Nie jest żadną tajemnicą, że kariera w branży inwestycyjnej kojarzy nam się z ponadprzeciętnie wysokimi zarobkami i wieloma możliwościami rozwoju zawodowego. Nic więc dziwnego, że studia związane z ekonomią lub finansami i rachunkowością co roku cieszą się gigantycznym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.
Jak jednak zdobywać wiedzę o inwestowaniu i rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie? Jakie mamy tutaj ścieżki kariery? Przekonamy się poniżej:
Rozwijanie umiejętności z zakresu inwestowania – jaką drogę obrać?
Pierwsze kroki
Zacznijmy od tego, że rozwijanie naszego talentu finansowego w pewien sposób przypomina budowę satysfakcjonującej sylwetki poprzez treningi na siłowni. Trzeba zatem robić to regularnie i małymi porcjami.
Pierwsze, podstawowe zasady, których się nauczymy, będą podstawą do kolejnych, tych bardziej złożonych, aż w końcu świat inwestycyjny ukaże nam się w pełnym zakresie. Co ważne, jego elementy będą dla nas znacznie bardziej zrozumiałe niż dotychczas.
Podobnie, jak wspomniane ćwiczenia na siłowni, tak i rozwój talentu inwestycyjnego wymaga cierpliwości. Tak jak w czasie jednego sobotniego popołudnia nie da się wspaniale wyrzeźbić mięśni brzucha, tak samo w trakcie pojedynczego podejścia nikt nie stanie się drugim Warrenem Buffettem. Wiedzę należy przyswajać małymi porcjami, a kluczem do sukcesu jest regularność.
Ogromnie ważne jest także podejście do tematu – nie można traktować rozwoju umiejętności z obszaru inwestowania, jako przykrego obowiązku, który należy wykonać. To raczej wyprawa, w trakcie której odkryjemy obszary pełne skarbów ze świata finansów, które tylko na nas czekają, a ich przyswojenie zwiększy komfort naszego życia.
Skąd czerpać wiedze o inwestowaniu?
Warto tematowi inwestowania poświęcić odpowiednią ilość czasu – w tym celu należy “od deski, do deski” czytać każde materiały dotyczące inwestowania, zastanowić się nad ich przekazem i starać się samodzielnie wyciągać właściwe wnioski.
Na szczęście dziś w tym zakresie mamy naprawdę szeroki wybór możliwości. Rozwijać swoje umiejętności inwestycyjne możemy czerpiąc wiedzę z książek wydanych przez ekspertów, profesjonalnych blogów, branżowych portali, kanałów na YouTube dotyczących inwestowania czy nawet wykładów, prelekcji, konferencji i ogólnie wszelkiego rodzaju eventów, gdzie w rzeczywistości możemy spotkać osiągających sukcesy inwestorów oraz ekspertów, a także posłuchać na żywo, jaką wiedzę pragną przekazać.
Pracując ze swoim talentem inwestycyjnym nierzadko będzie trzeba również przeanalizować swoje nawyki, a następnie modyfikować je, co będzie wymagało czasu i wytrwałości. Warto także prześledzić biografie ludzi, którzy osiągnęli wielki sukces w zakresie inwestowania. Nie każdy z nich odziedziczył fortunę po rodzinie – zresztą, gdyby tak było, nie istniałoby popularne powiedzenie “od pucybuta do milionera”.
Niektóre osoby konsekwentnie (aczkolwiek mozolnie) budują swoją fortunę. Być może ich początki oznaczały podjęcie szkolenia z inwestowania bądź praktyki w jakimś funduszu inwestycyjnym?
Nie zapominaj o działaniach praktycznych
Na tym jednak nie koniec. Praca nad rozwijaniem swojego talentu inwestycyjnego to nie tylko czytanie branżowej literatury.
Istotna jest także nauka poprzez działanie. W tym celu warto nie tylko inwestować prywatnie, ale i ukierunkować swoją karierę zawodową na rozwój umiejętności z zakresu inwestowania.
Ścieżki kariery związane z branżą inwestycyjną
Doradca inwestycyjny
Doradca inwestycyjny to osoba oferująca doradztwo w zakresie inwestowania w papiery wartościowe. W praktyce, doradca inwestycyjny profesjonalnie doradza klientowi w kwestii budowania jego portfela aktywów. Przyjmuje się, że aby zbudować go i korzystać z usług doradcy należy posiadać przynajmniej 2 miliony złotych aktywów.
Co istotne, doradca inwestycyjny zajmuje się nie tylko doradztwem w zakresie budowania portfela aktywów, lecz także w zakresie inwestycji w instrumenty finansowe oraz zarządzaniem otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi czy ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.
W Polsce doradca inwestycyjny jest jednym z zawodów regulowanych na rynku finansowym. Osoba posiadająca licencję doradcy inwestycyjnego zgodnie z kodeksem spółek handlowych, może zostać wspólnikiem w spółce partnerskiej. Doradcy inwestycyjni zrzeszają się w Związku Maklerów i Doradców.
Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, nie być skazanym pełnomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo skarbowe, przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi, mieniu czy papierami wartościowymi, korzystać z pełni praw publicznych oraz zdać egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Wspomniany egzamin składa się z trzech części. Opłata za każdy z etapów wynosi 500 złotych.
Ścieżki kariery doradcy inwestycyjnego
Ścieżka kariery doradcy inwestycyjnego nie jest jednolita. Zazwyczaj osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie, zatrudnione są w różnego typu firmach, świadczących usługi finansowe. Są to z reguły biura maklerskie, brokerzy, banki, fundusze inwestycyjne i emerytalne czy fundusze typu private equity.
Każdy doradca inwestycyjny może również prowadzić własną działalność gospodarczą, zostając tym samym niezależnym specjalistą. Niemniej jednak na taki krok zwykle decydują się osoby, które mają już pewne doświadczenie zawodowe i grupę stałych klientów, których aktywami finansowymi zarządzają.
Makler giełdowy
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zawód maklera giełdowego. To osoba, którą ogólnie można opisać, jako pośrednika wszelkich transakcji kupna-sprzedaży towarów, usług i papierów wartościowych.
Może on pracować na giełdzie i wówczas realizuje on zlecenia oraz kontroluje poczynania innych maklerów zatrudnionych w bankach oraz funduszach inwestycyjnych, a także biurach i domach maklerskich.
Tego typu maklerzy mają natomiast za zadanie pozyskiwać nowych klientów, kontaktować się z nimi oraz opiekować przekazanymi zleceniami zanim te zostaną ostatecznie wprowadzone na giełdę.
Makler giełdowy pracujący w biurze informuje także klienta o sytuacji rynkowej, jego zasobach inwestycyjnych oraz w niektórych przypadkach doradza, w jakie akcje warto ulokować pieniądze. To także on przekazuje dalej polecenia klienta do maklera pracującego na giełdzie.
Jak zostać maklerem papierów wartościowych?
Aby zostać maklerem giełdowym nie trzeba nawet ukończyć żadnych studiów wyższych, choć oczywiście preferowane jest wyższe wykształcenie ekonomiczne. W praktyce wymagane jest jedynie minimum średnie wykształcenie, znajomość przynajmniej jednego języka obcego oraz posiadanie zaświadczenia o niekaralności.
Do wykonywania zawodu maklera giełdowego, niezbędny jest jednak certyfikat, przyznawanego na podstawie zdanego egzaminu maklerskiego, który jest przeprowadzany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Odbywa się on raz lub dwa razy w roku w zależności od ilości chętnych, opłata za przystąpienie wynosi 500 złotych za egzamin zwykły i 150 PLN za uzupełniający.
Egzamin maklerski wymaga od kandydatów umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych oraz wiedzy z zakresu regulacji prawnych.
Ścieżka kariery maklera nie jest zbyt długa i skomplikowana. Początkowo, po uzyskaniu certyfikatu, znajdziemy zatrudnienie, jako asystent maklera. Następnie, maksymalnie po roku, znajdziemy już pracę, jako pełnoprawny makler papierów wartościowych.
Trader
Traderzy zawodowi to zdyscyplinowani i zaangażowani uczestnicy rynków zatrudnieni w instytucjach finansowych lub branżowych, którzy zawierają transakcje kupna i sprzedaży aktywów lub instrumentów pochodnych na giełdach papierów wartościowych, giełdach towarowych lub rynku Forex – za pieniądze instytucji, dla których pracują.
Traderzy z reguły są zatrudnieni w funduszach inwestycyjnych, bankach lub firmach prop tradingowych. Od osób, które chciałyby rozpocząć karierę w tej dziedzinie oczekuje się przede wszystkim zdolności analitycznych, umiejętności wyciągania wniosków i obserwacji otoczenia makroekonomicznego. Chociaż większość traderów to absolwenci ekonomii, to wyższe wykształcenie nie jest bezwzględnie wymagane.
Jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie? Osoba bez doświadczenia, która dołącza do zespołu, jako trainee trader, czeka na początku wiele szkoleń teoretycznych i praktycznych, które przygotowują ją do handlu na prawdziwej giełdzie. Pod okiem doświadczonych managerów można zdobyć nowe umiejętności i dowiedzieć się, w jaki sposób samodzielnie wypracować odpowiednią strategię, aby osiągnąć zysk.
Z pozycji trainee tradera droga awansu wiedzie przez kolejne stanowiska: junior, senior i expert trader, które są zależne od doświadczenia pracownika oraz od jego realnego stażu pracy.