NewConnect wyliczany jest indeks giełdowy o nazwie NCIndex. Należy do klasy indeksów dochodowych, zatem przy wyznaczaniu jego wartości uwzględnia się nie tylko ceny wchodzących w jego skład akcji, ale też dywidendy i prawa poboru.

Datą bazową indeksu jest 30 sierpnia 2007. NCIndex obejmuje wszystkie spółki notowane na rynku NewConnect.

GPW i NewConnect – różnice

Główna różnica między rynkiem NewConnect a warszawską Giełdą Papierów Wartościowych wynika z kryteriów, jakie musi spełnić emitent, aby wprowadzić akcje na dany rynek giełdowy.

W pierwszym przypadku podstawowym warunkiem wprowadzenia akcji do obrotu jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu dopuszczeniowego, zawierającego właściwe dla danego wprowadzenia (oferty) informacje.

Na podstawie dokumentu dopuszczeniowego spółka musi spełniać następujące kryteria:

  • Spółka musi funkcjonować, jako spółka akcyjna
  • Okres funkcjonowania spółki – spółka musi zamieścić w dokumencie informacyjnym sprawozdania finansowe za ostatni rok obrotowy i sprawozdania te muszą być zbadane przez biegłego rewidenta (w przypadku przekształcenia formy prawnej – funkcjonowanie np. w formie sp. z o.o. zalicza się do tego okresu)
  • W stosunku do emitenta brak jest postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych
    Nominał akcji musi wynosić co najmniej 0,10 PLN
  • Minimalna wartość kapitału własnego jest na poziomie minimum 500 000 złotych (przy czym do kapitałów można wliczyć środki z przeprowadzonej przed debiutem na rynku NewConnect emisji akcji)
  • Odpowiednie rozproszenie akcji – co najmniej 15% akcji wprowadzanych musi być w rękach nie mniej niż 10 inwestorów mających każdy nie więcej niż 5% w głosach spółki (“inwestorów mniejszościowych”).

Minimalna kapitalizacja rynkowa

Natomiast na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mogą znaleźć się podmioty, których kapitalizacja rynkowa (rozumiana, jako iloczyn liczby wszystkich akcji emitenta i prognozowanej ceny rynkowej) wynosi co najmniej 60 milionów złotych albo równowartość w złotych 15 milionów euro (z wyjątkiem emitentów, których akcje co najmniej jednej emisji były przez okres co najmniej 6 miesięcy przedmiotem obrotu na innym rynku regulowanym lub na NewConnect, których kapitalizacja może wynosić co najmniej 48 milionów złotych albo równowartość w złotych co najmniej 12 milionów euro).

Rozproszenie akcji

Ponadto drugim istotnym kryterium, które wyróżnia te dwa rynki jest kryterium rozproszenia akcji. Akcje mogą być dopuszczone do obrotu giełdowego na GPW, o ile w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy uprawniony jest do wykonywania mniej niż 5% głosów na walnym zgromadzeniu emitenta, znajduje się co najmniej: 15% akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu giełdowego, oraz 100 tysięcy akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu giełdowego o wartości równej co najmniej 4 milionów złotych albo równowartości w złotych równej co najmniej 1 miliona euro, liczonej według ostatniej ceny sprzedaży lub emisyjnej.

Jak obecnie wygląda kondycja rynku NewConnect?

Nie jest żadną tajemnicą, że przez minione 15 lat na rynku NewConnect zdarzały się liczne bankructwa i wykluczenia. Mimo wszystko w przypadku 59% notowanych na niej dziś spółek, kapitalizacja od dnia debiutu wzrosła. Na początek przyjrzyjmy się jednak indeksowi NCIndex, gdyż to on daje ekspozycje na cały ten alternatywny parkiet giełdowy GPW.

Zacznijmy od tego, że rynek NewConnect znajdował się w tendencji wzrostowej od początku 2019 roku. Co więcej, jego zwyżka znacząco przyspieszyła w drugiej połowie marca 2020 – bezpośrednio po krachu wywołanym pandemią COVID-19.

Wzrosty były kontynuowane jeszcze przez cztery miesiące. Ostatecznie swoje historyczne maksimum NCIndex osiągnął 29 lipca 2020 roku. Wyniosło ono 630 punktów. Następnie rozpoczął się niestety długoterminowy trend spadkowy. Swoje dwuletnie minimum NCIndex osiągnął 6 lipca. Przyjęło ono wartość 283 pipsów.

Oznacza to, że w ciągu niecałych 24 miesięcy, rynek NewConnect przecenił się o szokujące 55%. Od połowy lipca NCIndex porusza się jednak w trendzie bocznym. Rozgrywana jest tutaj strefa konsolidacji, której ograniczeniami są poziomy 285 i 315 punktów. W tej chwili jego wartość oscyluje w granicach 302 pipsów.

Wykres NCIndex

Spojrzenie na największe spółki notowane na NewConnect

Dziś możemy zaobserwować już duże zróżnicowanie spółek notowanych na rynku NewConnect. Niektóre firmy to już stosunkowo duże podmioty z dojrzałym biznesem, stabilną kondycją finansową i znaczącymi przychodami.

Scope Fluidics

Podstawowe informacje

Największą obecnie spółką na alternatywnym parkiecie giełdowym GPW jest Scope Fluidics. To inkubator startupów technologicznych. Zapewnia on ramy prawne, finansowe, infrastrukturalne oraz krytyczne zasoby know-how po to, by projekty mogły przeobrazić się w firmy typu startup. Koncentruje swoją uwagę na diagnostyce i ochronie zdrowia.

Firma Scope Fluidics powstała w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Pracuje w ścisłej współpracy ze środowiskiem akademickim, łącząc punkt widzenia medycyny i przemysłu, co tworzy rozwiązania, które można efektywnie przełożyć na produkcję i które odpowiadają na faktyczne potrzeby w ochronie zdrowia.

Zachowanie kursu akcji

Od 2017 roku Scope Fluidics jest spółką notowaną na rynku NewConnect. Aktualnie to największy podmiot notowany na tym parkiecie – jego kapitalizacja prawie 540 milionów złotych.

Swój historyczny szczyt akcje Scope Fluidics osiągnęły 23 czerwca 2020 roku. Wyniósł on 269 złotych. Następnie spółka znalazła się w trendzie spadkowym, który trwał aż do połowy lipca bieżącego roku. Tegoroczne minimum kursu jej akcji wyniosło zaledwie 83 PLN.

Po osiągnięciu tej ceny doszło do odwrócenia trendu. Zwyżka akcji Scope Fluidics była bardzo gwałtowna. W efekcie, już 10 sierpnia ich kurs znalazł się na poziomie 240 złotych. Następnie rozpoczęła się korekta, po której akcje Scope Fluidics znalazły się w trendzie bocznym. W tej chwili ich kurs wynosi 198 złotych.

Wykres akcji Scope Fluidics

Columbus Energy

Podstawowe informacje

Columbus Energy to spółka z sektora energii odnawialnej. Założono ją w 2014 roku, a jej siedziba mieści się w Krakowie. Zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług z zakresu instalacji OZE. Columbus Energy wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach domów, sprzedawane w formie abonamentów.

Od 2016 spółka notowana jest na rynku NewConnect. Aktualnie Columbus Energy jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Jej usługi przeznaczone są głównie dla klientów indywidualnych, posiada jednak także ofertę dla firm i rolników (farmy fotowoltaiczne). Obecnie kapitalizacja spółki przekracza 494 miliony złotych.

Zachowanie kursu akcji

Wielka hossa akcji Columbus Energy rozpoczęła się w połowie 2019 roku. Trwała ponad rok. Ostatecznie 6 sierpnia 2020 roku spółka osiągnęła swoje historyczne maksimum. Kurs akcji wyniósł wtedy 112 złotych.

Następnie rozpoczął się potężny trend spadkowy. Cena konsekwentnie obniżała się aż do 1 lipca bieżącego roku. Osiągnięte wtedy dwuletnie minimum przyjęło wartość zaledwie 4.40 PLN.

Po osiągnięciu tej ceny doszło do odwrócenia trendu. Zwyżka akcji Columbus Energy była dość gwałtowna. W efekcie, już 25 lipca ich kurs znalazł się na poziomie 12.50 PLN. Następnie rozpoczęła się korekta, po której akcje spółki znalazły się w trendzie bocznym. W tej chwili ich kurs wynosi 7.19 PLN.

Wykres akcji Columbus Energy

 

Bloober Team

Podstawowe informacje

Bloober Team to polski, niezależny producent gier komputerowych z siedzibą w Krakowie. Spółka skupia się na tworzeniu mrocznych thrillerów i horrorów, skierowanych do wymagającego odbiorcy.

Produkty firmy dostępne są na całym świecie w cyfrowej dystrybucji. Spółka Bloober Team została założona w 2008 roku, a w czerwcu 2011 zadebiutowała na rynku NewConnect. Z kolei 16 lutego 2016 roku miała miejsce premiera najpopularniejszej gry studia – horroru Layers of Fear.

To produkcja, w której wcielamy się w obłąkanego malarza, starającego się dokończyć pracę nad dziełem swojego życia. Rozgrywka opiera się na przemierzaniu kolejnych lokacji domu, który zmienia się pod wpływem wizji artysty. Tytuł zyskał bardzo przychylne recenzje krytyków i do dziś uznaje się go za jedną z najstraszniejszych gier z gatunku horror w historii.

Aktualnie kapitalizacja Bloober Team wynosi niemal 355 milionów złotych.

Zachowanie kursu akcji

Tendencja wzrostowa akcji Bloober Team rozpoczęła się w drugiej połowie marca 2020 roku. Trwała ona ponad 1,5 roku – swoje historyczne maksimum akcje spółki osiągnęły dopiero 11 października 2021. Wyniosło ono 24.36 PLN.

Przez następne pięć miesięcy akcje Bloober Team znajdowały się w tendencji spadkowej. Ostatecznie ich tegoroczne minimum zostało odnotowane 24 lutego. Przyjęło wartość 13.12 PLN.

Następnie, po paru miesiącach poruszania się w trendzie bocznym, akcje spółki powróciły na początku sierpnia do trendu wzrostowego. Zwyżka wyhamowała jednak 20 października, po osiągnięciu poziomu 20.86 PLN.

Następnie doszło do trwającej 4 sesje korekty, po której akcje Bloober Team powróciły do trendu bocznego. W tej chwili ich kurs oscyluje w granicach 18.40 PLN.

Wykres akcji Bloober Team

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły