poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wydarzenia z życia spółek. Przegląd informacji 16.03.2023

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Już w trzeci czwartek marca spoglądamy na wiadomości, które napłynęły od spółek giełdowych z całego świata. O czym informowały znane przedsiębiorstwa w ostatnich dniach? Jakie wydarzenia szczególnie wzbudziły zainteresowanie akcjonariuszy i inwestorów? W dniu 16.03.2023 zapraszamy na przegląd informacji prasowych.

Moderna ogłasza zwiększenie zatrudnienia

Amerykański firma farmaceutyczna Moderna (NASDAQ:MRNA) poinformowała w piątek, 10 marca o rozszerzeniu swojej obecności w USA. W komunikacie wytłumaczono, że poszerzenie oznacza „obecność korporacyjną na Zachodnim Wybrzeżu z nowymi biurami w południowym San Francisco w Kalifornii i Seattle w stanie Waszyngton”. Przy tym firma podała, że planuje zatrudnić ogólnie około 2000 nowych pracowników. „Moderna inwestuje, aby w pełni zrealizować naszą ambicję osadzenia technologii we wszystkim, co robimy. Budując rozwiązania technologiczne, które umożliwiają przełomowe rozwiązania biznesowe, naukowe i kierowane przez ludzi, będziemy nadal wywierać pozytywny wpływ na ludzi, którym służymy” – skomentował jeden z dyrektorów Moderny

FDIC przejmuje Silicon Valley Bank

Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) ogłosiła w piątek (10.03), że zamknęła Silicon Valley Bank (SVB). Decyzja podjęta została, gdyż SVB nie zdołało pozyskać kapitału na zażegnanie kryzysu. W celu chronienia deponentów FDIC utworzyło Deposit Insurance National Bank of Santa Clara, do którego przeniosła wszystkie ubezpieczone depozyty SVB. Porażka SVB jest największą od czasu kryzysu z 2008 roku. Jednak biorąc pod uwagę wielkość aktywów SVB, jest to drugi największy upadek w historii.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Meta z nowym pomysłem i planami zwolnień

Również w piątek pojawiło się oświadczenie giganta technologicznego jakim jest Meta Platforms (NASDAQ:META). Spółka ujawniła, że planuje wprowadzić nową sieć społecznościową. „Badamy samodzielną zdecentralizowaną sieć społecznościową do dzielenia się aktualizacjami tekstowymi. Wierzymy, że istnieje możliwość stworzenia oddzielnej przestrzeni, w której twórcy i osoby publiczne mogą dzielić się aktualnymi aktualizacjami dotyczącymi ich zainteresowań” – podano na łamach CNBC*.

Natomiast kilka dni później, we wtorek 14 marca Meta ujawnia, że będzie miała miejsca nowa runda zwolnień. Gigant technologiczny planuje cięcie około 10 000 etatów oraz „zamknięcie około 5 000 dodatkowych otwartych ról, na których jeszcze nie zatrudniliśmy”. W oświadczeniu, CEO Mark Zuckerberg podzielił się, że w najbliższych miesiącach liderzy organizacji będą ogłaszać plany restrukturyzacji. „W związku z mniejszą liczbą zatrudnionych, podjąłem trudną decyzję o dalszej redukcji wielkości naszego zespołu rekrutacyjnego. Jutro damy znać członkom zespołu, czy ich to dotyczy. Spodziewamy się ogłosić restrukturyzacje i zwolnienia w naszych grupach technologicznych pod koniec kwietnia. Następnie w naszych grupach biznesowych pod koniec maja” – powiedział Zuckerberg

HSBC złoży ofertę za brytyjskiego ramienia Silicon Valley Bank

W niedzielę, 12 marca HSBC Holdings (LON:HSBC) wyłoniło się jako potencjalny oferent brytyjskiego ramienia Silicon Valley Bank. „HSBC Holdings pojawił się jako potencjalny biały rycerz, gdy rząd ściga się, aby zabezpieczyć ratowanie Silicon Valley Bank UK w ostatniej godzinie” – stwierdził reporter Sky News*. Dodał jednak, że „transakcja nie jest jeszcze pewna”.

Pfizer kupi firmę Seagen za 43 mld dolarów

Spółka Pfizer (NYSE:PFE) ogłosiła w poniedziałek, 13 marca zawarcie ostatecznej umowy kupna firmy Seagen. Amerykański koncern kupi producenta leków przeciwnowotworowych za 43 mld dolarów, co oznacza 229 dolarów za akcję. „Pfizer wykorzystuje swoje zasoby finansowe, aby przyspieszyć walkę z rakiem, wiodącą przyczyną zgonów na całym świecie, mającą znaczący wpływ na zdrowie publiczne” – skomentował dyrektor generalny Pfizera. Firmy spodziewają się zakończyć przejęcie jeszcze w tym roku lub na początku 2024 roku. Niemniej plany pokrzyżować mogą zatwierdzenia regulacyjne.

Potrzeby Volkswagena w zakresie baterii zaspokojone do 2028 roku

Jeden z członków zarządu Volkswagena (ETR:VOW3) zapewnił w poniedziałek (13.03) o wystarczającej ilości baterii dla pojazdów elektrycznych do 2028 roku. Informacja została ujawniona dziennikarzom podczas spotkania w jednej z fabryk baterii. W trakcie konferencji podano również, że Volkswagen planuje utworzenie nowego zakładu produkcyjnego w Hiszpanii w Walencji.

Rivian negocjuje umowę z Amazonem

Amerykański producent pojazdów elektrycznych, Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN) podobno chce renegocjować klauzulę wyłączności dotyczącą umowy z Amazonem. Mowa o kontrakcie dotyczącym sprzedaży elektrycznych vanów przez Amazon. Rivian zamierza rozszerzyć swoją bazę klientów, która ograniczona jest przez umowę z 2019 właśnie z Amazonem. Gigant technologiczny (Amazon) chce zakupić jedynie 10 000 furgonetek, co jest znacznie mniejszym zamówieniem niż rok wcześniej. „Nasze relacje z Amazonem zawsze były pozytywne. Nadal ściśle współpracujemy i nawigujemy po zmieniającym się klimacie gospodarczym, podobnie jak wiele firm” – powiedział rzecznik Rivian

*Źródło : CNBC, Sky News

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły