poniedziałek, 20 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wskaźnik szybkiej płynności finansowej

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wskaźnik płynności szybkiej opisuje krótkoterminową płynność spółki, określa zdolność firmy do wywiązania się z krótkoterminowych zobowiązań dzięki płynnym aktywom. Przy jego pomocy można określić zdolność firmy do natychmiastowego wykorzystania aktywów do spłaty bieżących zobowiązań.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Jak obliczyć wskaźnik szybkiej płynności?

Wskaźnik płynności = (Gotówka i ekwiwalenty+zbywalne papiery wartościowe+należności) / Zobowiązania bieżące

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

lub

Wskaźnik płynności = (aktywa obrotowe-zapasy-rozliczenia międzyokresowe) / Zobowiązania bieżące

Informacje na temat każdego z tych elementów znajdziesz w bilansie firmy. Uwzględniając aktywa krótkoterminowe, należy wziąć pod uwagę te aktywa, które można łatwo i szybko zamienić w gotówkę bez utraty ich ceny. Dlatego też często pomija się tu różnego rodzaju zapasy (takie jak np. produkty zalegające w magazynach), ponieważ ich szybkie sprzedanie często wymagałoby zaoferowania dodatkowych rabatów.

Wykorzystując wskaźnik płynności do analizy opłacalności inwestycji w spółkę, można skorzystać z gotowych danych na stronach finansowych. Zwykle w odpowiednim miejscu znajdziesz wskaźnik szybkiej płynności.

Co mówi wskaźnik szybkiej płynności?

Wskaźnik płynności szybkiej na poziomie 1 jest uznawany za normalny. Oznacza on, że firma posiada dokładnie tyle aktywów, żeby pokryć bieżące zobowiązania. Na każdą złotówkę zobowiązań przypada złotówka aktywów.

Jeżeli wskaźnik jest poniżej 1, to oznacza, że firma nawet sprzedając wszystkie aktywa krótkoterminowe, nie byłaby w stanie zaspokoić bieżących zobowiązań. Wskaźnik poniżej 0,8 może świadczyć o kłopotach przedsiębiorstwa. Z kolei współczynnik powyżej 1 oznacza, że wartość krótkoterminowych aktywów jest wyższa niż krótkoterminowych zobowiązań.

Jednocześnie warto zauważyć, że zbyt wysoki wskaźnik (powyżej 1,5) nie jest wbrew pozorom dobry — może on świadczyć o nierozsądnym zarządzaniu środkami pieniężnymi.

Należności klientów a wskaźnik płynności

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Ważnym elementem wpływającym na wskaźnik płynności są płatności klientów. W przypadku niektórych firm, gdy termin płatności jest długi, to może on wpływać negatywnie na wskaźnik płynności. Firma może nie być w stanie, według obliczeń pokryć krótkoterminowych zobowiązań.

Z drugiej strony, jeżeli firma jest odpowiednio zorganizowana i posiada zabezpieczenia związane z dłuższym terminem płatności, to pomimo niskiego wskaźnika płynności nie ma z nią problemów.

Duże znaczenie ma tutaj stosunek zobowiązań, do płatności. Firma, w przypadku której klienci mają 90 dni na zapłatę, ale firma ma 120 dni na zapłatę dostawcom może być w lepszej sytuacji, niż firma, w przypadku której klienci mają 60 dni na zapłatę, ale ona musi zapłacić dostawcom w ciągu miesiąca.

Wskaźnik płynności bieżącej kontra wskaźnik szybkiej płynności

Ze względu na to, że wskaźnik szybkiej płynności wyklucza zapasy i aktywa obrotowe, które są trudniejsze do przekształcenia w gotówkę, to uznawany jest za bardziej zachowawczy. Oczywiście są przedsiębiorstwa, w przypadku których sprzedaż zapasów mogłaby nastąpić szybko, jednak w przypadku większości firm nie ma takiej możliwości. Dlatego też zapasy są pomijane w obliczaniu wskaźnika szybkiej płynności.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły