Amerykański dolar silniejszy w lutym. Analiza pary USD/CAD.

0

Waluta Stanów Zjednoczonych z dobrej strony zaprezentowała się w lutym. Amerykański dolar okazał się w zamykanym dziś miesiącu silniejszy od głównych walut. Dolar USA przeważył zatem m.in. nad dolarem kanadyjskim. Notowania pary walutowej USD/CAD wzrosły o ponad 2%. W jakim położeniu znajduje się Kanadyjczyk? Dziś, 28 lutego pojawia się analiza pary USD/CAD.

Dolar z USA silniejszy od Kanadyjczyka

Po słabym rozpoczęciu roku przyszedł czas na zmianę nastrojów  na rynku par walutowych z udziałem dolara (USD). Amerykański dolar okazuje się w lutym ogólnie silniejszy od pozostałych walut. Względem Kanadyjczyka, amerykańska waluta odrobiła w całości straty ze stycznia. W kończącym się dziś lutym wynik miesięczny opiewa na ponad 2%.

Odbicie na indeksie dolara

Siłę waluty USA podkreśla w lutym widoczne odbicie na indeksie dolara. Mijający miesiąc jest pierwszym od października, kiedy widoczny jest wzrost wartości indeksu dolara. Indeks odbił od okolic 100,50 i we wtorek, 28 lutego kończy zmagania miesięczne 4 punkty wyżej.

PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,7% w IV kwartale

Produkt krajowy brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych wzrósł o w skali roku 2,7% w IV kwartale 2022 roku. Z danych ujawnionych przez Biuro Analiz Ekonomicznych wiemy, że odczyt okazał się niższy, niż zakładano. Również wypadł gorzej od odczytu za poprzedni kwartał. Przypomnijmy tylko, że w trzecim kwartale 2022 roku gospodarka USA poszła w górę o 3,2%.

Gospodarka Kanady zatrzymała się w IV kwartale

Natomiast ze strony gospodarki Kanady odnotowano zatrzymanie wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2022 roku. Produkt krajowy brutto (PKB) nie zmienił się bowiem względem poprzedniego kwartału. Ponadto, jak podał urząd statystyczny Statistics Canada, w czwartej części roku zakończyła się passa pięciu kwartałów wzrostu. Warto dodać, że wynik PKB okazał się również niższy od prognozy Banku Kanady (BoC), która zakładała wzrost o 1,3%.

Notowania pary USD/CAD przy strefie oporu: 1,3650-1,3700 CAD

Rynek pary walutowej USD/CAD rozpoczął wzrost tak naprawdę w połowie lutego. Notowania dolara amerykańskiego do Kanadyjczyka zaczęły generować zyski z zakresu obszaru cenowego: 1,3305-1,3355 CAD. Wówczas rynek dobił do innej strefy: 1,3470-1,3520 CAD i walczył o jej przełamanie. To pojawiło się w czwartek, 23 lutego i przełożyło się na budowę kolejnego impulsu wzrostowego. Dzień później kurs USD/CAD dotarł w rejony istotnej strefy oporu: 1,3650-1,3700 CAD. Wszedł wówczas do tego przedziału, jednak Kanadyjczyk zorientował się w położeniu i nieco zrzucił dolara. Na niewiele się to zdało, gdyż dziś 28 lutego notowania pary USD/CAD znajdują się ponownie przy strefie oporu (1,3650-1,3700 CAD). Co pokazać może indeks w najbliższych dniach?

Scenariusz wzrostowy

Rynek zdaje się potrzebować większej siły do tego, aby przebić zakres oporu. Taka zebrana może zostać po drobnym zejściu i tutaj ważną rolę odegrałyby okolice 1,3580 CAD. Z tego miejsca notowania dolara wygenerowałyby wzrost i wylądowały na zakresie oporu. Pełne przełamanie strefy 1,3650-1,3700 CAD nadałoby impetu do kolejnego wzrostu i kurs USD/CAD mógłby sięgnąć 1,3800 CAD.

Kurs pary walutowej USD/CAD wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa USD/CAD 28.02.2023

Scenariusz spadkowy

Natomiast ostatnia reakcja w strefie oporu uzmysławia, że podaż jest w niej obecna. Jeżeli rynek wyhamuje w tym zakresie, należałoby liczyć się ze spadkiem. Na zasadzie schematycznego ruchu notowania powróciłyby do strefy wsparcia: 1,3470-1,3520 CAD.

Kurs pary walutowej USD/CAD spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa USD/CAD 28.02.2023

Podsumowanie

Na rynku walutowym kończy się drugi miesiąc 2023 roku. Inwestorzy szykują się do rozpoczęcia zmagań w marcu. Co przyniesie on parze walutowej USD/CAD? Czy dolar amerykański zdoła trwać w odbiciu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj