Wzrost cen kruszców trwa. Przegląd rynku złota, srebra i platyny.

0

W kolejną środę, 16 listopada przyglądamy się rynkom głównych metali szlachetnych. Nadal trwa wzrost cen najpopularniejszych, rynkowych kruszców. Najwięcej w ostatnich dniach zyskało złoto. Notowania złota skoczyły w ciągu tygodnia o blisko 4%. Tempo wzrostów zwolniła natomiast platyna. Kurs srebra dziś (16.11) w godzinach wieczornych utrzymuje się poniżej 21,50 dolarów za uncję. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd rynku złota, srebra i platyny.

Skok notowań metali po odczycie inflacji w USA

W zeszłym tygodniu, w czwartek 10 listopada ukazał się odczyt inflacji w USA. W Stanach Zjednoczonych ceny spadły czwarty miesiąc z rzędu. Ponadto inflacja okazała się niższa, niż zakładano. Wynik wywołał optymizm u inwestorów na całym świecie. Pozytywne nastroje widoczne były również na rynkach głównych metali szlachetnych. Tego dnia główne kruszce odnotowały znaczny skok notowań.

Kruszce korzystają na tańszym dolarze

Notowania głównych metali szlachetnych podawane są w odniesieniu do amerykańskiego dolara. Waluta zwana potocznie „zielonym” w ostatnim czasie traci. Presja na drogiego dolara ustąpiła i z tego korzystają m.in. rynki znanych kruszców.

Warto również wspomnieć o indeksie dolara. Wskaźnik obrazuje siłę waluty wobec koszyka pozostałych głównych, światowych walut. Na przestrzeni ostatniego tygodnia indeks dolara obniżył się o blisko 4%.

Złoto walczyło z oporem, pojawi się cofnięcie?

Jak wspomnieliśmy główne metale szlachetne, szczególnie zyskały w czwartek, 10 listopada. Tego dnia notowania złota przebiły się przez strefę cenową: 1730-1739 USD. W kolejnych dniach kontynuowany był ruch wzrostowy. Dopiero dziś, w środę 16 listopada złoto odpuściło zyski. Warto zauważyć, że notowania w ostatnich godzinach zderzyły się z oporem, który określony jest przedziałem cenowym 1783-1792 USD.

Złoto z głównych metali szlachetnych wypadło w omawianym czasie najlepiej. Środowe godziny wieczorne pokazują, że na przestrzeni tygodnia notowania złota wzrosły o blisko 4%.

Scenariusz spadkowy

Złoto ma sposobność do tego, aby w najbliższych dniach postawić na cofnięcie. Rynek dziś odbił się już od strefy wspomnianego oporu (1783-1792 USD). Jednak przed większym zejściem, jeszcze raz postawić może wejść do obszaru oporu. Ruch spadkowy mógłby być budowany na zasadzie impuls-korekta-impuls. Potencjalnym celem byłby okolice 1740 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 16.11.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak należy wziąć pod uwagę możliwość, w której notowania ustabilizowały się w rejonach oporu (1783-1792 USD). W takim wypadku stabilizacja połączona z widoczną przewagą popytu, stanowiłaby podstawę dla wzrostu. Rynek mógłby podjąć się przebicia poziomu 1800 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 16.11.2022

Notowania srebra bez utrzymania powyżej 22,00 dolarów

Również srebro zyskało na wartości od ostatniej środy (09.11). Najwyżej notowania srebrnego kruszcu sięgnęły okolic 22,25 dolarów za uncję. Jednak srebro nie okazało się na tyle silne, aby utrzymać się powyżej poziomu 22,00 USD. Dziś, 16 listopada w godzinach wieczornych rynkowe srebro kosztuje w okolicach 21,45 dolarów za uncję.

Scenariusz spadkowy

Rynek srebra ma potencjał do tego, aby w najbliższym czasie wykonać korektę. Taki ruch mógłby rozpocząć się od zejścia poniżej poziomu 21,20 USD (oznaczony na wykresie). Następnie na zasadzie re-testu jego okolic od dołu, rynek skierowałby się na niższe zakresy. Prawdopodobnym wydaje się powrót srebra do strefy wsparcia: 20,40-20,65 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 16.11.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak opisane wyżej zejście poniżej poziomu 21,20 dolarów wiązać się może z chęcią sprawdzenia średniej. Rynek wówczas szybko zorientowałby się w sytuacji i postawił na odrobienie. Utrzymanie okolic rejonu cenowego 21,20 USD grać będzie wówczas kluczową rolę. Z tego zakresu wygenerowane mogłoby zostać podejście pod 22,20 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 16.11.2022

Kurs platyny dalej powyżej 1000 USD

Platyna w ujęciu ostatniego tygodnia również zyskała. Warto dodać, że w czwartek, 10 listopada kurs platyny okazał się najwyższy od marca. Jednak od kolejnego dnia (11.11) platyna zaczęła tracić, osiągając najpierw szczyt (okolice 1060 USD). Obecnie platyna notowana jest w okolicach 1007 dolarów za uncję. Tym samym w dalszym ciągu kurs platyny oscyluje powyżej pełnego poziomu 1000 USD. Czy taki stan się utrzyma również w najbliższych dniach?

Scenariusz spadkowy

Platyna postawić może w kolejnych dniach na głębsze cofnięcie. Dobrze byłoby jednak przed takim ruchem zobaczyć podbicie. Takie polegałoby na krótkim podbiciu i zejściu poniżej 1000 dolarów za uncję. Następnie przełamanie zakresu wsparcia 999-1007 USD stanowiłoby podstawę do spadku. W grę wchodziłby powrót do 970 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 16.11.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak zakres obecnego wsparcia (999-1007 USD) nie został jeszcze zanegowany, a wręcz trzyma rynek. Jeżeli platyna zdoła ustabilizować się w obecnych rejonach, warto będzie rozważyć ruch wzrostowy. Każdorazowy re-test obecnego wsparcia od góry świadczyć będzie na korzyść podejścia pod 1030 dolarów za uncję.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 16.11.2022

Podsumowanie

Rynki metali szlachetnych po ostatnio dobrym okresie mogą wykonać korektę. Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak rynki złota, srebra i platyny zachowają się wobec podanych zakresów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj