poniedziałek, 27 marca, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Rynek krypto znów nieprzewidywalny – to czyni okazję do handlu

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Rynek kryptowalut ma za sobą bardzo udany początek roku. Nawet liczne wydarzenia, które znacząco zaszkodziły branży walut cyfrowych – takie jak przede wszystkim agresywne działania Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) – nie zaszkodziły rajdowi wzrostowemu Bitcoina oraz Ethereum.

Czy zatem to początek kolejnej wielkiej hossy na rynku kryptowalut i dziś mamy dogodny moment do handlu cyfrowymi aktywami?

Spektakularny wzrost Bitcoina

Od początku roku cena Bitcoina wzrosła już o ponad 58% i zarazem osiągnęła najwyższą wartość od czerwca 2022. Mało tego – w ciągu samych ostatnich siedmiu dni kurs BTC poszybował w górę o 30%.

Wykres Bitcoina

Wydaje się zatem, że wbrew przewidywaniom większości analityków, na kryptowaluty błyskawicznie wróciły do łask, a na rynku pojawił się świeży, silny popyt. Co jest przyczyną tego niespodziewanego nowego trendu?

Kryzys bankowy napędza kryptowaluty?

Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na otoczenie makroekonomiczne. Inflacja w Stanach Zjednoczonych w lutym spadła już do 6%, co jest ważnym sygnałem dla Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, aby zacząć już myśleć nad obniżką stóp procentowych.

Po drugie, sam kryzys bankowy także wspiera kryptowaluty. Warto bowiem przypomnieć, że Bitcoin powstał w odpowiedzi na kryzys finansowy sprzed 15 lat i miała uchronić jej posiadaczy od nieodpowiedzialnych działań banków komercyjnych oraz centralnych i dać władzę nad własnym pieniądzem ludziom.

Ponadto, kryzys bankowy może także wywołać szybsze poluzowanie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej USA. W końcu Fed doskonale widzi, że jego dotychczasowe działania negatywnie odbijają się na systemie bankowym i prawdopodobnie już niebawem zacznie się on bać, rozlania tego kryzysu na inne instytucje, a w efekcie – powtórki z 2008 roku.

A jak już zostało powiedziane, obniżanie stóp procentowych oraz programy QE dla banków – czyli w praktyce dodruk pieniądza na dużą skalę -, to woda na młyn dla rynku kryptowalut.

Halving Bitcoina coraz bliżej…

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – halving Bitcoina. Pod tym pojęciem kryje się mechanizm wbudowany w system blockchain, który powoduje, że co około cztery lata nagrody dla górników są redukowane o połowę, co wpływa na ograniczenie podaży i w teorii powinno być czynnikiem podbijającym cenę.

Do tej pory historia pokazuje, że na około rok przed każdym poprzednim halvingiem rozpoczynał się kolejna fala wzrostowa. A należy mieć świadomość, że kolejna redukcja nagród oczekiwana jest… w marcu 2024 roku.

Wszystkie te aspekty jednoznacznie wskazują, że nadszedł obecnie dogodny moment na handel kryptowalutami. Na rynku mamy do czynienia z podwyższonym poziomem zmienności, ale zarazem znów dominują pozytywne nastroje, co sprawia, że pojawiają się okazje do handlu nie tylko w ujęciu krótko-, ale też średnio- i długoterminowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Poważne problemy Deutsche Banku – będzie powtórka z Credit Suisse?

Gdy uspokoiła się sytuacja wokół Credit Suisse, wyszły na jaw problemy Deutsche Banku. W piątek w pewnym momencie akcje...

Podobne artykuły